0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki  (Okunma Sayısı: 770 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2010, 07:27:52 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


Çocuklarda Dengeli Beslenme - Sağlık ve Beslenme - Dengeli Beslenme - Çocuk Sağlığı ve Beslenme - Sağlık ve Beslenme - Sağlıklı BeslenmeBir çocuğun sağlıklı olduğunun en önemli göstergesi, büyümesinin normal olmasıdır.

Normal büyümenin sağlanması için çocuğun protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral ve eser elementleri yeterli miktarda ve dengeli olarak alması gerekir.

Beslenme, sağlığımızı, doğrudan ilgilendiren en önemli konudur. İyi beslenemeyen çocuklar normal büyüyemedikleri gibi, bağışıklık sistemleri de olumsuz yönde etkilenir ve bu çocuklar daha sık hastalanırlar.

Sağlıklı beslenme, çocuğun zihinsel işlevleri için de büyük önem taşır. İlk yedi yılda sağlıklı beslenen çocukların, okuldaki başarılarının daha yüksek olduğu çeşitli araştırmalarda gösterilmiştir.PROTEİN Ne için gerekli?Hücrelerin yapı ve işlevleri, dokuların büyümesi, yenilenmesi için gereklidir.

ÖNEMLİ NOT: Besinlerden alınan enerjinin yetersiz kalması durumunda, proteinler doku yapımı için değil, enerji üretimi için kullanılır. Bu da büyümeyi olumsuz etkiler.

Hangi besinde bulunur?Kırmızı et, hindi, tavuk, balık, baklagiller, yumurta, süt ve peynir, iyi birer protein kaynağıdır.YAĞLARNe için gerekli?
Yüksek miktarda enerji içerdikleri için, başlıca enerji kaynağıdır. Ayrıca yağda eriyen A,D,E,K vitaminlerinin vücut tarafından kullanılmasında önemli rol oynar.

ÖNEMLİ NOT: Günlük enerjinin yüzde 30 - 40’ı yağlardan sağlanmalıdır. Beslenmede bu yağların çoğunun bitkisel yağlardan (zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısırözü ve soya yağı gibi) olması tercih edilmelidir.


MİNERALLER
* Ne için gerekli?
Mineraller ve eser elementlerin, insan vücudunun sağlıklı ve düzenli işleyebilmesi için çeşitli görevleri vardır. Kalsiyum ve fosfor, kemiklerle dişlerin sağlığı için gereklidir. Magnezyum; kalsiyum kullanımı, kalp fonksiyonlarının, kan basıncı düzenlenmesi, enerji üretimi ve sağlıklı bir uyku için gereklidir.

ÖNEMLİ NOT: Minerallerin eksikliğiyle vücutta birtakım fonksiyon bozuklukları ortaya çıkar.

* Hangi besinde bulunur?
Süt, kalsiyum için en iyi kaynaktır. Ayrıca diğer süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagillerde de bol miktarda kalsiyum bulunur.

VİTAMİNLER
Ne için gerekli?
Yaşamın sürdürülmesi ve büyümenin sağlanması için gereken besin öğeleridir.

ÖNEMLİ NOT:
Vitaminlerden herhangi birisi günlük beslenmede eksik olursa, o vitaminin yardımcı olduğu işler yapılamaz, büyümede ve vücut işlevlerinde aksaklıklar ortaya çıkar.


ENERJİ
Ne için gereklidir?
Enerji; çalışma, oyun gibi fiziksel aktiviteler, ısı üretimi ve doku yapımı için gereklidir. Çocuklar büyüme için de enerjiye gereksinim duyar. Yaşamın ilk dönemlerinde toplam enerjinin 1 / 3’ü ya da 1 / 4’ünün büyüme için harcandığı söylenebilir.

Hangi besinlerde bulunur?
Enerji, vücuda alınan besinlerdeki karbonhidrat, protein ve yağlardan sağlanır. Dengeli bir beslenmede, enerjinin yüzde 50’sinin karbonhidratlardan, yüzde 35’inin yağlardan ve yüzde 15’inin proteinlerden sağlanması gerekir.

KARBONHİDRAT
Ne için gerekli?
İçerdikleri yüksek enerji oranıyla başlıca enerji kaynaklarındandır.

Hangi besinde bulunur?
Tahıllar, patates, ekmek ve diğer unlu mamüller, iyi birer
karbonhidrattır.

SU
Ne için gerekli?
Tüm besinlerin hücrelere ve atık maddelere dönüşmek üzere böbreklere aktarılması için gereken tüm biyokimyasal reaksiyonların oluşmasını sağlar.Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.164


View Profile
Re: Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki
« Posted on: Eylül 22, 2020, 05:32:14 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki e-book, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki programı, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki oyunları, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki e-kitap, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki download, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki hikayeleri, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki resimleri, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki haberleri, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki yükle, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki videosu, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki şarkı sözleri, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki msn, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki hileleri, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki scripti, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki filmi, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki ödevleri, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki yemek tarifleri, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki driverları, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki smf, Sağlık Ve Beslenme Arasındaki Ilişki gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular