Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor.  (Okunma Sayısı: 348 Kere Okundu.)
« : Ocak 14, 2013, 01:50:25 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Kış aylarının gelmesi ve havaların soğuması ile birlikte her iki cinste de idrar yolu enfeksiyonları artıyor.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kemal Sarıca, kış aylarının gelmesi ve havaların soğuması ile birlikte her iki cinste de idrar yolu enfeksiyonlarının arttığına dikkat çekiyor.

Havaların soğuması pek çok hastalığa davet çıkarıyor. Bu hastalıklardan biri de idrar yolu enfeksiyonu. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kemal Sarıca, idrar yolu enfeksiyonunun hem kadında hem erkekte görüldüğünü belirterek hastalığın kadınlardaki etkisini şöyle anlatıyor:

“İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda daha çok idrar torbasının iltihabı anlamına gelen “sistit” şeklinde gelişirken, erkeklerde prostat bezinin iltihabı ( prostatit ) olarak ortaya çıkmaktadır. Kadınlar zaten mevcut anatomik yapıları itibariyle bulaşıcı hastalıklara ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı daha yatkın bir yapıya sahipler.

Havaların soğuması ile dikkat edilmediği takdirde enfeksiyonlara daha fazla oranda rastlanılıyor. Aslında halk arasında 'idrar zoru' diye de adlandırılan 'sistit' yaşamları süresince hemen hemen her kadında ortaya çıkabilen ve bazen de sık sık tekrar edebilen önemli birsorundur. Sistit, sık sık idrara gitmek, az az idrar yapmak, tam olarak rahatlayamamak ve idrar yaparken yanma, ağrı hissetmek şeklinde kendisini göstermektedir.”

Ayakların üşümesi risk faktörü

Dr. Sarıca, idrar yolu enfeksiyonlarının riskini artıran faktörler hakkında şu bilgileri veriyor:
“Havaların soğuması ile daha çok soğuk ortamlara maruz kalan kadınlarda hem vücudun mikroorganizmalara karşı savunma direncinin azalması hem de tüketilen sıvı miktarının azalması nedeniyle idrar yollarına enfeksiyon yerleşme riski daha da artmaktadır. Bu duruma idrarını tutma alışkanlığı, kabızlık ve hijyene dikkat etmeme de eklendiği zaman sistit gelişim riski çok daha fazla artmaktadır. Ayrıca özellikle ayakların ve bacakların üşütülmesi ile damar duvarlarının soğukta kasılması sonucu idrar torbası bölgesinde sıvı miktarının artması da bu durumun gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Dolayısı ile sıcak ortamlarda bulunmak, sıvı tüketimini yeterli düzeyde tutmak, idrar tutma alışkanlığını mutlaka bırakmak ve hijyene dikkat etmek idrar yolu enfeksiyonlarının engellenmesinde temel önleyici mekanizmalar olarak karşımıza çıkmaktadır.”

Prof. Dr. Kemal Sarıca, idrar yolu enfeksiyonunun sadece kadın hastalığı sanıldığını oysa erkeklerde de rastlandığına dikkat çekiyor:
“Erkeklerde yaşla birlikte artan prostat bezi büyümesi ve idrar torbasının tam olarak boşalmaması ile yaşlılığın getirmiş olduğu vücut direncinde azalma durumu prostat bezini enfeksiyonlara daha yatkın duruma getirebilmektedir. Aşırı soğuk ortamlardan kaçınılması, yeterince sıvı tüketilmesi, vücut direncini arttıracak besinlerin daha çoküketilmesi ne ek olarak yukarıda sözü edilen diğer koruyucu önlemlerin de alınması ile bu sıkıntılı durumun gelişmesi anlamlı ölçüde azalabilecektir. Prostat iltihabı da sistit gibi sık sık idrara gitme, ağrılı ve zor idrar yapma, tam olarak rahatlayamama ve zaman zaman da ateş gelişimi ile kendisini göstermektedir.”

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor.
« Posted on: Ocak 26, 2020, 05:08:16 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. e-book, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. programı, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. oyunları, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. e-kitap, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. download, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. hikayeleri, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. resimleri, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. haberleri, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. yükle, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. videosu, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. şarkı sözleri, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. msn, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. hileleri, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. scripti, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. filmi, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. ödevleri, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. yemek tarifleri, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. driverları, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. smf, Soğuk Havada Idrar Yolu Enfeksiyonları Artıyor. gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
MESANE VE IDRAR YOLU
Alternatif Tıp
iBRaHiMiNe 2 719 Son Mesaj Mayıs 10, 2008, 10:59:37 ÖS
Gönderen : Lady32
Soğuk Havada Yüz Felcine Dikkat
Sağlık
YalnızHayat53 0 535 Son Mesaj Ağustos 17, 2008, 03:29:07 ÖS
Gönderen : YalnızHayat53
Idrar Yolu Enfeksiyonları
Alternatif Tıp
elze 0 586 Son Mesaj Aralık 14, 2011, 03:35:44 ÖS
Gönderen : elze
Kadınlarda Idrar Yolu Enfeksiyonları ( Sistit )
Kadın Hastalıkları
Honey_Face 0 465 Son Mesaj Ocak 14, 2013, 04:57:55 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Idrar Yolu Enfeksiyonları
Gebelik ve Çocuk Bakımı
Asortik Hatun 0 330 Son Mesaj Şubat 10, 2013, 05:30:23 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular