0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Sigarada Resim Uygulaması Başladı  (Okunma Sayısı: 1147 Kere Okundu.)
« : Mayıs 01, 2010, 08:26:15 ÖS »

-LoSS AnGeL-
*
Üye No : 12693
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5276
Mesaj Sayısı : 23.371
Karizma = 45516
Tütün mamulü üreten firmalar, artık sadece birleşik uyarılı paketler imal edecek.

 Birleşik uyarılar, tütün mamulleri paketlerinin en çok görülebilen geniş ön yüzeyinde dönüşümlü  olarak  bulunacak. 

Sigarada resimli uyarı uygulaması başladı. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanı Mehmet Küçük, artık hiçbir firmanın üzerinde birleşik uyarı olmayan sigara ve diğer tütün mamullerini üretemeyeceğini bildirdi.

Sadece bu paketler üretilebilecek
Küçük, Danıştay'ın iptal kararıyla uygulama tarihi önce 1 Ocak'tan 1 Mart'a, daha sonra da 1 Mayıs'a ertelenen resim ve yazılardan oluşan birleşik uyarı sisteminin yarın uygulamaya konulacağını söyledi.
Çıkarılan Yönetmelik ve Kurul Kararları çerçevesinde artık sigara ve diğer tütün mamullerinde eski üretimlerin son bulacağını kaydeden Küçük, firmaların sadece üzerinde yazı ve resimli uyarı olan paketleri üretebileceğini ifade etti.

Firmalara stoklarındaki tütün mamulleri için bir geçiş dönemi tanıdıklarını da belirten TAPDK Başkanı Küçük, şunları söyledi:
"Tütün mamulü üreten firmalar, artık sadece birleşik uyarılı paketler imal edecek. Bunları da hemen satışa sunabilecek. Firmalar, daha önce ürettikleri ve stoklarında bulunan eski paketleri de, 30 Haziran 2010 tarihine kadar piyasaya sürebilecek. Eski paketlerin arzı bu tarihte son bulacak. Ancak, daha önce piyasaya verilmiş eski paketler, yıl sonuna kadar satışta kalabilecek. Yani, şu an sadece yazılı uyarıların olduğu eski paketlerin 31 Aralık 2010 tarihine kadar satışına izin verilecek.
1 Ocak 2011'ten itibaren ise piyasada kesinlikle resimli uyarıya yer vermeyen sigara ve diğer tütün mamulleri satılamayacak. Böylece yılbaşından itibaren piyasada birleşik uyarısız tek bir paket dahi kalmayacak."

250 markanın 170'ine onay verildi
Küçük, tütün mamulü firmalarının yeni paketler için TAPDK'dan onay almaları zorunluluğu bulunduğuna da işaret ederek, şu ana kadar 250 markanın 170'sine resimli uyarı için onay verildiğini belirtti.
5 dosyanın halen TAPDK onayında olduğunu kaydeden Küçük, "Resimli uyarı başvurularını bekletmeden hemen değerlendiriyoruz. Firmalar, izin alınmayan markalar için bu arada üretim yapamaz. Ancak daha sonra da başvurarak, izin alıp, üretime geçebilirler" dedi. TAPDK Başkanı, dünya uygulamalarının, resimlerin sigaranın zararları konusunda daha uyarıcı olduğu sonucunu verdiğini belirtti.

TAPDK'nın tütün ve alkol tüketiminden kaynaklanan kamusal, toplumsal ya da tıbbi nitelikteki her türlü zarara karşı karar almak ve düzenleme yapmakla yükümlü olduğuna dikkat çeken Küçük, "Biz de toplumun, vatandaşların tütün mamullerinden zararlarından korunması için çeşitli düzenlemeleri hayata geçiriyoruz. Resimli uyarıya da bu amaçla geçiliyor. Resimli uyarı, sigaranın zararlarının halka anlatılmasında ve sigaranın bırakılması konusunda çok daha etkili oluyor. Biz de, resimli uyarılarla sigaranın zararları konusunda vatandaşın dikkatini daha iyi çekmeyi amaçladık" diye konuştu.
TAPDK'nın resimli uyarılarla ilgili Kurul Kararına göre, daha önce belirlenen 14 resim ve yazı, piyasaya arzına izin verilen dumansız tütün mamulleri dışındaki bütün ürünlerin en çok görülebilen geniş ön yüzeyine kapak açım ya da bandrol bitim noktasından başlamak üzere yerleştirilecek.  En çok görülebilen geniş ön yüzey, önden açılan sert paketlerde paketin açıldığı yüzeyi, yumuşak paketlerde ise en çok görülebilen yüzeylerden herhangi birini ifade edecek. Farklı paket tiplerinde ise birleşik uyarının uygulanacağı en çok görülebilen geniş ön yüzey, başvuruların değerlendirilmesi sırasında Kurum tarafından belirlenecek.
Resimli uyarılar, sınır çizgisi ile birlikte paketlerin yüzde 65'ini kaplayacak.

Birleşik uyarılar, yer aldığı yüzeyin üst köşesine paralel olacak şekilde ve yüzeyde bulunan diğer bilgiler ile aynı yönde konumlandırılacak. Bu uyarılar sabit ve silinemez olarak basılacak. Sigara dışındaki tütün mamullerinde de sökülemez nitelikte olması şartıyla yapıştırılabilecek. Birleşik uyarılar, tütün mamulleri paketlerinin en çok görülebilen geniş ön yüzeyinde dönüşümlü olarak bulunacak.

Siyah sınır çizgisi
Birleşik uyarılar, içerdiği metinsel veya görsel bileşenlere hiçbir şekilde müdahale etmeyecek biçimde genişliği 3 milimetreden (mm) az ve 4 mm'den daha büyük olmayacak siyah sınır çizgisi ile çerçevelenecek.
Firmalar, üretim ve ithalat programlarını birleşik uyarılardan her birinin 14 aylık dönem içerisinde yüzde 5 ve yüzde 9 arasında ve mamullerin her bir çeşidinde ayrı ayrı görünmesini sağlayacak şekilde planlayıp, uygulayacak.

Birleşik uyarılarda mavi, kırmızı, sarı ve siyah renkler kullanılacak. Uyarıların metinsel veya görsel bileşenlerinin görünürlüğü, bandrol, pul, fiyat etiketi veya diğer unsurlarca engellenemeyecek.
Birleşik uyarılar, yer aldığı yüzeyde paketin açılması ile zarar görmeyecek şekilde yerleştirilecek.

Diğer Sitelerimizi Ziyaret Ettiniz mi.?

Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Sigarada Resim Uygulaması Başladı
« Posted on: Kasım 28, 2020, 05:38:28 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Sigarada Resim Uygulaması Başladı e-book, Sigarada Resim Uygulaması Başladı programı, Sigarada Resim Uygulaması Başladı oyunları, Sigarada Resim Uygulaması Başladı e-kitap, Sigarada Resim Uygulaması Başladı download, Sigarada Resim Uygulaması Başladı hikayeleri, Sigarada Resim Uygulaması Başladı resimleri, Sigarada Resim Uygulaması Başladı haberleri, Sigarada Resim Uygulaması Başladı yükle, Sigarada Resim Uygulaması Başladı videosu, Sigarada Resim Uygulaması Başladı şarkı sözleri, Sigarada Resim Uygulaması Başladı msn, Sigarada Resim Uygulaması Başladı hileleri, Sigarada Resim Uygulaması Başladı scripti, Sigarada Resim Uygulaması Başladı filmi, Sigarada Resim Uygulaması Başladı ödevleri, Sigarada Resim Uygulaması Başladı yemek tarifleri, Sigarada Resim Uygulaması Başladı driverları, Sigarada Resim Uygulaması Başladı smf, Sigarada Resim Uygulaması Başladı gsm
Yanıtla #1
« : Mayıs 01, 2010, 08:30:45 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55162


ne yazarsa yazsin nafiLe bence Ağlıyorum.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
Yanıtla #2
« : Mayıs 01, 2010, 09:26:18 ÖS »

Anqel*
*
Üye No : 21465
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5209
Mesaj Sayısı : 17.797
Karizma = 50130


Güzel uygulama ama etkisi ne kadar olur bilemem..

WebCanavari
Yanıtla #3
« : Mayıs 01, 2010, 09:34:04 ÖS »
Avatar Yok

sibeL*
*
Üye No : 36722
Nerden : Giresun
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 42
Mesaj Sayısı : 1.124
Karizma = 1026


Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar içen yine içer bence Ağlıyorum.

Sadece susuyorum !!!
Yanıtla #4
« : Mayıs 01, 2010, 10:37:38 ÖS »

Yıldızım
*
Üye No : 31517
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2956
Mesaj Sayısı : 11.566
Karizma = 20130


Çok iyi olmus da yine devam edicekler değişen bişey olmicak Şaşkınım.
Yanıtla #5
« : Mayıs 01, 2010, 10:44:10 ÖS »
Avatar Yok

rap_06_unzel
*
Üye No : 22964
Nerden : Kütahya
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 292
Mesaj Sayısı : 4.001
Karizma = 20206


hiç bi fark olmıcak bnce


<< DarK RhymE>>     << Rap_06_unZeL >>    
"Kuzican'mm..Seviyorum Bee Seni.. <3 xD"         
^Tek 'Aşkımm' Kuzican'mm..xD^        
$éhr-i kâbuS..#     
^^ G!zé 'M' éLtém ^^     
¹º§uz olmªz     
'# VazgéCiLmézimSin ^^      
% Seni Seviyorum Kuzi!.. xD %
 
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular