0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Ses Işığı Nedir?  (Okunma Sayısı: 860 Kere Okundu.)
« : Nisan 12, 2015, 05:39:53 ÖS »

SaviorAngel
*
Üye No : 20558
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5336
Mesaj Sayısı : 8 562
Karizma = 50939                                                                     

Felipe Gaitan adlı bir üniversite öğrencisi, sudaki yalıtılmış gaz kabarcıklarından geçen ses dalgalarının, kabarcıkların şiddetle patlamasına ve ışık yaymasına yol açtığını gördü. Bu olguya, ses ışığı denildi.

Bir ses dalgası, geçtiği ortam içinde, sırayla yüksek ve alçak basınç bölgeleri yaratır. Bir sıvı içindeki alçak basınç bölgesi, sıvıyı parçalayarak eriyik içinde çözünmüş gazların kabarcıklar oluşturmasına yol açar. Parçalanma derinleştikçe kabarcıklar büyür ve çapları onlarca mikrona (milimetrenin binde biri) ulaşır.

Parçalanmanın ardından bir sıkıştırma dalgası gelir ve kabarcıkların içindeki gazı büyük bir güçle sıkıştırır. Saniyenin çok kısa bir bölümünde kabarcığın sıcaklığı 30,000 dereceye ulaşır ve içindekiler, elektrik yüklü atom (iyon) ve elektronlardan oluşan parlak bir plazmaya dönüşür. Sonunda kabarcık çöktüğünde saniyenin birkaç trilyonda biri kadar parlayıp sönen bir ışık yayar.

Bu işlem, her parçalama ve sıkıştırma dalgasında yinelenir ve düzenli aralıklarla ışık yayılır.

Ses ışığı, yüksek sıcaklık ve basınç altında gerçekleşen işlemlerin basit ve ucuz aygıtlarla gerçekleştirilmesini sağladığı için, araştırmacıların ilgisini çeken bir olgudur.

Doğru çıkarsa

ABD’de gerçekleştirilen yeni deney, eğer elde edilen veriler doğru çıkarsa, bir görüşe göre çekirdek araştırmasında bir devrim sayılacak. Deneyi yapan fizikçiler, kabarcıklardaki ısının Güneş’in yüzeyindeki sıcaklığa ulaştığını ileri sürüyorlar.

Bu arada deneyi gerçekleştiren Taleyarkhan ile birlikte Oak Ridge'de çalışan Dan Shapira ve Michael Saltmarsh adında iki fizikçi, Taleyarkhan'ın sonuçlarını test etmek için bir deney daha gerçekleştirdiler. Ne var ki bu deneyde, nötronların daha karmaşık bir nötron dedektörü kullanıldığında saptanamadığı görüldü.

Diğer bilim adamları başka deneylerle Taleyarkhan'ın bulgularını inceleyecekler. Kaliforniya'da Lawrence Livermore National Laboratory'den Mike Moran şöyle diyor: '’Taleyarkhan'ın makalesi yamalı bohçaya benziyor. Teknik olarak her yamanın ortasında ne yazık ki bir delik bulunuyor’

Erhan Ali ve kardeşi Ömer Kaan <3
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 223 233


View Profile
Re: Ses Işığı Nedir?
« Posted on: Şubat 25, 2024, 12:29:28 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Ses Işığı Nedir? e-book, Ses Işığı Nedir? programı, Ses Işığı Nedir? oyunları, Ses Işığı Nedir? e-kitap, Ses Işığı Nedir? download, Ses Işığı Nedir? hikayeleri, Ses Işığı Nedir? resimleri, Ses Işığı Nedir? haberleri, Ses Işığı Nedir? yükle, Ses Işığı Nedir? videosu, Ses Işığı Nedir? şarkı sözleri, Ses Işığı Nedir? msn, Ses Işığı Nedir? hileleri, Ses Işığı Nedir? scripti, Ses Işığı Nedir? filmi, Ses Işığı Nedir? ödevleri, Ses Işığı Nedir? yemek tarifleri, Ses Işığı Nedir? driverları, Ses Işığı Nedir? smf, Ses Işığı Nedir? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Gün Işığı... « 1 2 »
Fotoğrafçılık
By.CeZa 10 2319 Son Mesaj Kasım 30, 2012, 10:14:05 ÖS
Gönderen : imge34
Kaçak Gün Işığı
Şiir Köşesi
Furkan 0 702 Son Mesaj Ağustos 07, 2008, 10:43:46 ÖS
Gönderen : Furkan
Işığı Gördüm
Fenerbahçe
SeytaN 0 865 Son Mesaj Eylül 27, 2009, 01:00:40 ÖS
Gönderen : SeytaN
Mum Işığı
Gothic Şiirler
ecre 0 944 Son Mesaj Aralık 29, 2011, 03:46:31 ÖS
Gönderen : ecre
Bir Mum Işığı « 1 2 »
Şiir Köşesi
vexed 11 2419 Son Mesaj Ağustos 13, 2014, 01:44:59 ÖÖ
Gönderen : vexed


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular