Duyurular
Yönetici kadromuz da olmak isteyenler Wm ve ya wm yardımcılarına mesaj atabilir Hadi bize katılın Gülmek :)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil]  (Okunma Sayısı: 1085 Kere Okundu.)
« : Aralık 02, 2012, 01:09:29 ÖÖ »

mnıl
*
Üye No : 52532
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 630
Mesaj Sayısı : 3.571
Karizma = 8097


WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.________________________________________________________________________________________________________________

Sazan ismi nereden geliyor ?

Gelelim Sazan’a. Açıkçası bu ismin şakayla karışık bir Kod ismi olduğunu düşünüyorduk. Ancak bunun önümüze konan süper WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
oto
mobilin gerçek ismi olacağını, hüzünlü hikayesini dinleyerek öğrendik. SAZAN, Dr.Onuk’un 1996 yılında bir trafik kazasında kaybettiği oğlu ,Uçak ve Uzay Mühendisliği öğrencisi Kaan Onuk’un projesiymiş. Tıpkı Enzo Ferrari’nin erkenden kaybettiği oğlu Alfredino’nun Vittorio Jano ile birlikte geliştirdiği yeni V6 motor ve Yarış otomobili projesi gibi. Enzo Ferrari, bu büyük kayıptan sonra yeni yarış otomobillerine ve sonra çıkan 206GT Otomobillerine sevgili oğullarına evde hitap edildiği gibi “Dino” adını vermiş ve onun imzasını markalaştırmıştı. Ekber Onuk’ta benzer bir karar alarak oğullarının okul arkadaşları arasında lakabı olan SAZAN’ı marka olarak seçmiş ve Kaan’ın el yazısıyla attığı sazan imzasını otomobilin önüne gururla koymuş.


Kanımızca ilk aşama Devrim otomobilinin bu ülke insanının kafasına “bu ülkede otomobil yapılabilir“ fikrini sokmasıdır. Ondan sonra Koç grubunun bu sitede defalarca övdüğümüz Anadol üretimine geçişi gelir. Anadol bir çok tabuyu yıkan ve en önemlisi pazarın,zamanın çok önünde bir çok gelişmenin altındaki imza olmuştur. Tek kapı birinci jenerasyon, SL , STC 16 , BÖCEK, SW gibi proje aşamalarıyla bir deniz feneridir. Daha sonra Murat 124 ve Renault 12 üretimi için kurulan dev modern fabrikalar devri başlar. Bunları Opel’in Türkiye’de başlattığı montaj operasyonu takip eder ki bunun önemi ne boyunda ne üretim tekniğindedir.Burada kilometre taşı olan bu tesiste güncel modellerin bu ülkede üretilebileceği, kalitesinin Avrupa’dan daha iyi olacağı ve hatta bunların Avrupa’ya satılacağını göstermesi ve modern otomobil ticareti yöneticiliğini başlatmasıdır.Takiben gelen Toyota’da aynı çizgiyi takip etmiş ve Uzakdoğulu Hyundai,Honda gibi firmaların da üretim yatırımına geçmesini sağlamıştır. Tabii bu evrim sanayi olarak sürerken arada özellikle Otomobile aşkla bağlı bazı kişilerde değişik denemeler yapıyordu. Çoğu spor ve özel otomobiller yapmak için yola çıkanlardan sadece Sn.Hasan Yurdakul Maral ismiyle tescil ettirdiği Morgan Replikaları 200 kadar üretip tescil belgesi almaya muvaffak olabilmişti. Arada Bursada Beklen, İzmirde yapılan bazı roadster’lar,Ankarada yapılacağı duyurulan Etox coupe gibi daha çok Halkla ilişkiler aşamasında kalan bazı otomobiller duyduk ama başka da bir ilerleme göremedik. Ta ki bu güne kadar..

Tersanede Otomobil üretimi..

Otomobilciler arasında uzun süredir fısıltı halinde Anadol projesinde aktif görev almış Dr.Ekber Onuk’un önderliğinde bir “süper otomobil” geliştirildiği konuşuluyordu. Ancak bir çok heyecanlı ve acul projede olduğu gibi bir erken deşifre veya sızıntı yoktu. Duyduklarımıza inanıyor ama bir türlü belgeleyemiyorduk. Nihayet bu sessizlik bizzat Onuk Yonca tersanesinden gelen br duyuruyla son buldu. Türkiye’nin KAAN sınıfı hücumWeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
bot
‘larını üreten tersanenin bir bölümünde sessizce bir değil iki değişik otomobil üretilmişti. Gittik gördük, izlenimlerimiz şöyle.İkisi de heyecan verici özgün tasarımlara sahip olan otomobillerin birinin ismi ONUK S56. Bunu tipik bir refleksle bir şeye benzetmek istersek Porsche 356 Speedster’ı andırdığını söylemek mümkün. Ancak bir çok açıdan özellikle arkasının çok farklı tasarlandığını söylemek gerekiyor. Ama benziyor mu ? Diye sorarsanız, evet benziyor ,o kadar. Farklı bir spor otomobil.Otomobilin nostaljik duygulara hitap eden iki kişilik bir roadster olduğunu ve 130 beygir üreten Renault motorlu versiyonunun yaklaşık 35.000 Euro gibi çok makul bir fiyatla piyasaya sürüleceğini müjdeleyebiliriz,çünkü S56 Seri üretim için tüm aşamalardan geçmiş yani bir anlamda gün sayıyor. Otomobilin detayları ve finishing-yani son işçilik, kalitesi de mükemmele yakın. Burada teknik detaylara girmektense en çok dikkatimizi çeken özelliğin Onuk-Yonca tersanesinde çalışan çaycıdan,patrona herkesin gözünün içindeki mükemmeliyetçi ifade ve her köşede gördüğünüz tutkulu işini severlik olduğunu yazmayı tercih ettik.

Tuzla’da bir Enzo ve Alfredino öyküsü..


Gelelim otomobile, ilk reflekslerinize hakim olun.Bu otomobil başka bir otomobile benzemiyor. Ön tamponun altındaki hava kanalları nedeniyle McLaren’a veya Modena’ya benzetenler olabilir ama detaylarda asla yakın bile değil.Hele yan ve arkadan neredeyse hiçbir otomobille bezeşmiyor bile diyebiliriz. Enteresan bir hardtop sistemi ile hem Spider hem de coupe olabiliyor. Mid engine formatındaki otomobilinPrototipi üzerinde Corvette motor kullanılmış ancak üretim aşamasında Nissan gücü kullanılacak. Aracın Power to weight Ratio’su yani ağırlık güç dengesi bugün dünyayı kasıp kavuran bir çok Süper Otomobil’den daha iyi. Veriler şöyle: Boş ağırlık 920 Kilogram planlanan güç 490. Daha ne denilebilir ki? Karbon Kevlar gövdenin tasarımıDemir Sümer ,Gökhan Akış ve Anadol STC 16’nın tasarımcısı Eralp Noyan’dan oluşan bir ekip tarafından yapılmış.Otomobilin en etkileyici olan kısmı yaş ortalaması 30 olan çok genç bir ekip tarafından detaylara harcanan vaWeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
kit
,emek ve aklı ortaya çıkaran tam bir proje örneği olması ve bir de hiç alışık olmadığımız bir ayrıntı..sorduğunuz tüm soruların muhatapları tarafından net ve çok detaylı bir şekilde cevaplanması. Sazan hakkında bugün tüm gazetelerde “Türk Ferrarisi, Türk yol canavarı” gibi benzetmeler görebilirsiniz,inanmayın.. bu Türkiye’nin otomobilcilikte aştığı ve bürokratik engeller aşılıp seri üretimi yapılabilirse ortaya koyduğu, en önemli kilometre taşlarından biri olacak tamamı Türk insanı tarafından yapılmış bir Süper Otomobil projesidir.


 

 

İKİ KODA HÜKMEDEMİYORSAN EMEKLİ KUYRUĞUNA GİR1-0
Simsiyah kaderimin Bembeyaz umudusun.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.094


View Profile
Re: Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil]
« Posted on: Şubat 21, 2019, 04:40:18 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] e-book, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] programı, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] oyunları, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] e-kitap, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] download, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] hikayeleri, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] resimleri, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] haberleri, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] yükle, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] videosu, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] şarkı sözleri, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] msn, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] hileleri, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] scripti, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] filmi, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] ödevleri, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] yemek tarifleri, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] driverları, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] smf, Sazan Su Yüzüne Çıktı [türk Yapımı Spor Otomobil] gsm
Yanıtla #1
« : Aralık 23, 2012, 04:06:08 ÖS »
Avatar Yok

emreuzun2001
*
Üye No : 120815
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 134
Karizma = 1


WoW mükemmel bir araba.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
En Ucuz Otomobil Satışa Çıktı
Güncel Haberler
By.CeZa 2 842 Son Mesaj Nisan 21, 2009, 04:05:18 ÖS
Gönderen : _OnLyMaN_
Ineğinin Peşinden Tem'e Çıktı, Otomobil Altında Can Verdi!
Güncel Haberler
Mavi_Kiyamet 1 448 Son Mesaj Eylül 28, 2009, 06:49:52 ÖS
Gönderen : -LoSS AnGeL-
600 Yıllık Kütahya Han Yeniden Gün Yüzüne Çıktı
Tarihi Eserlerimiz
||TeXaS|| 0 755 Son Mesaj Aralık 27, 2011, 07:31:34 ÖS
Gönderen : ||TeXaS||
Urartu Mezarları Gün Yüzüne Çıktı
Tarihi Eserlerimiz
orppersephone 1 1518 Son Mesaj Eylül 18, 2014, 07:07:24 ÖS
Gönderen : diriliş
Otomobil, Muhtarlığın Çatısına Çıktı
Güncel Haberler
-Trinity- 0 190 Son Mesaj Ocak 22, 2016, 08:26:51 ÖÖ
Gönderen : -Trinity-


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular