0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor  (Okunma Sayısı: 502 Kere Okundu.)
« : Nisan 14, 2009, 06:10:34 ÖS »
Avatar Yok

mEkansIz_qEnc
*
Üye No : 588
Yaş : 30
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 3519
Mesaj Sayısı : 17.287
Karizma = 17406
SGK Donanım ve Altyapı Hizmetleri Daire Başkanı Adem Onar, kurumun Milli Linux dağıtımını kullanmaya hazırlandığını ifade etti.
Açık kaynak kodlu yazılımlarda devletin en somut çalışması olan PARDUS projesine geçmeye hazırlandıklarını açıklayan Sosyal Güvenlik Kurumu Donanım ve Altyapı Hizmetleri Daire Başkanı Adem Onar, TÜBİTAK mühendisleri ile kurumsal ihtiyaçlarını analiz ettiklerini belirterek, PARDUS’a göç etme planınını uygulamaya aldıklarını ifade etti.

Onar, ““Bu ciddi ve doğru girişimi SGK olarak destekliyoruz” dedi.

Pardus’a geçme planları aşamasında yaklaşık 600 kişilik gönüllü mühendisin desteğini aldıklarını belirten Onar, PARDUS’u güvenlik altyapısı sağlam ulusal bir işletim sistemi olarak kabul ettiklerini dile getirdi.

“PARDUS standart işletim sistemi olarak kabul edilmeli”
PARDUS’un TÜBİTAK UEKAE tarafından resmi bir proje olarak profesyonel bir ekip tarafından geliştirildiği bilgisini veren Onar, PARDUS’un ulusal kripto kısmı hariç açık kaynak kod topluluklarına devredilmesi ile kendi iş modelini kendi etrafında oluşturduğunu söyledi. Onar, Pardus’un standart bir işletim sistemi olarak son kullanıcıya sunulması gerektiğini savunarak şöyle devam etti; ”Bu güne kadar belirli bir geliştirici grubun himayesinde geliştirilen ve şimdi çok daha geniş kitleler tarafından kabul ve destek gören PARDUS’un ulusal düzlemde desteğinin nasıl ve kimler tarafından verileceği hususunda çok ciddi olumlu gelişmeler olmaktadır. Sivil toplum kuruluşlarının da desteği alınarak PC üreticilerinin desteklemesi sağlanmalıdır ve PARDUS standart işletim sistemi olarak son kullanıcıya sunulmalıdır. Yerli ve yabancı PC üreticileri, ülkemizin gururu olan PARDUS ‘a bu anlamda samimi destek olmalıdır. Örneğin biz kısa zaman dilimi içerisinde alacağımız tüm PC alımlarında SGK olarak bunu gündemde tutacağız. Şimdiden 1700 SGM, SSGM ve GSS-SGM ve primsiz ödemeler SGM gibi yurdun dört bir yanını saracak onbinlerce PC ve ince istemci (Thin Client) donanımı için bu anlamda hazırlıklara başladık.”

“Açık kaynak, Türkiye için tek çıkış noktası”
Açık kaynak kodlu yazılımların Türkiye’nin tek çıkış noktası haline geldiğini savlayan Onar, ekonominin zorlayıcı koşullarında ,tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkileyen global kriz ortamında açık kaynak kodlu yazılımların ciddi tasarruflar sağladığını ifade etti. Onar, “Ülkemizin bu kriz ortamından kurtuluşunda, en başta yetişmiş son derece yetenekli ve başarılı insan kaynağının yanısıra açık kaynak stratejilerinin çok önemli rol oynayacağı açıktır. Kısa zamanda, İngiltere, Almanya, Hollanda, Belçika, Danimarka gibi açık kaynak açık devlet stratejisini resmi devlet politikamız olmasına karar verip, duyurmalıyız.” şeklinde konuştu.

Açık doküman uygulamaları tercih ediliyor
Brezilya da kurumların yüzde 80‘in den fazlasının, Hindistan ve Malezya gibi ülkelerde ise 100 milyondan fazla kullanıcının Open Office’in kalbi olan Açık Doküman Formatı’nı (ODF) kullanarak ciddi maliyet avantajlarını elde ettiklerini aktaran Onar, 10 yıl içerisinde ODF’in tüm dünyada en çok kullanılan döküman formatı olacağını söyledi. Onar, “ GARTNER’a göre 2012 yılında dünya çapında kamu kurum ve kuruluşlarının yüzde 90 ‘ı Açık kaynak kodlu yazılımlar kullanacak. Bu öngörü kurumsal şirketlerin yanı sıra, hükümetleri, kamu kurum ve kuruluşlarını da kapsamaktadır. Açık doküman formatı (ODF) standart olarak SGK evrak ve elektronik belge yönetim sistemi (EBYS) alt yapısında AB standartlarının 2010 sonuna kadar öngördüğü şekilde kurulacak. Sosyal Güvenlikte Bilgi Paylaşımı esaslarının ve kararların alındığı Arnavutluk (2008) toplantısında bu husus AB üyesi ve üyeliğe aday ülkelere de deklare edilmiştir.” dedi.

Açık kaynak kodu stratejisinin SGK için kritik bir noktaya geldiğini bildiren Onar, açık kaynak kodunu tercih edilmesinde güvenilirlik konusunun önemli rol oynadığını söyledi. Onar, “ Devletin kritik tüm birimlerinin mensupları ile eş ve çocuklarının gerçek bilgilerini tutma noktasındayız. Bunun için güvenilirlik bizim için kritik bir noktadır.” şeklinde konuştu.

Diğer Sitelerimizi Ziyaret Ettiniz mi.?

Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.162


View Profile
Re: Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor
« Posted on: Kasım 24, 2020, 01:07:36 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor e-book, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor programı, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor oyunları, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor e-kitap, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor download, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor hikayeleri, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor resimleri, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor haberleri, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor yükle, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor videosu, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor şarkı sözleri, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor msn, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor hileleri, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor scripti, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor filmi, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor ödevleri, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor yemek tarifleri, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor driverları, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor smf, Sgk, Pardus’a Göç Etmeye Hazırlanıyor gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türkiye Savaşa Mı Hazırlanıyor...
Güncel Haberler
y[N]s 0 485 Son Mesaj Aralık 01, 2011, 10:03:14 ÖS
Gönderen : y[N]s
Facebook 15 Ocak'a Hazırlanıyor
Güncel Haberler
imge34 0 365 Son Mesaj Ocak 11, 2013, 02:55:34 ÖS
Gönderen : imge34
Asli- Dans Etmeye Ihtiyacim Var
Klipler
pineapple 0 518 Son Mesaj Nisan 10, 2013, 03:53:09 ÖS
Gönderen : pineapple
Hacıosmanoğlu Dua Etmeye Başladı
Trabzonspor
sanane_61 4 624 Son Mesaj Ekim 09, 2013, 03:16:28 ÖS
Gönderen : sanane_61
Playstation’a Özel Dizi Hazırlanıyor
Oyun Haberleri
sanane_61 1 555 Son Mesaj Nisan 05, 2014, 07:37:43 ÖS
Gönderen : cbacba


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular