Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu?  (Okunma Sayısı: 521 Kere Okundu.)
« : Aralık 21, 2008, 12:08:02 ÖS »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 30
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


Sultan II. Abdulhamid ne düşünüyor du?

Sultan Abdulhamid, Osmanlı topraklarında demir yolu yapımını askeri ve stratejik açıdan zaruri görüyor, savaş veya her hangi iç karışıklık esnasında kolay bir seferberlik imkânı elde edileceğini düşünüyordu. 93 harbinde İstanbul-Filibe demiryolunun asker sevkinde ne derece önem arz ettiği görülmüştü. Sırb ve Karadağ savaşlarında demiryolu hatlarının bulunmaması yüzünden karşılaşılan sıkıntılar üzerine yapımını emrettiği Selanik-İstanbul, Manastır-Selanik hatlarının 1897 Osmanlı-Yunan harbinde sağladığı kolaylıklar demir yolu inşaası fikrini güçlendiriyordu. Ayrıca Sultan, demiryolunun iktisadi ve politik faydalarını da göz ardı etmiyordu.

Sultan Abdulhamid'in nazarında Arabistan yarımadasının ayrı bir yeri vardı. Dünya müslümanlarının kutsal şehirleri olan Mekke ve Medine'nin burada bulunması ve Abdulhamid'in aynı zamanda İslam halifesi olması bölgeye ilgiyi artırıyordu. Padişahın ve Osmanlı Devleti'nin İslam âlemindeki nüfuz ve liderlik vasfının sürebilmesi, bu ilginin sadece teorik planda kalmayıp, pratikte de görülmesiyle mümkündü. Ayrıca Arabistan, 19. yüzyılda iyice güçlenen Avrupa emperyalizminin yeni bir hedefi ve ilgi alanı olmuştu. Yine kendi başlarına buyruk bedevi liderleri de hesaba katmak gerekiyordu.

Bu şartlar karşısında yapılması gereken tek şey, müslümanların kıblesinin bulunduğu bu geniş toprakları her ne pahasına olursa olsun iç ve dış tehlikelere karşı muhafaza etmekti. Bu sebeble II. Abdulhamid, Arabistan'ın siyasi geleceği açısından taşıdığı önemi bildiğinden kendisine sunulan demir yolu projelerini titizlikle değerlendiriyordu. İhtisas sahiplerinin ve devlet erkânının çoğunun mevcud mali ve teknik imkânlarla böyle büyük bir yatırımın başarılamayacağına dair olumsuz kanaatlarına rağmen, "Cenab-ı Hakkın avn u inayeti ve Resul-i Ekrem SAV Efendimiz Hazretleri'nin imdad-ı ruhaniyetine müsteniden hatt-ı mezkûrun inşaası içün" emir verecektir.

« Son Düzenleme: Aralık 21, 2008, 12:08:15 ÖS Gönderen : FeMoX »

Anahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.143


View Profile
Re: Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu?
« Posted on: Şubat 17, 2020, 12:53:05 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? e-book, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? programı, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? oyunları, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? e-kitap, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? download, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? hikayeleri, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? resimleri, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? haberleri, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? yükle, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? videosu, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? şarkı sözleri, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? msn, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? hileleri, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? scripti, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? filmi, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? ödevleri, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? yemek tarifleri, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? driverları, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? smf, Sultan II. Abdulhamid Ne Düşünüyordu? gsm
Yanıtla #1
« : Temmuz 28, 2011, 11:56:31 ÖÖ »

EmpaThy
*
Üye No : 79937
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 167
Mesaj Sayısı : 2.272
Karizma = 30


TeşekkürLer, emeğine sağLık.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Sultan Abdulhamid Kurtlar Sofrasında Savaş - Süleyman Kocabaş
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
S.e.s 0 221 Son Mesaj Mart 18, 2016, 06:15:15 ÖS
Gönderen : S.e.s


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular