0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar  (Okunma Sayısı: 523 Kere Okundu.)
« : Eylül 01, 2008, 08:46:39 ÖS »
Avatar Yok

*GeLinCiKk
*
Üye No : 2580
Yaş : Yok
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1966
Mesaj Sayısı : 12.263
Karizma = 28326


Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar
Soğuk algınlığı denilen hastalık "virüs" ismi verilen mikropların yol açtığı bir solunum yolları enfeksiyonudur. Çocuklar yılda 6-8 kez, erişkinler ise 2-4 kez soğuk algınlığına yakalanırlar. Hastalık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, boğaz ağrısı... gibi belirtilerle başlar, fakat gripteki gibi yüksek ateş, hâlsizlik, öksürük... gibi daha ciddi belirtiler görülmez. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, soğuk algınlığının sorunlarını Mynet okurları için yazdı.
Soğuk algınlığı, aynı zamanda dünyada en çok işgücü kaybı ve okul devamsızlığına, yani "kaytarmaya" yol açan hastalıktır. Çoğu zaman tedaviye bile gerek kalmadan, kendi kendine iyileşir, ama bazen de insanın başına beklenmedik ciddi sorunlar çıkarabilir. Bizim tıp dilinde "komplikasyon" dediğimiz bu 'sorunlar' şunlardır.

Astım Krizleri

Özellikle okul çağındaki çocuklardaki astım krizlerinin en önemli nedenlerinden biri, şu umursamadığımız soğuk algınlığıdır. Astımlı çocuğun önce burnu akar, hapşırır... ve peşinden hemen daha o gece öksürük ile, hırıltı ile, nefes darlığı ile evi ayağa kaldırır. Yeni bir araştırmanın sonuçları durumun ciddiliğini çok güzel ortaya koyuyor. Bu araştırmada, 9-11 yaşları arasındaki çocukların astım krizlerinin %80' inden soğuk algınlığı virüslerinin sorumlu olduğu bulunmuştur.

Koah Atakları

Koah, esas olarak sigaranın ve hava kirliliğinin neden olduğu, öksürük, balgam, nefes darlığı gibi belirtilerle seyreden ve halkımızın daha çok kronik bronşit ismiyle tanıdığı bir hastalıktır. KOAH' da, belirtiler sürekli ise de hastanın şikayetlerinin arttığı dönemler de vardır. İşte, bizim 'alevlenme' diye de isim verdiğimiz bu atakların nedenlerinden biri de soğuk algınlığıdır. Bu ataklarda, KOAH' lı hastanın hastanede ve hatta bazen yoğun bakım bölümünde bile tedavisi gerekebilir.

Orta Kulak İltihabı

Tıp dilinde otitis media ismiyle tanınan bu hastalığın nedeni virüs veya bakteriler olabilir. Kulakla boğazımızı birleştiren Östaki Kanalı' nın tıkanması sonucu veya virüslerin doğrudan orta kulağa ulaşmalarıyla ortaya çıkar. Daha çok bebeklerde ve küçük çocuklarda rastlanır. Orta kulakta sıvı birikimi vardır. Kulak ağrısı, ateş, işitmede azalma başlıca belirtileridir. Sıvı çok artarsa, kulak zarı delinerek kulak içinden sarı-yeşil iltihaplı sıvı da gelebilir. Orta kulak iltihabı antibiyotiklerle tedavi edilir.

Akut Sinüzit

Soğuk algınlığı sırasında en sık görülen komplikasyon sinüzittir. Burun ve göz etrafındaki kemiklerin içinde bulunan boşluklara sinüs, bunların iltihaplanmasına ise sinüzit denir. Akut sinüzitin belirtileri, burun tıkanıklığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntısı, öksürük ve yüzde iltihaplı sinüslere uyan kısımlarda ağrı olmasıdır. Sanılanın aksine, baş ağrısı sinüzitin son derecede ender bir belirtisidir. Küçük çocuklarda huysuzluk, öğürtü, kusma gibi belirtiler de görülebilir.

Zatürree

Soğuk algınlığının en ciddi komplikasyonu zatürreedir. Bu duruma özellikle yaşlılarda, küçük bebeklerde ve bağışıklığı iyi olmayan kişilerde daha sık rastlanır. Zatürreenin nedeni, enfeksiyondan dolayı solunum yollarının savunma mekanizmalarının bozulmasıdır. Öksürük, balgam, ateş, göğüs ağrısı ve nefes darlığı başlıca belirtileridir. Soğuk algınlığı belirtileri uzayan ve genel durumları düzelmeyen hastalarda zatürree ihtimaline karşı akciğer röntgeni çekilmesi iyi olur. Zatürree, erken tanındığında ve uygun antibiyotiklerle tedavi edildiğinde tamamen düzelen bir hastalıktır
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar
« Posted on: Eylül 23, 2020, 12:06:12 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar e-book, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar programı, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar oyunları, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar e-kitap, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar download, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar hikayeleri, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar resimleri, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar haberleri, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar yükle, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar videosu, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar şarkı sözleri, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar msn, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar hileleri, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar scripti, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar filmi, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar ödevleri, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar yemek tarifleri, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar driverları, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar smf, Soğuk Algınlığının Yol Açtığı Sorunlar gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Ihlamurlar Çiçek Açtığı Zaman I.
Aşk Üzerine E-Kartlar
elze 1 2943 Son Mesaj Aralık 26, 2011, 08:00:53 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Ihlamurlar Çiçek Açtığı Zaman Iı.
Şiir Köşesi
elze 2 839 Son Mesaj Aralık 29, 2011, 05:52:13 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Cilt Hastaliklarının Getirdigi Sorunlar
Cilt Hastalıkları
Asortik Hatun 0 382 Son Mesaj Ocak 15, 2013, 10:16:07 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Yeterince Su Içmemenin Yol Açtığı 11 Rahatsızlık
Sağlık
sanane_61 0 341 Son Mesaj Mart 05, 2014, 01:13:25 ÖS
Gönderen : sanane_61
Suruç Bombacısının Ağabeyinin Açtığı Çay Ocağı Adıyaman'daki Işid Bürosu Muydu?
Güncel Haberler
Bendis 0 358 Son Mesaj Temmuz 23, 2015, 08:37:05 ÖÖ
Gönderen : Bendis


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular