Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Sibernetik Iletişim Modeli  (Okunma Sayısı: 796 Kere Okundu.)
« : Eylül 24, 2008, 07:13:31 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Bu model, Wiener'ın (1947) çalışmalarından doğan sibernetik (cybernetics) kavramının, Moles (1971) tarafından iletişim alanına uyarlanmasına dayanmaktadır. 'Hayvan veya makinelerde, kendi kendini kontrol edebilen karmaşık sistemler teorisi' olarak tanımlanan sibernetik teori, çeşitli dilleri, kodları ve sinyalleri kapsayan belirli bir enformasyon anlayışı taşımaktadır. Buna göre tüm enformasyonlar, genellikle bir dilin öğeleri tarafından oluşan bir taşıyıcıya sahiptirler. Söz konusu dil öğeleri sözcükler ve bunlar da bir takım sinyal veya göstergelerden oluşurlar.

İletişimin incelenmesi, iletişim şemasının temel öğeleri olan alıcı, verici, kanal ve işaretler repertuvarının incelenmesi demektir: Bu kapsamda alıcı ve vericinin betimsel özelliklerinin, kim olduklarının; repertuvarın karakteristiklerinin ve kanalın doğasının bilinmesi önem taşımaktadır. Sibernetik iletişim teorisine göre;

• Mesaj, her şeyden önce, verici tarafından işaretler repertuvarından alınan öğelerin düzenlenmiş bir dizisidir (sequency). Verici, repertuvar öğelerini, mesaja içrel yasalara göre düzenler. Alıcı mesaj öğelerini tanır, anlamlandırır, vb.

• Mesaj, bir yenilik taşıyıcıdır; burada yenilik, belirli bir öngörülemezlik derecesinin, bu da orijinallik miktarının (orijinallik düzeyi, mesaj veya öğelerinin görülme, ortaya çıkma olasılığıyla ters orantılıdır) ifadesidir ve mesaj, bunu taşıdığı ölçüde bir değere sahiptir.

• Enformasyon, belirsizliği azalttığı ölçüde, anlaşılabilir ya da okunabilir. Anlaşılabilirlik, mesaj öğelerinin tekrar sıklığına, yani artıklık (redundancy) derecesine paralel olarak artar ve dolayısıyla mesajın orijinalliğiyle ters orantılıdır. Pratikte mesajın, orijinallik ile anlaşılabilirlik, öngörülemezlik ile öngörülebilirlik arasında dengelenmesine çalışılır. Bu noktada, alıcının maksimal orijinallik debisi önem taşır.

• İletişimde bir diğer önemli faktör, iletişimin pahasıdır. Mesajın olabildiğince ekonomik olması gerekir. Bu gereklilik, mesaj öğelerinin miktarının sınırlanmasında somutlasın Anlaşılabilirlik, dolayısıyla artıklık (bir mesajda, zorunlu minimum öğe sayısından fazlalığın oranı), pahayı artırdığından dengelenmesi zorunludur.

• Mesajlar, alıcı üzerindeki etkileri bakımından farklı özellikler gösterirler. Verici ve alıcının ortak gösterge repertuvarının kullanımı ve mesajın kodlanmasına bağlı olarak mesajın zenginliği farklı özellikler gösterir. Bu noktada denotatif ve konotatif mesajlar, bir başka deyişle semantik ve estetik mesajlar ayırdedilir.

Bu boyutlardan hareket ederek iletme sürecini formelleştirmeye ağırlık veren sibernetik iletişim teorisi, mesajın semantik özelliklerinden ziyade, mantıksal özelliklerine odaklasan bir yaklaşım olarak görünmektedir.
« Son Düzenleme: Mart 01, 2009, 10:01:06 ÖS Gönderen : DeLy »

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.150


View Profile
Re: Sibernetik Iletişim Modeli
« Posted on: Aralık 15, 2019, 09:00:35 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Sibernetik Iletişim Modeli e-book, Sibernetik Iletişim Modeli programı, Sibernetik Iletişim Modeli oyunları, Sibernetik Iletişim Modeli e-kitap, Sibernetik Iletişim Modeli download, Sibernetik Iletişim Modeli hikayeleri, Sibernetik Iletişim Modeli resimleri, Sibernetik Iletişim Modeli haberleri, Sibernetik Iletişim Modeli yükle, Sibernetik Iletişim Modeli videosu, Sibernetik Iletişim Modeli şarkı sözleri, Sibernetik Iletişim Modeli msn, Sibernetik Iletişim Modeli hileleri, Sibernetik Iletişim Modeli scripti, Sibernetik Iletişim Modeli filmi, Sibernetik Iletişim Modeli ödevleri, Sibernetik Iletişim Modeli yemek tarifleri, Sibernetik Iletişim Modeli driverları, Sibernetik Iletişim Modeli smf, Sibernetik Iletişim Modeli gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Iletişim Formu Scripti ( Php )
Script Merkezi
[B]a[R]a[N] 1 1168 Son Mesaj Nisan 13, 2010, 12:26:11 ÖS
Gönderen : Anqel*
Iletişim Formu ( Php )
Script Merkezi
[B]a[R]a[N] 5 2358 Son Mesaj Aralık 28, 2012, 02:04:29 ÖÖ
Gönderen : mintance
Iletişim Formu (tr) Php
Script Merkezi
[B]a[R]a[N] 3 1140 Son Mesaj Haziran 26, 2013, 11:04:36 ÖÖ
Gönderen : nidyazo
Joomla! Iletişim Kategorisi, Iletişim Sayfası Oluşturma.
Joomla
[B]a[R]a[N] 1 684 Son Mesaj Temmuz 03, 2012, 04:24:05 ÖS
Gönderen : Anqel*
Sibernetik
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
dangeraus1 3 762 Son Mesaj Eylül 15, 2012, 10:13:24 ÖS
Gönderen : yenpox


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular