Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için  (Okunma Sayısı: 407 Kere Okundu.)
« : Mart 07, 2012, 01:43:27 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık ve Malullük Aylığı Alabilmesi için:

2022 Sayılı Kanun’a göre Sakatlık ve Malullük Aylığı;
Sakatlık aylığı: Çalışma ve işgörme gücünün %40 ile %70 arasında kaybetmiş muhtaç sakatlara bağlanan aylıklardır. Aylık bağlanabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olmak, çalışma ve işgörme gücünü en az %40 oranında kaybettiklerini tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporu ile kanıtlamaları gerekmektedir.Malullük aylığı: Çalışma ve işgörme gücünü %70’in üzerinde kaybetmiş muhtaç sakatlara bağlanan aylıklardır. 18 yaşını doldurmuş olmak, başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde malul olduğunu tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporu ile kanıtlamaları gerekmektedir.

Aylıkların Bağlanma Şartları:
a) T.C. vatandaşı olmak,
(IMG:style_emoticons/default/cool.gif) Muhtaç olmak,
c) Bağlanacak aylık miktarına eşit veya fazla devamlı gelir sağlayamamak,
d) Kendisine kanunen bakmakla yükümlü kimsesi olmamak.

Aylık Bağlanması İçin Gerekli Belgeler:
a) 2022 sayılı kanuna göre başvuru formu (Bu formda yeralan aylık istek dilekçesi ile mal bildirim belgesi kişi tarafından doldurulacaktır). Muhtaçlık belgesi ve vukuatlı nüfus kayıt örneği, ikametgah ilmuhaberi bölümleri ise yetkililerce imzalanacak ve mühürlenecektir.
Sağlık Kurulu Raporu (Mal Müdürlüğü tarafından sevk edilen bir hastaneden)
c) Üç adet fotoğraf

** Bu belgelerle, bağlı bulunulan Defterdarlık, Malmüdürlükleri, Emekli Sandığı, valilik veya kaymakamlık makamlarına başvurulur.

** Aylığı almakta olan aile reisinin aylığı; eşinin de bu aylığı hak etmesi halinde veya bu aylığı alma hakkına sahip biriyle evlenmesi durumunda %50 oranında artırılmaktadır. 2022 sayılı Yasaya göre aylıklar üç ayda bir peşin olarak alınır. Aylık bağlananlar devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi görürler.

** 2022 Sayılı Kanuna göre muhtaç olmak koşulu ile, 65 yaşını doldurmuş Yaşlılar ile 18 yaşından büyük Malûl ve Sakat Türk Vatandaşlarına 1500 gösterge rakamının, memur maaşlarına uygulanan katsayı ile çarpımında bulunacak tutarda aylık bağlanmaktadır. Bağlanacak aylık miktarına eşit veya daha fazla aylık ortalama geliri bulunanlar muhtaç sayılmazlar ve kendilerine aylık bağlanmaz.

** Aylıklar her yılın, Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere üç ayda bir peşin olarak ikametgahlarına yakın anlaşmalı T.C. Ziraat Bankaları Şubeleri ile anlaşmalı PTT Merkez Müdürlükleri aracılığı ile hak sahiplerine veya vekil yada vasilerine ödenmektedir

** Bağlanan aylıklar, hak sahiplerinin;
a) Ölümü,
Türk vatandaşlığından çıkması, çıkarılması, yabancı memleket uyruğuna girmesi ( Türk Vatandaşlığını muhafaza edenler hariç),
c) Muhtaçlığın kalkması,
d) Kadın ise evlenmesi,
e) Sakatlığı nedeniyle aylık bağlanmış ise bir işte çalışmaya başlaması,
f) Bir akitle hakiki veya hükmi şahıslar tarafından bakım altına alınması,
g) Daimi olmayan sakatlık oranının %40'ın altına düşmesi,
h) Erkek ise evlenmesi sebebiyle muhtaç durumdan çıkması,

hallerinde, bu durumlarının meydana geldiği tarihi takip eden dönem başından itibaren kesilmektedir.

** Aylık almakta olanlar veya aylık sahiplerinin eş, kardeş, anne, baba, vasi, kayyum veya vekilleri aylıkların kesilmesini gerektiren hallerin vukuunda, bu durumları Emekli Sandığına üç ay içinde bildirmekle yükümlüdürler.

** 2022 Sayılı kanuna göre aylık alanlara Sandığımızca fotoğraflı" Tanıtım Kartı" verilir. Bu kart hak sahibinin aylık ödemelerinde kimlik belgesi yerine geçtiği gibi Devlet Hastanelerinde ücretsiz yapılacak tedavileri için de geçerlidir. Aylık alanlar ile aylıkları %50 oranında artırılarak ödenenlerin eşleri Devlet Hastanelerinde ücretsiz tedavi edilirler.
Yapılan tedaviler için hastanelere ve aylık sahiplerine Sandığımızca herhangi bir ücret ödenmediği gibi reçete bedelleri de ödenmemektedir.

** 2022 Sayılı Kanuna göre bağlanmış aylıklarından feragat etmek isteyenler:
Aylığın kesilme nedenini de belirten Sandığımıza hitaben yazacakları dilekçelerini, (dilekçedeki "imza ve beyanın kendilerine ait olduğunun" mahallesi veya köyü muhtarına imza, kaşe ve mühür ile onaylattıktan sonra) Sandığımız "Yaşlılar Sosyal Güvenlik Dairesi Başkanlığı Ehlibeyt Mah.Cevizlidere Cad.No:20 06520 Balgat /ANKARA" adresine göndermeleri gerekmektedir

WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için
« Posted on: Ağustos 22, 2019, 01:01:53 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için e-book, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için programı, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için oyunları, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için e-kitap, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için download, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için hikayeleri, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için resimleri, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için haberleri, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için yükle, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için videosu, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için şarkı sözleri, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için msn, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için hileleri, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için scripti, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için filmi, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için ödevleri, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için yemek tarifleri, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için driverları, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için smf, Sosyal Güvencesi Olmayanların, Sakatlık Ve Malullük Aylığı Alabilmesi Için gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Sosyal Fobi Nedir? Sosyal Fobiler Nelerdir?
Psikoloji ve Sosyoloji
Asortik Hatun 3 1616 Son Mesaj Nisan 27, 2014, 06:13:41 ÖS
Gönderen : huseyın_4545
Sakatlık Kâbusu
Beşiktaş
Mavi_Kiyamet 0 497 Son Mesaj Aralık 17, 2009, 02:59:50 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Malul Aylığı Bağlanması Için Izlenmesi Gereken Prosedür
Engelliler Forumu
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 429 Son Mesaj Mart 07, 2012, 01:58:37 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Sosyal Fobik Için Otoritenin Karşısında Olmak
Psikoloji ve Sosyoloji
Asortik Hatun 0 423 Son Mesaj Ekim 29, 2012, 12:13:43 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Sosyal Fobik Için Otoritenin Karşısında Olmak
Psikoloji ve Sosyoloji
imge34 0 401 Son Mesaj Eylül 15, 2013, 09:51:33 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular