0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Struma Bir Dramın İçyüzü  (Okunma Sayısı: 737 Kere Okundu.)
« : Temmuz 23, 2008, 02:23:43 ÖS »
Avatar Yok

By.CeZa
*
Üye No : 293
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 12191
Mesaj Sayısı : 28.686
Karizma = 162
Struma Bir Dramın İçyüzü
Çetin Yetkin
Gürer Yayınları / Yayınevi Genel Dizisi


Struma gemisi II. Dünya Savaşı yıllarında, 12 Aralık 1941'de Romanya'nın Köstence limanından yola çıktı. Nazi yanlılarının iktidarda olduğu Romanya'da yaşayan Yahudiler, İngiliz idaresindeki Filistin'e kaçmayı ümit ediyordu.

Gemide yüzü çocuk, yedi yüz altmış dokuz Yahudi yolcu vardı. İstanbul Boğazı'nda gemi diplomatik nedenlerle yetmiş gün bekletildi, yolcular hiç karaya ayak basmadı. Gemi, İstanbul'dan Karadeniz'e geri dönmek üzere yola çıktı. 25 Şubat 1942 sabahı, İstanbul Yön Burnu'nun 4-5 mil açığında bir patlama sonucu battı. Bir kişi dışında kurtulan olmadı. Geminin bombalandığı ya da torpillendiği düşünüldü. İşin kolayına kaçıldı. Türkiye suçlandı... Oysa Türkiye Nazi'lerden kaçan yüzlerce Yahudi'ye kapılarını açmıştı.

Struma, İngiltere'nin engellemesi ve Türk Hükümeti üzerindeki baskısı nedeniyle İstanbul Boğazı'ndan geçerek Filistin'e doğru yoluna devam etme olanağı bulamamış, patlamanın asıl nedeni anlaşılamamıştır.

Prof.Dr. Çetin Yetkin, Struma olayıyla ilgili gerçeklerin peşine düştü. İlk incelemeyi 1993'de yaptı. Ardından Tel Aviv Üniversitesi'ne bir konferans için davet edilen Prof. Yetkin, üniversitenin kitaplığında çalıştı. Türkiye'den İsrail'e giden Yahudiler ona İbranice metinleri tercüme etti; akademisyenlerle temas etti. Columbia Pictures, Türkiye'deki temsilcisi aracılığıyla, Struma olayını film yapmak istediğini belirtti. Prof. Yetkin, konu üzerinde yeniden çalışmaya başladı. Fransızca, Almanca, İngilizce, Rusça, İbranice belgeleri inceledi. Sonunda filmin çekilmesinden vazgeçildi. Zira Struma dramının içyüzü, olayın sanılandan çok daha farklı geliştiğini gösterecekti.
(Tanıtım Yazısından)
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Struma Bir Dramın İçyüzü
« Posted on: Eylül 23, 2020, 07:01:12 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Struma Bir Dramın İçyüzü e-book, Struma Bir Dramın İçyüzü programı, Struma Bir Dramın İçyüzü oyunları, Struma Bir Dramın İçyüzü e-kitap, Struma Bir Dramın İçyüzü download, Struma Bir Dramın İçyüzü hikayeleri, Struma Bir Dramın İçyüzü resimleri, Struma Bir Dramın İçyüzü haberleri, Struma Bir Dramın İçyüzü yükle, Struma Bir Dramın İçyüzü videosu, Struma Bir Dramın İçyüzü şarkı sözleri, Struma Bir Dramın İçyüzü msn, Struma Bir Dramın İçyüzü hileleri, Struma Bir Dramın İçyüzü scripti, Struma Bir Dramın İçyüzü filmi, Struma Bir Dramın İçyüzü ödevleri, Struma Bir Dramın İçyüzü yemek tarifleri, Struma Bir Dramın İçyüzü driverları, Struma Bir Dramın İçyüzü smf, Struma Bir Dramın İçyüzü gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular