Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji  (Okunma Sayısı: 716 Kere Okundu.)
« : Nisan 17, 2009, 05:31:19 ÖS »

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Max Weber'e (1864-1920) de Marx gibi sadece bir sosyolog olarak bakılamaz; çünkü Weber'in ilgilendiği konular ve çalışma yaptığı alanlar çok geniş bir yelpazeye yayılmış durumdadır.

Weber, Almanya'da doğmuş ve akademik yaşantısının büyük bir bölümünü bu ülkede geçirmiştir.

Weber'in yazıları; hukuktan felsefeye, ekonomiden tarihe ve nihayet sosyolojiye dair birçok alandaki farklı konuları içermektedir. Bu çalışmalarından birçoğu, çağcıl kapitalizmin gelişmesinin, yazının yazıldığı alana (sosyoloji, hukuk, felsefe vb.) bağlantısını içermektedir. Yani Weber'in ele aldığı en temel konularından birisi, çağcıl kapitalizmin gelişmesidir.

Weber de toplumsal değişmeyi anlamaya çalışmış ve bu konuda Marx'tan çok etkilenmiş; buna rağmen Marx'ın kimi önemli görüşlerinin güçlü bir eleştiricisi olmuştur. Bu bağlamda Weber, tarihin materyalist kavrayışını reddetmiş ve sınıflar arası savaşa Marx'ın verdiğinden daha az önem vermiştir. Weber'e göre de ekonomik etkenler toplumsal değişmede önemlidir; ancak düşünce ve inançlar da toplumsal değişme üzerinde aynı derecede etkilidir. Bu açıdan bakılınca Weber'de bir "Durkheim-Marx Diyalektiği" görebilmek mümkündür.

Weber'in çağcıl toplumların yapısı ve batı yaşam biçimlerinin dünya üzerine yayılma nedenlerine ilişkin anlayışı Marx'ınkinden farklılık göstermektedir. Weber'e göre kapitalizm, -ekonomik girişimi örgütlemenin belirgin bir biçimi- toplumsal değişmeyi biçimlendiren birçok önemli etkenden yalnızca birisidir. Kapitalizmin dayandığı kimi bakımdan ondan daha temel olan şey, bilim ve bürokrasinin etkisidir. Bilim çağcıl teknolojiyi biçimlendirmiştir ve gelecekteki her toplumda da biçimlendirmeye devam edecektir. Bürokrasi çok sayıdaki insanın etkin bir biçimde örgütlenmesinin tek yoludur ve dolayısıyla da ekonomik ve siyasal gelişmeyle birlikte kaçınılmaz olarak artmakta, büyümektedir. Bilimin, çağcıl teknolojinin ve bürokrasinin gelişimi, Weber tarafından bir bütün olarak; "rasyonelleşme" -ekonomik yaşamla toplum yaşamının etkinlik ilkeleri ve teknik bilgiye dayanarak örgütlenmesi- diye adlandırılmaktadır.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.115


View Profile
Re: Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji
« Posted on: Ağustos 25, 2019, 02:03:51 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji e-book, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji programı, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji oyunları, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji e-kitap, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji download, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji hikayeleri, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji resimleri, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji haberleri, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji yükle, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji videosu, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji şarkı sözleri, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji msn, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji hileleri, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji scripti, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji filmi, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji ödevleri, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji yemek tarifleri, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji driverları, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji smf, Sosyolog Max Weber Ve Sosyoloji gsm
Yanıtla #1
« : Temmuz 10, 2009, 11:06:21 ÖS »
Avatar Yok

dreamily
*
Üye No : 6603
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 773
Mesaj Sayısı : 11.794
Karizma = 11817


emeğine sağlık
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Sosyoloji De Araştırma Yöntem Ve Teknikleri
AÖF 1. Sınıf Ders Notları
Asortik Hatun 0 1189 Son Mesaj Temmuz 31, 2013, 07:26:05 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Sosyoloji - Eyyüp Sanay
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 323 Son Mesaj Aralık 01, 2014, 11:29:20 ÖS
Gönderen : sanane_61
Eyvah! Baba Oluyorum - Hugh Weber
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
gök yüzü 1 496 Son Mesaj Mayıs 28, 2015, 10:27:59 ÖS
Gönderen : BÖRÜLCE


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular