Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi  (Okunma Sayısı: 463 Kere Okundu.)
« : Kasım 06, 2016, 10:36:43 ÖS »
Avatar Yok

admin
*
Üye No : 216210
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 15
Mesaj Sayısı : 16
Karizma = 1
Sinan Cemgil, 15 Kasım 1944 - 31 Mayıs 1971 yılları arasında yaşamış THKO örgütünün kurucularındandır.

Adnan Cemgil ve Nazife Cemgil’in ikinci oğulları olarak 15 Kasım 1944 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Dedesi Erzurumlu Cemal Bey Kurtuluş Savaşı sırasında Muğla Kuva-yi Milliye örgütünün başkanlığını yapmıştır. Öğretmen anne-babanın çocuğu olarak iyi bir eğitim aldı.

Türk Barışseverler Cemiyeti'nin Menderes Hükümetini, TBMM kararı olmaksızın Kore’ye asker göndermesi sebebiyle protesto etmesi üzerine Adnan Cemgil’in aldığı hapis cezası Sinan’ın henüz çocuk yaşta cezaeviyle tanışmasına sebep olur. “Komünistler Moskova’ya!” bağırışlarını ise, aynı dava yüzünden Yozgat’a sürgüne gönderilen annesinin yanında duyacaktır.

1964’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi’ne girdiğinde siyasetle etkin olarak ilgilenmeye başlar.

1965 yılında Bursa'daki TİP kongresinin yapılacağı Saray Sineması önünde babası Adnan Cemgil yaralanıp hastaneye kaldırılır. 1965 yılında çıkardıkları Dönüşüm dergisini satarken arkadaşı Şirin Yazıcıoğlu ile birlikte gözaltına alınan Sinan Cemgil, aynı yıl ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü’nün (SFK) kuruluşuna katılır, bir süre genel başkanlığını yapar ve Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) de üye olur.

1967 yılında ilkokul yapma amacıyla Muş’un Korkut ilçesine giden ODTÜ kafilesinde yer alan Sinan, arkadaşlarıyla birlikte halk kültürü üzerine de incelemelerde bulunur. Bu incelemelerden geriye kalan, kafilenin diline persenk olan Çift Jandarma türküsüdür.

Sinan’ın Amerikalı öğretim görevlisinin;
Alıntı:
Amerikalı öğretim görevlisi Nickli Üyeden Alıntı
Yıllardan beri ODTÜ'de İngilizce eğitim görüyorsunuz. Nasıl İngilizce bilmezsiniz?
sorusuna verdiği yanıt bugünlere kadar gelmiştir:
Alıntı:
Sinan Cemgil Kaynak:Turhan Feyizoğlu, Sinan: Nurhak Dağlarından Sonsuzluğa /Nurhak'ta Bir Şafaka Vakti Nickli Üyeden Alıntı
Biz, ODTÜ'de İngilizce üç kelime öğrendik: Yankee go home.
1968’le birlikte yoğunlaşan öğrenci eylemlerinde, üniversitedeki hareketin doğal önderi olur. ODTܒde Toplumcu Gurup içinde yer alır. 1968’de ODTܒdeki boykota ve 1969’daki ODTÜ işgaline önderlik eder.

Toprak reformunun gerçekleştirilmesi istemiyle hazine topraklarını işgal eden Elmalı köylülerini ziyaretinin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Merkezi tarafından tepki ile karşılanması, TİP’ten istifasını getirir.

Sosyalist Devrim-Millî Demokratik Devrim tartışmalarında Millî Demokratik Devrim’i savunsa da Hüseyin İnan’la birlikte “Türk Solu” ve “Aydınlık” odaklı MDD yorumlarından ve bu çevredeki tartışmalardan uzak durur ve farklı bir yol açmak için arkadaşlarıyla birlikte harekete geçer.

8 Şubat 1969 yılında Şirin Yazıcıoğlu ile evlenir.

Komer’in arabasını yakanlardandır. Eylemde birlikte yer aldığı arkadaşı Mustafa Taylan Özgür’ün İstanbul’da öldürülmesi üzerine Ankara’da Atatürk Anıtı önünde toplanan kalabalığa, aranıyor olmasına karşın şöyle hitap edecektir:

Alıntı:
Sinan Cemgil Nickli Üyeden Alıntı
"Bir devrimci kardeşimiz polis kurşunu ile kahpece öldürülmüştür. Devrimci şehitlerin matemini tutacak zamanımız yoktur. Devrimcilerin postunu ucuza satmayacağız."
28 Ocak 1970 yılında doğan oğluna söz verdiği gibi arkadaşı Taylan’ın adını verir.

Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu ve eylemler
Ölümü
Yazılarda Sinan CemgilWeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi
« Posted on: Nisan 02, 2020, 07:31:31 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi e-book, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi programı, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi oyunları, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi e-kitap, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi download, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi hikayeleri, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi resimleri, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi haberleri, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi yükle, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi videosu, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi şarkı sözleri, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi msn, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi hileleri, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi scripti, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi filmi, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi ödevleri, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi yemek tarifleri, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi driverları, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi smf, Sinan Cemgil Kimdir? Sinan Cemgil Biyografisi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Sinan Kukul
Kim, Kimdir ?
xxRuzqaRxx 6 2204 Son Mesaj Mayıs 15, 2010, 06:28:15 ÖS
Gönderen : Şirin Kız19
Sinan Erdem
Kim, Kimdir ?
iBRaHiMiNe 1 928 Son Mesaj Temmuz 19, 2008, 01:56:42 ÖS
Gönderen : Ebru$h
Mimar Sinan
Kim, Kimdir ?
asi_craL38 6 1401 Son Mesaj Haziran 21, 2009, 12:55:23 ÖS
Gönderen : dreamily
Sinan Akçıl Kimdir | Sinan Akçıl Biyografisi
Kim, Kimdir ?
-o_o-GökhaNur-o_o- 1 701 Son Mesaj Nisan 11, 2014, 01:22:56 ÖS
Gönderen : rushen
Şirin Cemgil : Bir Amazon Kadını - Füsun Erbulak
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 581 Son Mesaj Mart 20, 2014, 08:39:03 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular