0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor  (Okunma Sayısı: 355 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2010, 09:32:40 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


Sahi Çocuklarında Astım - Sahil Çocukları ve Astım İlişkisiUzmanlar, küf ve neme maruz kalan sahil bölgelerinde yetişen ve büyüyen çocukların, şehirlerde yaşayan çocuklara göre astım hastalığına daha erken yakalandıklarını tespit etti.


Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Ufuk Altıntaş, yaşıtlarına göre daha fazla ısı, küf ve neme maruz kalan sahil kesimindeki çocukların, şehirlerde yaşayan çocuklara oranla daha fazla astıma yakalandıklarını bildirdi.

Antalya’nın Kumluca ilçesi yakınlarındaki Olimpos’ta düzenlenen “Alerji Okulu 2009 Olimpos”a katılan Prof. Dr. Altıntaş, yaptığı açıklamada Türkiye’de çocuklarda astıma yakalanma oranının ortalama yüzde 10 olduğunu, Çukurova Bölgesi’nde bu oranın yüzde 12′ye çıktığını söyledi.

Altıntaş, “Nem, küf ve ısının yüksek olduğu yerlerde akar (myte) denilen canlı türü daha yoğun oluyor. Çocukluk çağı astımı da yüzde 80-85 oranında akarlardan kaynaklanıyor” dedi.

Astımın yalnızca nefes darlığı ile ortaya çıkmadığını ifade eden Prof. Dr. Derya Ufuk Altıntaş, gece gelen öksürük ataklarının ve hırıltının da önemli bulgulardan olduğunu, ancak çoğunlukla bronşitle karıştırıldığını, bunun da tedaviyi geciktirebildiğini kaydetti.

Son yıllarda çocuklardaki astımda artış görülmeye başladığını belirten Altıntaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sahil şehirlerinde yaşayan çocuklar daha fazla ısı, küf ve neme maruz kalmaları nedeniyle, diğer kesimlerdeki çocuklara oranla daha fazla astıma yakalanıyorlar. Küresel ısınma, bitkisel ve hayvansal florayı da etkilediği için bazı dengeleri bozuyor. Çevre kirliliği artıyor.

Olumsuz gelişmelerden en çabuk küçük canlılar etkilenir. Bu nedenle 5 yaş altı çocuklarda astıma yakalanma oranı yükseldi. Ancak bunu önlemek mümkün. O yaşlardaki çocuklar ailesinin denetimindedir. O nedenle öncelikle ev ve arabalarda sigara içmemek gerekir. Evi haftada iki kez süpürmek, her gün nemli bezle silmek, ağır perdeler yerine yalın olanları kullanmak ve çocuk odasındaki eşyaların seçimine dikkat etmek gerekir.”

Astımlı çocuk da sporcu olur

Altıntaş, ailelerin astımlı çocuklarını üç ayda bir doktor kontrolünden geçirmelerini önerdi.

Astımlı çocukların da yaşıtları gibi her türlü spor etkinliğine katılmasının sağlanması gerektiğini belirten Derya Ufuk Altıntaş, “Spor yapan çocukların bedenleri güçleniyor, solunum fonksiyonları artıyor. Bilimsel bir araştırma sonucu olmamakla birlikte, yaptığımız gözlemlerde, spor yapan çocukların daha az ilaca gereksinim duyduklarını ve spor yapmayanlara oranla daha mutlu olduklarını belirledik” diye konuştu.

Prof. Dr. Altıntaş, çocukluk çağı astımının yüzde 70′inin tam tedavi edilebildiğini, yüzde 30′unun ise ilaç kullanacak şekilde erişkin yaşa kadar taşındığını sözlerine ekledi

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.164


View Profile
Re: Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor
« Posted on: Eylül 19, 2020, 09:44:19 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor e-book, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor programı, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor oyunları, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor e-kitap, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor download, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor hikayeleri, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor resimleri, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor haberleri, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor yükle, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor videosu, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor şarkı sözleri, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor msn, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor hileleri, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor scripti, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor filmi, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor ödevleri, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor yemek tarifleri, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor driverları, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor smf, Sahil Çocukları Astıma Daha Erken Yakalanıyor gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular