Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Sanal Alemdeki Büyük Tuzak  (Okunma Sayısı: 645 Kere Okundu.)
« : Ekim 24, 2010, 09:25:45 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.788
Karizma = 55160Güvenli İnternet Programı tarafından düzenlenen toplantıda, çocukların ''online'' ortamda karşı karşıya kaldığı tehditlere dikkat çekildi.

Avrupa Birliği’nin (AB) Güvenli İnternet Programı (Safer Internet Programme-SIP) tarafından düzenlenen toplantıda, çocukların "online" ortamda karşı karşıya kaldığı riskler ile söz konusu tehditlerle mücadele yöntemleri masaya yatırıldı.

Çeşitli ülkelerde yapılan araştırmalar ışığındaki değerlendirmede, internet üzerinden çocukları istismar etmeye çalışan kötü niyetli kişilerin karakterleri ve davranışlarına dikkat çekilerek, tehlikenin boyutları vurgulandı.

Sosyal paylaşım siteleri veya sohbet odalarında sörf yapan bazı kişilerin "kriminal sabıkalılar" olduğunu bildiren uzmanlar, çocukların sanal alemde nasıl tuzağa düşürüldüğünü ayrıntılarıyla anlattı.

Çocuklara Nasıl Tuzak Kuruyorlar?
Çocukların genellikle odalarında bulunan bilgisayar aracılığıyla internete bağlandığını ve saatlerce tek başına sanal alemde vakit geçirdiklerini belirten uzmanlar, bu süre içinde Facebook ve Messenger gibi çeşitli iletişim kanallarında hiç tanımadığı kişilerle tanıştıklarını bildirdi.

Yapılan araştırmalarda internet kullanıcısı çocuklardan yaklaşık yüzde 35’inin yüzünü hiç görmediği kişilerle sanal alemde arkadaş olduğunun belirlendiğinin altı çizilerek, bu durumun tehlikelerine dikkat çekildi.

İnternet suçlarına ilişkin adli olaylardan yola çıkan bilişim uzmanları, çeşitli suçlardan sabıkaları bulunan bazı kişilerin "farklı kimlik" ve "sahte fotoğraflar"la sanal alemde çocukların güvenini kazandığını söyledi.

Söz konusu kişilerin ağlarına düşürdükleri çocukları kısa sürede ikna ederek fotoğraflar istediği ve kimi zaman da müstehcen içerikli fotoğrafları paylaşarak tacizlerde bulundukları belirtildi. İstediği resimlere kavuşan söz konusu kişilerin, bir süre sonra çocuklardan çeşitli taleplerde bulunmaya başladığı dile getirilerek, kimi zaman bu taleplerin sınır tanımadığına işaret edildi.

"Fotoğraflarını Ailene Gönderirim"
Taleplere karşı konulması durumunda çocukların "fotoğraflarını ailene gönderirim" gibi tehditlerle korkutulduğu ve bu şekilde istenilen her şeyi yapan çocukların çeşitli şekillerde istismar edildiklerinin altı çizilerek, söz konusu yöntemlerle suça itilen veya tecavüzlere uğrayan çok sayıda çocuğun varlığını gündeme taşındı.

Oyun Bağımlılığının Sonuçları
Dünyanın çeşitli ülkelerinden bilişim uzmanları ile internet servisi sağlayan firma temsilcilerinin de katıldığı toplantıda sıralanan bir diğer tehdit algılaması ise ’’internet ve oyun bağımlılığı’’ olarak gösterildi.

Çocukların internet başında geçirdiği sürelerin ’’bağımlılık’’ derecesine ulaştığını vurgulayan uzmanlar, bu nedenle sosyal yaşamdan uzaklaştıkları, aile ve arkadaşlık ilişkilerini hiçe saymaya başladıklarını bildirdi.

İnternet ortamında geçirilen sürenin büyük bir bölümünün sosyal paylaşım siteleri ve online oyunlar olduğu vurgulanan forumda, bu oyunlardan büyük bir bölümünün çocukları şiddete yönelttiği bilgisi verildi.

Cep telefonları aracılığıyla internete mobil olarak erişen çocukların bu tehditler karşında daha da savunmasız kalacağı dile getirilirken, Avrupa ülkelerinde yaşayan çocukların internete erişim oranı ise ülkelerin durumuna göre yüzde 7 ile 79 arasında değiştiğini gösterdi. Bu arada Facebook’un dünyadaki kullanıcı sayısının 500 milyonu geçtiğini bildiren yetkililer, aktif ’’mobil kullanıcı’’ sayısının da 65 milyona ulaştığına dikkat çekti.

Tanımadığı Yüzlerce Arkadaşı Var
Forumda düzenlenen farklı bir oturumda ise Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde oturan aileler ile internet kullanan çocuklar, görüşlerini dile getirdi. İsveçli bir çocuğun Facebook’taki arkadaş sayısının 800’ü geçtiğini ve bunlardan ancak yüzde 30’unun tanıdığını söylemesi katılımcıları şaşkına çevirdi.

Öte yandan toplantıya katılan Microsoft’un internet güvenliği direktörü Julia Inman Grant ise dünya çapında sosyal ağlara üye olan kişi sayısının 830 milyona ulaştığını belirterek, bu rakamın her yıl yüzde 20 oranında arttığını kaydetti.

İlk Sorumlu Aile
Çocukların tehditlerden korunması için en büyük görevin ailelere düştüğünü kaydeden Grant, bu konuda anne ve babaların bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Uzmanlar ise bu süreç içinde anne ve babaların kesinlikle çocuklarına interneti yasaklamamaları gerektiğinin altını çizerek, bilgisayar başında geçirdikleri zamana eşlik etmeleri çağrısında bulundu.

Ebeveynlerden evlatlarının davranışlarını yakından izlemesi önerisinde bulunulurken, içine kapanık, tedirgin ve korkak tavırlar sergileyen çocukların bir tehditle karşı karşıya olabileceği bildirildi.

İki gün süren uluslararası forumun sonunda, konunun ciddiyetine vurgulanarak çocukların internette güvenli vakit geçirebilmeleri için gerekli yasal düzenleme ve bilinçlendirme çalışmalarına önem verilmesi istenildi.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.142


View Profile
Re: Sanal Alemdeki Büyük Tuzak
« Posted on: Ekim 23, 2019, 06:53:41 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Sanal Alemdeki Büyük Tuzak e-book, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak programı, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak oyunları, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak e-kitap, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak download, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak hikayeleri, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak resimleri, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak haberleri, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak yükle, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak videosu, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak şarkı sözleri, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak msn, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak hileleri, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak scripti, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak filmi, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak ödevleri, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak yemek tarifleri, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak driverları, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak smf, Sanal Alemdeki Büyük Tuzak gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular