0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır  (Okunma Sayısı: 598 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 12:50:48 ÖÖ »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


Şeftalinin yıllık bakımı nasıl olmalıdırToprak İşleme

Sonbahar, erken ilkbahar, ilkbahar sonu ve bazende yaz mevsimi içinde olmak üzere bir yılda 4 sürüm yapılır. Ağaç dipleri belle işlenir. Ucuz olması nedeniyle yaz aylarında yapılması gereken toprak işlemesi yerine ot biçme uygulanabilir.

Sulama

Sert çekirdekli meyveler arasında en fazla suya ihtiyaç duyan meyve şeftalidir. Meyvelerde çekirdek teşekkülünden sonra suya ihtiyaç vardır. Su ihtiyacı ise iklim ve toprak özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Bölgemizde yağışlar bittikten sonra sulama başlar ve 8-12 günlük aralarla ekim ayına kadar devam eder. Meyve hasadından önceki sulamalar meyvelerin irileşmesini, renklerin parlaklaşmasını sağlar.

Gübreleme

Şeftali bahçelerinde ürün yolu ile topraktan alınan besin maddelerinin tekrar toprağa verilmesi gerekmektedir. Verilecek gübre miktarının yaprak ve toprak analizleri ile belirlenerek uygulanmasına dikkat edilmelidir.
Şeftali bahçeleri kurulurken bir temel gübreleme yapılır. Şeftali bahçelerinde iyi bir gübreleme ahır gübresi veya yeşil gübreye ilaveten ticaret gübrelerinin verilmesi ile olur. Üç yılda bir dekara 1,5-2,5 ton hesabıyla ahır gübresi veya ekonomik olmadığı hallerde her yıl yeşil gübre verilerek toprağın organik madde içeriği artırılmalıdır.
Suni gübrelerden her yıl ağaç başına her ağacın yaşı için 100 gr. hesabı ile (Örneğin: 5 yaşındaki ağaca 500 gr) verilmesi faydalı olur.

Budama
Şeftali ağaçlarında iki tip budama uygulanır. Yeni dikilen fidanlarda şekil budaması yapılır. Şeftali ağaçlarına goble veya değişik doruk dallı şekil verilir. Kurak bölgelerde ortası kapalı bölgemiz için de uygun olan doruk dallı şekil verilir.
Diğer budama ise mahsule yatmış şeftali ağaçlarında uygulanan mahsul budamasıdır. Şeftalilerde meyveler buket dalları ve yıllık sürgünler üzerinde meydana gelir. Bu nedenle her yıl yeni sürgün teşekkülünün sağlanması gerektiği için sert budama uygulanır.
İyi bir budama yapabilmek için dal çeşitlerinin ve üzerinde bulunan gözlerin (çiçek gözü, odun gözü) durumu dikkate alınmalıdır. Budama esnasında çiçek ve odun gözlerini karışık şekilde taşıyan dallar bırakılmalı, yalnız çiçek gözü taşıyan dallar kesilmelidir.
Budama uygulamalarında gerekiyorsa önce kalın dal kesimi yapılmalı sonra ana dallar üzerindeki dallar seyreltilmelidir. Ana dallar üzerinde 20-25 cm ara ile çıkış yerleri ve yönleri farklı dallar bırakılmalıdır. Bırakılan dalların uzunluğu 50-60 cm den fazla ise 1/3 oranında uçları kesilmelidir. Ana dalların uçları bir yan dal üzerinde kesilmeli, uç kısmında birbirine yakın iki veya daha fazla dal bırakılmalıdır

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır
« Posted on: Kasım 27, 2020, 02:08:20 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır e-book, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır programı, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır oyunları, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır e-kitap, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır download, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır hikayeleri, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır resimleri, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır haberleri, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır yükle, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır videosu, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır şarkı sözleri, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır msn, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır hileleri, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır scripti, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır filmi, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır ödevleri, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır yemek tarifleri, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır driverları, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır smf, Şeftalinin Yıllık Bakımı Nasıl Olmalıdır gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular