0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler  (Okunma Sayısı: 560 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 06:35:08 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler - Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler İsimleri -
Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler Genel Bİlgi

Yalancı MazıMorfolojik Özellikleri

15 m’ye kadar boylanır; kabuk ince, boz veya kırmızımsı kahverengi, uzunlamasına soyulur, tacı piramidal, dallar yukarıya doğru yükselmiş, dalcıklar 4-6 mm çapındadır. Yapraklar parlak, geniş, uca doğru sivrileşir, yan sürgündeki yapraklar yukarıya doğru yükselmiş, üst yüzü koyu yeşil yumurtamsı-mızrak şelinde, 4-7 x 1,5-2,2 mm, alt yüzünde beyaz bir stoma bandı yer alır, ucu yuvarlak, bazen eğridir. Kozalaklar 1-1,6 cm, tohum elipsoid 4-5 x 3-3,5 mm; tohum kanadı kalındır.

İki varyetesi vardır;

Thujopsis dolabrata var. dolabrata: Güney Japonya’da bulunur. Sürgünler daha az dallıdır, yapraklar büyük, kozalak pulları sert ve kalındır.

Thujopsis dolabrata var. hondai: Kuzey japonya’da bulunur. Sürgünler sık dallıdır, yapraklar küçük, kozalak pulları az kalındır.

Ekolojik Özellikleri ve Fenoloji

Nemli, gölgeli yerleri sever. Yüksek hava nemi ister, yüksek pH veya düşük sıcaklıktan etkilenmez. Çok yavaş büyür, fideler birincı yılda sadece 3 cm büyürken, 6-10 yaşlarında 30 cm’ye ancak ulaşır. Herdem yeşil ağaçlardır. Tohumlar Eylül-Ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler bir evciklidir.

Üretimi

Tohum ve çelikle üretilir. Tohumlarda çimlenme engeli yoktur. Yarı odunsu çeliklerle üretilir. Çelikler 5-8 cm uzunluğunda Temmuz-Ağustos aylarında ökçeli olarak alınır.

Kullanımı

Odunu, yumuşak, dayanıklı ve elastiktir. Su borusu, dolap yapımı ve gemi inşaatında kullanılır. Japonya’da değer verilen genellikle tapınakların etrafında kullanılan bir süs ağacıdır. İyi yağış alan, bol sulanan bahçelerde ancak yetişme imkanına sahip olur. Kuraklığa hoş görülü değildir.

Alem: Plantae (Bitkiler)

Bölüm: Pinophyta
(Açık tohumlular)

Sınıf: Pinopsida

Takım: Pinales
(İğne yapraklılar)

Familya: Cupressaceae
(Servigiller)

Cins: Thujopsis

Tür: T. dolabrataKazdağı Köknarı


Kazdağı köknarı (Albies nordmanniana ssp.equi-trojani), çamgiller (Pinaceae) familyasından Türkiye’de yalnızca Kazdağı’nda yetişen endemik bir köknar alt türü.

30 metreye kadar boylanabilir. Tomurcukları bol reçinelidir. Yan sürgünlerin uçlarındaki tomurcukların sayısı 5-7 arasıdır. Kozalaklar tepenin en üst ucunda bir yıl önceki sürgünler üzerinde oluşurlar. Sürgün üzerinde dik dururlar ve 15-20 cm boylanabilirler. Silindir şeklinde olan kozalakların dış pulları, iç puldan daha uzun ve uçları geriye doğru kıvrıktır. Yaşlı ağaçlarda ise kabuk kalın ve çatlaklıdır.

İğne yaprakları uzun sürgünler üzerinde tek tek ışığa yönelik olarak tarak biçiminde dizilmişlerdir. İğne yapraklar sürgün ucuna doğru daralırlar. Işık yapraklarının uçları sivri diğerleri ise küt veya kertiklidir. Yapraklar yassı ve iki yüzlüdür. Yaprağın üst yüzü hafif olukludur, alt yüzünde ise iki tane belirgini gümüşi renkte beyaz stoma bandı bulunur. İğne yapraklar sürgünler üzerinde uzun süre, 7-10 yıl kalır. Düştüğü veya koparıldığında, sürgün üzerinde yuvarlak, iç içe iki daire halinde çukurca bir iz bırakır. Kazdağı köknarının gövde kabuğu açık gri renkli, ince ve düzgündür.

Genç yaşlardan itibaren kazık kök yaparlar. Toprak ve rutubet istekleri fazladır. Işık istekleri azdır, gölgeye dayanıklıdır. Hızlı büyür.

Endemik bir türdür. Türkiye’de Kazdağlarında bulunur.

Alem: Plantae

Bölüm: Pinophyta

Sınıf: Pinopsida

Takım: Pinales

Familya: Pinaceae

Cins: Albies

Tür: A. nordmanniana

Alt tür: A. n.ssp. equi-trojani
Sevgi çiçeğiSevgi çiçeği (Centaurea tchihatcheffii), Asteraceae familyasından, Türkiye özgü nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir çiçek türü.

Halk arasında yanar döner, gelin düğmesi, türbe ya da kırmızı peygamber çiçeği olarak da bilinen sevgi çiçeği dünyada yalnızca Ankara’nın Gölbaşı ilçesi Hacı Hasan Köyü yakınında yetişmektedir. Nesli, tarım ilaçları yüzünden yokolma tehlikesi ile karşı karşıya kalınca Bern Sözleşmesi kapsamında koruma altına alınmıştır. İlk kez 1848 yılında Rus bilim insanı Pierre de Tchihatcheff tarafından Afyonkarahisar yakınındaki Mehmetköy’de bulunan çiçek artık Afyon ilinde görülmemektedir.

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler
« Posted on: Kasım 29, 2020, 08:07:03 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler e-book, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler programı, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler oyunları, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler e-kitap, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler download, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler hikayeleri, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler resimleri, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler haberleri, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler yükle, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler videosu, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler şarkı sözleri, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler msn, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler hileleri, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler scripti, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler filmi, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler ödevleri, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler yemek tarifleri, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler driverları, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler smf, Soyu Tükenmekte Olan Çiçekler gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular