0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Sait Faik'e Layık Hikâyeler  (Okunma Sayısı: 969 Kere Okundu.)
« : Ağustos 03, 2008, 10:58:17 ÖS »
Avatar Yok

By.CeZa
*
Üye No : 293
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 12191
Mesaj Sayısı : 28.686
Karizma = 162


Modern öykücülüğümüzn öncülerinden Sait Faik Abasıyanık adına konan Sait Faik Hikâye Armağanı, yarım yüzyılı aşkın tarihi, Armağanı alan öykü kitaplarının edebi değeri, seçici kurulların oluşumunda gösterilen özenve süreklilik açısından Sait Faik'e ve öykücülüğümüze yaraşır bir ödül. Bu ödülü kazanmış 54 kitaptan birer öykünün yer aldığı İnsanlar İçinde Bir İnsan, ülkemizde bir edebiyat ödülü bağlamında hazırlanan ilk antoloji.


(...)1955'ten 2007'ye, Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazanan 54 kitaptan birer öykünün yer aldığı antoloji, Armağanın yukarıda kısaca aktarılan tarihçesine göre düzenlendi. Antolojiye giren öyküler doğal olarak hazırlayan kişinin seçimini değil, Armağanın 53 yıllık tarihi boyunca jürilerde görev almış değerli edebiyatçıların seçimini koyuyor ortaya. Yazar ve kitap adları önceden belli bir antolojide hazırlayıcıya düşen görev, Armağanlı kitaplardan birer öykü seçmekti. Bu durumda, yazar kitabına hangi öyküsünün adını vermişse antolojiye genellikle o öykü alındı. O kitaplar, Sait Faik Hikâye Armağanı kütüğüne o adlarla yazılmış, belleklerde o adlarla iz bırakmışlardı çünkü. Ancak kitabın içinde kapaktakiyle aynı başlığı taşıyan öykü yoksa ya da yazar, yazarın vârisi -çeşitli gerekçeler göstererek- kitaba adını veren öykünün alınmasına onay vermemişse başka bir öykü seçildi.

Öyküler bir araya getirilirken azımsanamayacak bir bölümünün yazıldıkları dönemin yazım kurallarını ve söyleyiş özelliklerini yansıttığı görüldüğünden, günümüz yazım kurallarına göre aralarbirlik sağlama endişesi olabildiğince geri planda tutuldu.Bugünden geriye dönüp bakıldığında görülür ki, Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazanmış yazarların çoğu, öykücülüğümüze yaptıkları katkıların yanı sıra, başka dallardaki yapıtlarıyla da çağdaş Türk edebiyatının köşetaşı niteliğindeki isimlerdir. O nedenle, yazarların biyografilerine, bütün yapıtlarına değil, yalnız öykü kitaplarına ve öyküleriyle aldıkları ödüllere yer verildi.

Ödüllerin saygınlığını sağlayan temel bileşenlerden biri de seçici kurulların yapısıdır kuşkusuz. Bu antoloji, bir yanıyla Sait Faik Hikâye Armağanı'nın tarihçesi sayılacağından, 1955'ten bugüne seçici kurullarda görev alanlara da bir sayfa ayrıldı. Yüz yılı aşan bir geçmişi, köklü bir geleneği olan öykücülüğümüz, başlangıcından bugüne yatağını giderek derinleştiren ve genişleten bir ırmak olarak akıp geliyor. Sait Faik Hikâye Armağanı, bu serüvenin son yarım yüzyıllık sürecini elbette bütün verimiyle kapsamıyor, ama çok önemli bir bölümünü koyuyor ortaya. İnsanlar İçinde Bir İnsan, yıldan yıla eklenecek yeni öykülerle daha da zenginleşecek, kaynak niteliğini hiç yitirmeyecektir.


İnsanlar İçinde Bir İnsan - Sait Faik Hikâye Armağanı Antolojisi (1955-2007)
Hazırlayan: Nursel Duruel
Yapı Kredi Yayıncılık
672 sayfa, 30 YTL
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Sait Faik'e Layık Hikâyeler
« Posted on: Eylül 25, 2020, 12:27:25 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Sait Faik'e Layık Hikâyeler e-book, Sait Faik'e Layık Hikâyeler programı, Sait Faik'e Layık Hikâyeler oyunları, Sait Faik'e Layık Hikâyeler e-kitap, Sait Faik'e Layık Hikâyeler download, Sait Faik'e Layık Hikâyeler hikayeleri, Sait Faik'e Layık Hikâyeler resimleri, Sait Faik'e Layık Hikâyeler haberleri, Sait Faik'e Layık Hikâyeler yükle, Sait Faik'e Layık Hikâyeler videosu, Sait Faik'e Layık Hikâyeler şarkı sözleri, Sait Faik'e Layık Hikâyeler msn, Sait Faik'e Layık Hikâyeler hileleri, Sait Faik'e Layık Hikâyeler scripti, Sait Faik'e Layık Hikâyeler filmi, Sait Faik'e Layık Hikâyeler ödevleri, Sait Faik'e Layık Hikâyeler yemek tarifleri, Sait Faik'e Layık Hikâyeler driverları, Sait Faik'e Layık Hikâyeler smf, Sait Faik'e Layık Hikâyeler gsm
Yanıtla #1
« : Ağustos 03, 2008, 11:23:25 ÖS »

alisrn
*
Üye No : 6505
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 179
Mesaj Sayısı : 2.656
Karizma = 7


sağ ol payllaştığın için +rep
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Sait Faik Abasıyanık
Kim, Kimdir ?
[B]a[R]a[N] 9 2701 Son Mesaj Kasım 12, 2011, 12:28:57 ÖS
Gönderen : PeRiMaSaLı
Sait Faik Müzesi
Tarih
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 592 Son Mesaj Mart 24, 2012, 10:16:16 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Sait Faik - Güven Taneri Uluköse
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 419 Son Mesaj Mayıs 28, 2014, 12:34:32 ÖÖ
Gönderen : sanane_61
Şipşak Hikâyeler 2 - Bernard Friot
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 353 Son Mesaj Ekim 21, 2014, 04:14:06 ÖS
Gönderen : sanane_61
Şipşak Hikâyeler 1 - Bernard Friot
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 357 Son Mesaj Ekim 21, 2014, 04:15:01 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular