Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır?  (Okunma Sayısı: 732 Kere Okundu.)
« : Kasım 21, 2008, 09:01:49 ÖÖ »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 29
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


Paniğe kapılmak yararsız olduğu gibi saldıran an sayısını da artırabilir. Saldl-nya geçen anlar vücudun korunaklı ol­duğu sanılan bölgelerine, Örneğin giysi­lerin içine bile girer. Anlan ancak su ve duman durdurabilir. Bu nedenle en ya­kın suya atlamak ya da vücudu ıslatmak yararlı olabilir.
Böceklerin sokmasına bağlı olarak gelişen alerjik tepkiler aşağıda sıralan­mıştır:
•  Çevresi düzensiz bir şişlikle kendini belli eden ani tepkiler.
•  Vücutta birden çok şişlik ve ürtikerle (kurdeşen) kendini belli eden tepkiler.
•  Vücutta çok yaygın lezyonlar oluştu­ran şiddetli ve ani alerji tepkisi (anafî-laksi).
Kural olarak belirtiler ne kadar er­ken ortaya çıkarsa, hastalık o kadar ağır seyreder. Genellikle ilk saat içinde gö­rülen ölüm, solunum yollarındaki aler­jik ödem nedeniyle tıkanmaya ya da anafilaktik şoka bağlıdır. Özellikle yüz, boyun ya da mukozadan sokulma sonu­cu solunum yollannda ödem oluşma olasılığı daha yüksektir. Geç alerjik tep­kiler eklem ağnlan, sindirim sistemi bo-zukluklan ve ateş gibi belirtilere yol
açar. Bazen bu geç tepkilerde böbrek, karaciğer, beyin damarları ve sinir siste­mi önemli ölçüde yıkıma uğrar. Ama yerel tepkilerin yanı sıra genel tepkile­rin büyük bölümünün alerjik bir yanıt­tan mı kaynaklandığını, yoksa sokan bö­ceğin zehrine mi bağlı olduğunu ortaya çıkaracak kesin ölçütler yoktur.
Bal arısının sokması durumunda ilk yapılması gereken, yukarıda da belirtil­diği gibi deriye takılı kalan iğnenin özenli bir biçimde, bağlantılı yapılarla birlikte çıkarılmasıdır.
Bu amaçla sokulan bölge Önce bol suyla yıkanır, ardından sulandırılmış amonyakla dezenfekte edilir. Üstündeki mikroplan öldürmek için bir süre aleve tutulan topluiğneyle sokulan yerdeki üstderi dikkatle kaldırılır. Böylece böce­ğin iğnesi daha görünür bir duruma geti­rilir. Ardından sabunla yıkanmış ve al­kolle dezenfekte edilmiş bir cımbız kul­lanılarak iğne deriden alınır. Batan iğne genellikle siyah renkte olduğundan ko­layca görülebilir.
Yaralı bölgeye papain içeren bir merhem sürülmesi, hem olası bir enfek­siyonu önler, hem de geride kalan az miktardaki zehirli maddeleri yok etme­ye yarar. Alerjik kişilerde sokulan yerin yukarısı sargı beziyle çok sıkmadan sa­rılarak bu bölgedeki lenf akımı engelle­nir. Böylece vücutta alerjik yanıt oluştu­racak olası maddelerin lenf yoluyla ka­na karışması bir ölçüde engellenir. Ana-filaksi durumunda, derialtına İğneyle 1/1.000'lik adrenalin çözeltisi verilir. Ağır anafılaksı durumunda ise da­mardan 1/10.000'Uk adrenalin çözeltisi denetimli bir biçimde verilir. Hasta bu sırada gözlem altında tutulur. Gerekti­ğinde aynı doz 10-30 dakika sonra yine­lenir. Şoka giren hastaya hemen oksijen verilmeli, ağır bir gırtak ödemi gelişirse soluk borusuna delik açılmalıdır (trake-otomi). Anafılaksı ve şok durumunu ge­ciktirici özellik taşıyan antihistaminik-ler ve kortizon tedaviye mutlaka eklen­melidir.
Kortizon günlük 30 mg prednizon ve eşdeğerleri olarak verilir. Ağız yo­luyla tedavide günlük doz bölünerek iki kerede verilir. Belirtilerin gerilediği ikinci ya da üçüncü güne değin kortizon tedavisi sürdürülür. Kortizon birden de­ğil, her gün 5 mg azaltılarak kesilir.
Böcek sokmalarına karşı duyarlı olan kişilerin her zaman ayakkabıyla dolaşması, sık dokunmuş giysileri kulLanmaları, açık alanlarda böcek kovucu kremleri sürmeleri gerekir. Yanlarında taşıdıkları kimliklerini gösterir belgeler­de alerjik yapılarının belirtilmesi tanıda kolaylık sağlar

Anahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır?
« Posted on: Aralık 15, 2019, 10:23:42 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? e-book, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? programı, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? oyunları, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? e-kitap, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? download, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? hikayeleri, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? resimleri, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? haberleri, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? yükle, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? videosu, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? şarkı sözleri, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? msn, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? hileleri, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? scripti, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? filmi, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? ödevleri, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? yemek tarifleri, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? driverları, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? smf, Saldıran Bir Arı Sürüsü Karşısında Ne Yapılmalıdır? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Gübreleme Ne Zaman Yapılmalıdır?
Ziraat
By.TuRuT 4 1404 Son Mesaj Ocak 07, 2012, 01:37:20 ÖS
Gönderen : SheWolf
Gazze 'ye Saldıran Öğrenciye Burs Veriyorlar!
Güncel Haberler
imge34 2 544 Son Mesaj Ağustos 03, 2014, 11:38:40 ÖÖ
Gönderen : oik
Cizre'de Polise Saldıran Pkk'lılar Mobese'de
Güncel Haberler
Bendis 0 293 Son Mesaj Kasım 04, 2014, 12:50:48 ÖS
Gönderen : Bendis
Dolmabahçe Sarayı'na Saldıran Zanlıdan Berkin Sloganı
Güncel Haberler
Bendis 0 283 Son Mesaj Ocak 02, 2015, 03:06:46 ÖS
Gönderen : Bendis
50 Kişiye Saldıran Baykuşa Müebbet Hapis!
Güncel Haberler
-Trinity- 2 345 Son Mesaj Kasım 11, 2015, 12:17:51 ÖS
Gönderen : fairytale love


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular