Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar  (Okunma Sayısı: 474 Kere Okundu.)
« : Ağustos 12, 2010, 11:29:06 ÖÖ »
Avatar Yok

-Devrim44
*
Üye No : 12440
Yaş : 25
Nerden : Adana
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 142
Mesaj Sayısı : 1.103
Karizma = 7554


Gaziantep'te suça karışmış 16-18 yaş arasındaki gençler, 'Çocukların Mutlu Geleceği için Umut Yıldızları Projesi' sayesinde hem bir meslek öğrenerek hem de aldıkları psiko-sosyal destekle topluma yeniden kazandırılıyor.

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği MEKSA Vakfı İşletmeler Üstü Eğitim Merkezinde, risk altında suça sürüklenmiş çocukların mesleki beceri ve iş imkanı sağlanması ile topluma sağlıklı bireyler olarak kazandırılması faaliyetleri kapsamında 16-18 yaş grubundaki gençlere yönelik yürütülen 'Çocukların Mutlu Geleceği için Umut Yıldızları Projesi' tamamlanma aşamasına geldi.

İŞKUR finansal desteği ile İl Emniyet Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında, 33 kursiyer gence mesleği eğitim programları yanı sıra her gün psikologlar tarafından 2 saat psiko-sosyal destek programı uygulanıyor.

Bir meslek edinmenin mutluluğunu yaşayan gençlerden bazıları, madde bağımlılığından kurtulmak için kendi istekleri üzerine, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi de oluyor.

MEKSA Vakfı Gaziantep Merkez Müdürü M. İhsan Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje kapsamında bütün kursiyerleri Emniyet Müdürlüğünün belirlediğini ve emniyette suç kayıtları olan bu gençlerin aileleriyle de görüşüldüğünü belirtti.

- 'NE KADARINI KURTARABİLİRSEK BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ'-

Projenin kaynakçılık ve tesviyecilik meslek dallarında toplam 40 umut yıldızı kursiyer ile başladığını, şu an 33 kursiyer ile devam ettiğini söyleyen Ercan, günde 6 saat eğitim aldıklarını ve haftanın 5 günü devam ettiklerini ifade etti.

Kursiyerleri genel sağlık taramasından geçirdiklerini, ağız ve diş bakımı konusunda seminerler düzenlediklerini, motive etmek için doğum günleri düzenledikleri ve devamsızlık yapmayanlara hediye verdiklerini anlatan Ercan, şunları söyledi:

'Eğitime devam edenler arasında gerçekten bir şeyler öğrenmek ve bir işe girmek isteyen çocuklar da var gününü doldurup yevmiyesini almak isteyenler de var. İçlerinde umutlu olduğum çocuklar var. Bu deniz yıldızı meselesi, ne kadarını kurtarabilirsek bizim için çok önemli. MEKSA Vakfı olarak hiçbir projede yapmadığımız bir şeyi yapıyoruz; kursiyerlere günlük ulaşım ve yemek bedeli olarak İşkur'un 15 liranın yanı sıra biz de 6 lira ödüyoruz. Bu parayla ailelerine destek olan çocuklar var.'

Kursun sonunda, uygun şartları taşıyanları çıraklık eğitim merkezine yazdıracaklarını belirten Ercan, 'Çocukların da gayretiyle inşallah başarılı olacağız. İşverenlerden gelen talepler doğrultusunda işe yerleştireceğiz' dedi.

Ercan, 1 Eylülde tamamlanacak kursun sonunda sergi açarak, gençlerin yaptığı ürünleri sergileyeceklerini kaydetti.

- GENÇLERİN İSTEĞİ İŞE GİREBİLMEK-

MEKSA Vakfı İşletmeler üstü Eğitim Merkezinde, rahat bir ortamda meslek derslerine katılan gençler masa tenisi de oynayarak güzel vakit geçiriyorlar.

16 yaşındaki İskender Avlanmaz, torna ve tesviye dersi almaktan mutlu olduğunu belirterek, 'Çok memnunum. Başarılı bir öğrenciyim. Kurs bittikten sonra bir işe yerleşmek, ilerleyen zamanda torna makinesi almak ve kendi atölyemi açmak istiyorum' dedi.

Babası seyyar satıcılık yapan ve 6 kardeşten sadece bir abisinin çalıştığı söyleyen 17 yaşındaki Adem Demir de memnuniyetini, 'Burada çalışmak bizim için zevk, çok iyi bir ortam var. Bir meslek edinmiş olacağım. Kursu tamamladıktan sonra bir işyerine girersem çalışırım, kendim ve ailem için iyi olur' sözleriyle dile getiriyor.

Uğur Bayar da kurs öğretmenlerine teşekkür ederek, 'Bize çok emek veriyorlar. Allah kısmet ederse bir işe gireceğim ve öğretmenlerimin emeğini boşa çıkarmayacağım' diyor.

patladı işte gençliğimin en lüzumlu penceresi
adını adıma sapladım; intiharlar kanadı

unutabildikçe artacak korkularım
korktukça da ezberleyerek susuyorum

kaçını sevdim , kaçını vurdum , kaçını bıçakladım
sen , olsun sevme beni " korkuyorum..


" -Sen KüRtçe Bak gözLeRime , Ben seni Türkçe seveRimm !

yüReğimin soL yanına iLtica etmiş iLLegaL biR a$k"sın Sen !
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.148


View Profile
Re: Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar
« Posted on: Aralık 06, 2019, 01:42:18 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar e-book, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar programı, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar oyunları, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar e-kitap, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar download, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar hikayeleri, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar resimleri, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar haberleri, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar yükle, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar videosu, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar şarkı sözleri, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar msn, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar hileleri, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar scripti, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar filmi, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar ödevleri, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar yemek tarifleri, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar driverları, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar smf, Sokak Çocuklarının Iş Umudu Oluyorlar gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular