Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Sualtında Telefon Görüşmesi  (Okunma Sayısı: 1102 Kere Okundu.)
« : Kasım 08, 2008, 01:13:46 ÖÖ »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Yeni bir sistem, sualtındaki bir dalgıçın ailesiyle konuşmasını mümkün hale getirecek.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden (İTÜ) bir grup bilim adamının üzerinde çalıştığı sistem sayesinde, denizaltılar güvenle birbiriyle ve deniz üstündeki gemilerle, dalgıçlar ise su altından kolayca aileleriyle haberleşebilecek.

İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Haberleşme Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olan ve TÜBİTAK-MAM Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü'nde yarı zamanlı çalışan Prof. Dr. Tayfun Akgül, geliştirdikleri sisteme ilişkin bilgi verdi.
 
Akgül, haberleşme alanında kullanılmak üzere su altı akustik haberleşme sistemleri ve cihazları üzerinde bir yıldır çalıştıklarını, basit, ucuz, piyasada bulunan malzemelerle su altı haberleşme sistemleri tasarladıklarını ve prototiplerini akvaryumda denemeye başladıklarınıa çıkladı.
 
"Çalışmamız deniz tabanı sismik araştırmaları, sualtı antik araştırmaları, su veya petrol boru hattı iletim sistemlerinde kullanılan su altı cihaz ve taşıtlarının kontrolünde ve her türlü veri transferindede kullanılabilecek" bilgisini veren Akgül, bu konuda destek verilmesi durumunda Türkiye'nin kendine has yepyeni bir teknoloji geliştirme şansı olduğunu dile getirdi.
 
Yaptıkları çalışmanın bir sonraki aşamasında iki denizaltının ya da dalgıcın kolaylıkla ve güvenle su altında haberleşebileceğini kaydeden Akgül, cep telefonlarıyla haberleşir gibi suda akustik tabanlı ses veya sayısal veri haberleşmesi sağlanabileceğini, suda sinyalin elektromanyetik dalga olarak değil, akustik enerjiyle gönderildiğini söyledi.
 

Sualtında lazerle optik haberleşme
Çalışmanın uzun dönemde su altında lazerle optik haberleşme sistemine de dönüşeceğini aktaran Akgül, çalışmalarının TÜBİTAK destekli "İstanbul Boğazı'nın Sualtı Gürültüsünün Ölçümü, Arşivlenmesi ve Modellenmesi" projesinin ileri götürülmüş hali olduğunu bildirdi.
 
Akgül, bu projede elde edilen bilgiler ışığında sualtı haberleşmesine yönelik çalışmalar yapmaya başladıklarını belirterek, "Aslında Türkiye'nin bu alanda çalışma yapması artık kaçınılmaz. Üç tarafımız, Van Gölü'nü de hesaba katarsanız neredeyse 4 tarafımız denizlerle çevrili. Su üstü ve sualtı araç sayısı her geçen gün artıyor" dedi.
 
Akgül, "Dolayısıyla su altı sinyalleri ve su altı haberleşmeleri konusunda daha çok araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılmalı. Bu konuda destek verilmesi durumunda Türkiye'nin kendine has yepyeni bir teknoloji geliştirme şansı var" diye konuştu.
 
Akgül, günümüzde su altı akustik cihazların kullanıldığına, denizaltı ve gemilerde de akustik modemlerin bulunduğuna işaret ederek, sesin suda ilerleyebildiğini, dolayısıyla bir operatörün mikrofona konuşması durumunda bu konuşmanın kat kat kuvvetlendirilerek suda iletilebileceğini, alıcı bir hidrofonla da bu sesin doğrudan dinlenebileceğini anlattı.
 
Projenin farkının ise sayısal tabanlı bir çalışma olduğunu vurgulayan Akgül, dolayısıyla kodlama ile üst düzey güvenlik elde edilebileceğini ve konuşmanın yanı sıra veri transferinin de gerçekleştirilebileceğini söyledi.
 

Yeni teknoloji haline dönüşmesi an meselesi
Akgül, bu ve benzer fikirlerinin ve henüz çapı küçük çalışmalarının destek görmesi durumunda hayata geçirilebileceğini ifade ederek, "Projenin yeni teknoloji haline dönüşmesi an meselesi... Aksi halde, ne yazık ki akvaryumda oynanan oyunlar gibi kalacak çalışmalarımız... Sonra bir gün bir bakacaksınız, bir başka ülke böyle bir teknolojiyi geliştirmiş ve o zaman gidip onlardan satın almak zorunda kalacaksınız" diye konuştu.
 
Şu ana dek çalışmaların mali destek alınmadan gerçekleştirildiğine dikkat çeken Akgül, Türkiye'deki cep telefonu operatörleri, Türk Telekom gibi telekomünikasyon şirketlerinin yanı sıra fiziksel altyapıyı sunan firmalar tarafından destek verilmesi durumunda başarılı sonuçlar elde edebileceklerini anlattı.
 
Akgül, Türk telefon operatörlerinin üniversitelere ve araştırma kurumlarına bu tür inovasyonlarda kullanmaları ya da yeni fikirler üretmeleri için kaynak aktarmalarının önemine işaret ederek, "Bir günlük reklam kaynaklarını yılda bir üniversiteye aktarsalar ilerde çok daha büyük reklam yapabilirler ve daha fazla kazanabilirler. Örneğin, Kuzey Avrupa ülkelerine bakın... Oralarda bu tür proje önerileri çok büyük destekler görüyor, büyük kaynaklar aktarılıyor. Bizim şirketler de o projeleri dolaylı yoldan desteklemiş oluyorlar" dedi.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Sualtında Telefon Görüşmesi
« Posted on: Ocak 18, 2020, 11:28:40 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Sualtında Telefon Görüşmesi e-book, Sualtında Telefon Görüşmesi programı, Sualtında Telefon Görüşmesi oyunları, Sualtında Telefon Görüşmesi e-kitap, Sualtında Telefon Görüşmesi download, Sualtında Telefon Görüşmesi hikayeleri, Sualtında Telefon Görüşmesi resimleri, Sualtında Telefon Görüşmesi haberleri, Sualtında Telefon Görüşmesi yükle, Sualtında Telefon Görüşmesi videosu, Sualtında Telefon Görüşmesi şarkı sözleri, Sualtında Telefon Görüşmesi msn, Sualtında Telefon Görüşmesi hileleri, Sualtında Telefon Görüşmesi scripti, Sualtında Telefon Görüşmesi filmi, Sualtında Telefon Görüşmesi ödevleri, Sualtında Telefon Görüşmesi yemek tarifleri, Sualtında Telefon Görüşmesi driverları, Sualtında Telefon Görüşmesi smf, Sualtında Telefon Görüşmesi gsm
Yanıtla #1
« : Nisan 03, 2012, 06:24:01 ÖS »
Avatar Yok

goldencilli
*
Üye No : 97441
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1
Mesaj Sayısı : 4
Karizma = 0


teşekkürler
Yanıtla #2
« : Nisan 19, 2012, 07:07:36 ÖS »
Avatar Yok

semavi51
*
Üye No : 99063
Nerden : Niğde
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 4
Karizma = 0


harika bir şey
Yanıtla #3
« : Nisan 29, 2012, 05:12:47 ÖS »
Avatar Yok

3karasar3
*
Üye No : 99870
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 31
Karizma = 0


gerçekten çok güzel ilginç
Yanıtla #4
« : Mayıs 16, 2012, 10:50:24 ÖÖ »
Avatar Yok

aries
*
Üye No : 101291
Nerden : Eskişehir
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 8
Karizma = 0


begendim güzelmiş Gülmek :)
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
İş Görüşmesi « 1 2 3 4 »
Fıkralar
ebru_cq 33 4568 Son Mesaj Mart 03, 2014, 10:24:46 ÖÖ
Gönderen : sonny
Pentax'ın Yeni Kamerası Sualtında Çalışıyor
Fotoğraf ve Kamera
By.TuRuT 5 943 Son Mesaj Eylül 05, 2009, 06:12:16 ÖÖ
Gönderen : yalnısslık
Kro Sevgililerin Telefon Görüşmesi. :) Gülmek Kaçınılmaz. « 1 2 3 »
Komik Videolar
[B]a[R]a[N] 20 4407 Son Mesaj Temmuz 08, 2012, 07:02:13 ÖÖ
Gönderen : OturanBua
Iş Görüşmesi « 1 2 »
Beyin Fırtınası
eku 19 3104 Son Mesaj Nisan 02, 2014, 09:33:36 ÖÖ
Gönderen : sonny
Cumhurbaşkanı Erdoğan ' In O Görüşmesi Iptal Oldu!
Güncel Haberler
imge34 0 248 Son Mesaj Eylül 22, 2014, 10:10:44 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular