Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1 2
Konu: Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği  (Okunma Sayısı: 1838 Kere Okundu.)
« : Şubat 26, 2009, 01:41:50 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Kültür sebzeleri arasında yemeklik ve ilaç olarak kullanılan sarımsak çok eski zamanlardan beri bilinen ve evlerimizde azar azar da olsa sürekli olarak tükettiğimiz bir sebzedir.
Ana Vatanı: Batı Asya'dan geldiği söylenen sarmısağın çok eski kültür bitkileri arasında yeri vardır. Sert kokulu olan sarmısağın tıbbi önemi büyüktür.


BESİN DEĞERİ:
Yiyeceklerimizde çeşni veren sarmısağın 100 gramında 63.8 su, 28.2 gr. karbonhidrat, 5.3 gr. protein, 0.2 gr. yağ, l .1 gr. selüloz vardır. Kalori değeri 140'tır. içerisinde A, Bj, 82, Niasin ve C vitamini bulunur (Dr. Ekinci.) Keskin kokusunu Aliyi-sulfit verir ki kükürtlü ve eterli yağlardan oluşmuştur. Sindirimi kolaylaştıran bu yağlar tıpta yararlı sayılmıştır.
Sarmısağın kokusu solunum sistemim temizlemektedir. Yüksek tansiyona iyi gelen sarmısağın sindirim sisteminde yararlı olduğu, damar şişkinliklerini iyileştirdiği kabul edilirken, her sabah bir diş sarmısağın cildi koruduğu, ömrü uzattığı öne sürülür. Bizim kokusunu istemediğimiz sarmısağın kokmayanı da üretilmiştir (Japonya'da 1970).


Toprak ve iklim istekleri:
Sarmısak, süzek, milli-kumlu, orta ağırlıkta verimli toprakları tercih eder. Soğana benzeyen isteklerini daha ayrıntılı olarak bir önceki bölümden anımsamalı; gübre için de aynı soğan gibi davranmalıdır.
Sarımsak ılımlı iklimden hoşlanır. Sıcaklığın 15 – 20 oC olması yeterlidir. sarımsaklarda çiçeklenme 15 – 20 oC arasında olur. Bu çiçekler tohum bağlamaz.
Bitkinin yeşil aksamı, 15 oC üzerindeki sıcaklıklar gelişmeyi yavaşlatır. Sarımsak diş halinde iken –10 oC ye kadar dayanabilir. Bitki halinde ise ancak -3, –4 oC ye kadar zarar görmez. Düşük sıcaklıklar uzun süre devam ederse 0 oC nin hemen altında donma başlar.
iklim yanında sarımsağın toprak istekleri de önem taşır. Fazla ağır, killi ve su tutan topraklarda başlar güzel teşekkül etmez. Sarımsak, toprakta bir miktar organik madde istemesine rağmen, organik gübrelemeden hoşlanmaz. Bu yüzden çiftlik gübresi bir önceki ürüne atılırsa daha iyi sonuç alınır. Sarımsağın tercih ettiği topraklar, az miktarda humus ihtiva eden kumlu-tınlı topraklar olup, toprak asitliğinin nötr olması gerekir. Sarımsak ticari gübrelerden hoşlanan bir sebzedir. Gelişmenin ilk dönemlerinde fazla olan azot ihtiyacı giderek azalarak son dönemde potasyuma olan ihtiyaç artar. İyi bir ürün için tınlı-kumlu bir toprağa 20 kg/da azotlu 25 kg/da potaslı ve 10 kg/da da fosforlu gübre atılmalıdır. Besin maddeleri yetersiz olunca dişler küçük kalıp, sayıları çoğalır ve depolama müddeti kısalır.


Toprak Hazırlığı:
Taze çiftlik gübresi kullanmaktan kaçınılmalıdır. Dikimden en az 3 ay önce yanmış çiftlik gübresi ile dekara 3-4 ton gelecek şekilde gübrelenmesi ve gübrenin 25 cm derinliğe sürümle karıştırılması gerekir. Kış döneminde mümkünse ikinci bir sürüm yapılmalıdır.
Başarılı bir yetiştiricilik için dikim öncesi yapılan toprak işlemesiyle dekara saf olarak 7-8 kg Azot, 10 kg Fosfor ve 20-25 kg Potasyum toprağın 10-12 cm derinliğine karıştırılmalıdır. Bitkiler 30-40 cm boy aldıktan sonra dekara 12-13 kg Potasyum nitrat verilmelidir.


Dikim:
Dikimde kullanılacak dişlerin bulunduğu sarımsak başları genel özelliklerine bakılarak seçilir ve dişleri ayrılır. Daha sonra iriliklerine göre 2-3 grupta toplanır. Dişleri ayırma esnasında zarar görenleri çıkartılır ve kullanılmazlar. Gruplandırılan dişler ayrı partiler halinde dikilmelidir. Bu yapılmazsa gelişme ve olgunlaşma yeknesak olmaz, üretilen başlar irili ufaklı olur.
Dişler kapama olarak veya ya da 120 cm genişliğinde hazırlanan ve aralarında 30 cm gezinti yolu bırakılan tahtalara dişlerin uçları görülecek şekilde elle tek tek dikilirler. Dişlerin ters dikilmemesine özen gösterilmelidir
1 m² alana baş sarımsak üretiminde 80-100 adet diş dikilir. Bu değerle dekara kullanılacak diş miktarı diş iriliğine bağlı olarak 60-80 kg arasında değişir.
Yabancı otlardan temiz bir tarlada dişler arasındaki dikim mesafesi 10-12 cm olarak verilir. Yabancı ot sorunu olan tarlalarda sıravari dikim yapmak ve sıralar arasında yabancı otla mücadelenin kolaylaştırılması için 25-30 cm sıra arasına 6-8 cm sıra üzeri mesafe ile dikim yapmak gerekir


Çapalama:

Dikimden sonra dişler hemen kök ve sürgün meydana getirerek gelişirler. Bitkiler 15-20 cm boy aldıklarında yabancı ot gelişmesini önlemek ve bitkilerin daha iyi gelişmesini sağlamak için 3-4 cm derinliği geçmeyecek şekilde yüzeysel bir çapa yapılır.
Hafif karakterli topraklar ile yabancı ot sorunu olmayan tarlalarda çapalamaya da gerek kalmaz. Çapalama oldukça emek isteyen bir iştir. Sarımsakta maliyeti etkileyen en önemli unsur üretim materyali (dişler), dikim ve çapalama işçilikleridir. Bu kalemde yapılacak tasarruflar maliyeti önemli ölçüde azaltacaktır.


Sulama:
Yetiştiricilik döneminde yağan yağış su ihtiyacını karşılamaz ise, sızdırma metodu ile sulama yapılmalıdır. Sızdırma amacı ile boğaz doldurma işlemi yapılması gerekir


Gübreleme:
Bitkiler 30-40 cm boy aldıklarında 7-8 kg azotla beraber verilmesi gereken potasyum, potasyum nitrat olarak yapraklara değmeyecek şekilde 2-3 parti halinde toprak yüzeyine serilerek üzerinden su verilir.


Hasat:
Sarımsaklarda hasat bitkinin yapraklarının iyice kurumaya başladığı dönemde yapılır. Sarımsaklar hevenkler halinde asılarak depolanacaksa hasatta yaprakların tam olarak kuruması beklenmez, bitkilerde örmeye imkan verecek şekilde solduğu dönemde yapılır.
Hasat genellikle çapa ile yapılmaktadır. Sıravari dikim yapılmış ise soğan hasat makineleri ile de hasat yapılabilir. Hasat edilen sarımsaklar kurumak üzere birkaç gün süre iel tarlada bırakılır. Sonra yapraklar ovularak uzaklaştırılıp depolanır veya pazarlanır.
Hasat miktarına etki eden faktörlerin başında diş seçimi gelmektedir. Mümkün olduğu kadar az sayıda ve daha iri diş meydana getiren, düzgün şekilli, çeşidin özelliğini taşıyan başlar tohumluk materyal olarak alınmalı ve 18-20 ºC sıcaklıklarda saklanmalıdır.

Kaynaklar:
1)Ereğli tarım
2)Ziraatci.com
3)Yalova Tarımsal araştırmalar
4)Kastamonu Tarım il müdürlüğü
5)Ruhi B. A.Ü. Ziraat Fak.
« Son Düzenleme: Eylül 14, 2011, 02:38:14 ÖÖ Gönderen : honey_face »

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.160


View Profile
Re: Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği
« Posted on: Mayıs 27, 2020, 07:19:57 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği e-book, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği programı, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği oyunları, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği e-kitap, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği download, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği hikayeleri, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği resimleri, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği haberleri, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği yükle, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği videosu, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği şarkı sözleri, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği msn, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği hileleri, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği scripti, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği filmi, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği ödevleri, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği yemek tarifleri, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği driverları, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği smf, Sarımsak ( Allium Sativum L. ) Yetiştiriciliği gsm
Yanıtla #1
« : Haziran 28, 2009, 06:35:01 ÖS »
Avatar Yok

dreamily
*
Üye No : 6603
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 773
Mesaj Sayısı : 11.794
Karizma = 11817


teşekkürler.
Yanıtla #2
« : Haziran 28, 2009, 06:35:45 ÖS »

KumraLım
*
Üye No : 8462
Yaş : 28
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1146
Mesaj Sayısı : 13.452
Karizma = 17239


Sarmısağın İsmini Ne Kadar Uzatmıslar Ya Ne Gerek Var Zuhahaha Bildiğimiz Sarımsak Zuhahaha
Yanıtla #3
« : Haziran 28, 2009, 06:39:21 ÖS »

CeRos
*
Üye No : 2169
Yaş : 29
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 83
Mesaj Sayısı : 9.294
Karizma = 5005


valla ben cok seviyorum sarımsagı Gülmek :) faydalı oldugunuda biliorum teşekkürler Gülmek :)
Yanıtla #4
« : Mayıs 02, 2010, 03:16:17 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55161


faydasi maaLesef çok ama ben hiç sevmem Gülmek :)

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
Yanıtla #5
« : Mayıs 02, 2010, 03:27:37 ÖS »

Yıldızım
*
Üye No : 31517
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2957
Mesaj Sayısı : 11.566
Karizma = 20130


Teşekkürler
Yanıtla #6
« : Temmuz 02, 2013, 05:14:50 ÖS »
Avatar Yok

hhlevent
*
Üye No : 82943
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 14
Karizma = 0


Emeğinize sağlık teşekkürler.
Yanıtla #7
« : Temmuz 03, 2013, 01:15:56 ÖÖ »
Avatar Yok

jeffhardy21
*
Üye No : 140378
Nerden : Aydın
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 6
Karizma = 0


yararı oldu teşekkürler  Gülmek :)
Yanıtla #8
« : Temmuz 03, 2013, 01:23:39 ÖÖ »
Avatar Yok

chorock
*
Üye No : 99611
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 16
Karizma = 0


yararlı paylaşımın için teşekkürler
Yanıtla #9
« : Temmuz 04, 2013, 10:43:15 ÖS »
Avatar Yok

nilüferonew
*
Üye No : 140506
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 6
Karizma = 0


çok hoş gerçekten teşekkürler
Sayfa 1 2
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Maydanoz (detroselinum Sativum)
Şifalı Bitkiler
*GeLinCiKk 0 605 Son Mesaj Temmuz 19, 2008, 05:44:22 ÖS
Gönderen : *GeLinCiKk
Soğan Yetiştiriciliği
Şifalı Bitkiler
Asortik Hatun 2 1688 Son Mesaj Mayıs 02, 2010, 12:42:51 ÖS
Gönderen : Anqel*
Şeftali Yetiştiriciliği
Şifalı Bitkiler
Asortik Hatun 7 2312 Son Mesaj Mayıs 02, 2010, 01:03:19 ÖS
Gönderen : sibeL*
Maydanoz (detroselinum Sativum)
Şifalı Bitkiler
Furkan 6 912 Son Mesaj Temmuz 05, 2013, 09:34:19 ÖS
Gönderen : asli_06
Zeytin Yetiştiriciliği
Ziraat
Anqel* 1 998 Son Mesaj Temmuz 02, 2013, 05:14:38 ÖS
Gönderen : hhlevent


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular