Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al  (Okunma Sayısı: 453 Kere Okundu.)
« : Mart 07, 2012, 02:17:47 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


Özürlülerin, özel kanunlar uyarınca kendilerine tanınan haklardan yararlanabilmeleri maksadıyla almaları gereken özürlü sağlık kurulu raporları için muayene, tetkik ve rapor ücreti alınıp alınmayacağı konusunda uygulamada doğan tereddütlerin giderilebilmesi için ilgili mevzuat çerçevesinde konunun açıklığa kavuşturulması gerekli görülmüştür.

Bilindiği üzere, 08.01.2002 tarih ve 4736 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin 1 inci fıkrasında özetle; genel bütçeye dahil daireler ile katma bütçeli idareler, bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca üretilen mal ve hizmet bedellerinde işletmecilik gereği yapılması gereken ticari indirimler hariç herhangi bir kişi veya kuruma ücretsiz veya indirimli tarife uygulanmayacağı hükme bağlanmıştır. Bahsedilen 1 inci fıkra hükmünden muaf tutulacak kişi veya kurumları tespit etmeye aynı kanunun 1 inci maddesi 4 üncü fıkrasında Bakanlar Kurulu yetkili kılınmıştır.

Bu çerçevede, 08.02.2002 tarihli ve 24665 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 28.01.2002/3654 sayılı kararname’nin eki karar ile gaziler, şehit ve gazi dul ve yetimleri, özürlüler, öğrenciler ve 2022 sayılı, 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki kişiler 4736 sayılı Kanunun 1 inci maddesi 1 inci fıkrası hükmünden muaf tutulmuştur. Diğer bir ifade ile, verilen hizmetler karşılığında ücret alınmaması veya indirimli uygulama yapılabilmesi imkanı getirilmiştir.

Konuyla ilgili 03.12.2002 tarih ve 2002/58 No’lu Başbakanlık Genelgesinin 6 ncı maddesinde ve Sağlık Bakanlığının 10.05.2000 tarih ve 2000/48 No’lu Genelgesinin 3 üncü maddesinde “Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan özürlü vatandaşlarımızın almış oldukları sağlık kurulu raporlarından bağış ve evrak parası adı altında para talep edilmemesi” gerektiği belirtilmiştir.

Ancak, gerek özürlü vatandaşlarımızdan gerek resmi sağlık kurum ve kuruluşlarından Bakanlığımıza intikal eden müracaatlardan; uygulamada tereddüt ve sorunlar oluştuğu ve bu durumun özürlü vatandaşlarımızın mağduriyetine yol açtığı, tespit edilmiştir.

Bu itibarla mezkur genelgelerde belirtildiği üzere;06.02.1998 tarihli ve 98/10746 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan , Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik’te de belirtilen yetkili sağlık kuruluşlarına özürlü sağlık kurulu raporu almak için başvuran vatandaşların raporlarından bağış veya evrak parası adı altında herhangi bir ücret talep edilmemesi, muayene, tetkik ve sağlık kurulu raporu işlemleri neticesinde doğan hizmet bedellerinin;
a) İlgilinin herhangi bir kamu kurum veya kuruluşunda çalışması halinde bu kurum veya kuruluşça,

(IMG:style_emoticons/default/cool.gif) SSK,Bağ-Kur, Emekli Sandığı mensubu olmaları veya emekli, yaşlılık veya malullük aylığı almaları halinde bağlı bulundukları sosyal güvenlik kurumunca karşılanması,

c) Yeşil kartı bulunan özürlülerin 3816 sayılı Kanun uyarınca özürlü sağlık kurulu raporu ile ilgili iş ve işlemlerine ait giderlerinin (poliklinik muayene ücreti hariç) ise, bağlı bulundukları Kaymakamlıklar bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonundan Bakanlığımıza aktarılan avans sisteminden karşılanmak üzere Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğünden talep edilmesi,

d) Bunların dışında kalan ve herhangi bir sosyal güvenlik şemsiyesi altında olmayıp ödeme gücü bulunmayan özürlü vatandaşlarımızdan 28.01.2002/3654 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ve 03.12.2002/58 sayılı Başbakanlık Genelgesi uyarınca muayene, tetkik, ve rapor ücreti alınmaması gerekmektedir.Not: [“Çalışabilir”, “Çalışamaz” satırlarında özürlünün Çalışma Gücü Kaybı Derecesine göre çalışıp, çalışamayacağı tespit edilecektir. Çalışma Gücü Kaybı derecesine göre “Çalışamaz” denen bir özürlünün özür grubunun gerektirdiği işlerde çalışamayacağı anlaşılacaktır. Örnek, % 65 Çalışma Gücü Kaybı derecesi ile değerlendirilmiş olan ortopedik özürlüye çalışamaz denmiş ise bu, özürlünün bedenen yapabileceği işleri kapsar. Yine her iki gözü görmeyen veya bir gözü görmeyen özürlü için verilen % 100 çalışma gücü kaybı oranı bu özürlünün hiçbir işte hiçbir şekilde çalışamayacağı anlamına gelse de; esasen buradan özürlünün görmeye dayalı işleri yapamayacağı anlaşılacaktır.
“Çalıştırılamayacağı iş alanları” satırında ise; özürlünün özürü nedeniyle yapmaması/yaptırılmaması gereken iş alanları mutlaka belirtilecektir. Örnek; özür grubuna göre “Ayakta Durmayı gerektiren İşlerde”, “Görmeyi Gerektiren işlerde” çalışamaz şeklinde ifade edilecektir. Bu satırda özürlünün özür durumuna göre çalışamaz denen bir işte çalışması önlenecek ve sağlık durumunun daha kötü olmaması sağlanacaktır. Ayrıca; özürlü işçilerin iş güvenliği ve işçi sağlığının korunması da amaçlanmaktadır. Böylece özürlünün bu konudaki mağduriyeti giderilmiş olacaktır.
Ayrıca, 18 Mart 1998 Tarih ve 23290 Sayılı resmi gazetede yayınlanan “Özürlüler Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” ile sağlık kurulu raporlarının usul ve esasları belirlenmiştir. Raporun geçerlilik süresi kalıcı hastalık veya özürler için raporun bir defa verilmesi yeterlidir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde rapor ve buna bağlı çalışma gücü kaybı oranı yeniden belirlenir.]

WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.115


View Profile
Re: Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al
« Posted on: Ağustos 25, 2019, 12:19:15 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al e-book, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al programı, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al oyunları, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al e-kitap, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al download, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al hikayeleri, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al resimleri, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al haberleri, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al yükle, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al videosu, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al şarkı sözleri, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al msn, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al hileleri, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al scripti, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al filmi, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al ödevleri, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al yemek tarifleri, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al driverları, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al smf, Sağlık Kurulu Raporu Almak Için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Al gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kupa Için Güvenlik Kurulu Toplandı!
Fenerbahçe
mEkansIz_qEnc 0 534 Son Mesaj Mayıs 11, 2009, 05:48:40 ÖS
Gönderen : mEkansIz_qEnc
Rap Vokal Kaydı Almak Için Bilgiler
Rap Genel
By.TuRuT 0 5178 Son Mesaj Ocak 03, 2010, 04:06:19 ÖÖ
Gönderen : By.TuRuT
Uğur Acar'ın Yeni Yüzü Umut Oldu, Nakil Için 25 Kişi Müracaat Etti
Güncel Haberler
-o_o-GökhaNur-o_o- 1 666 Son Mesaj Şubat 20, 2012, 04:07:13 ÖÖ
Gönderen : ciNdeReLla
Özürlü Sağlık Raporu Vermekle Yetkili Hastaneler Listesi
Engelliler Forumu
-o_o-GökhaNur-o_o- 2 1556 Son Mesaj Kasım 08, 2012, 01:04:17 ÖS
Gönderen : purplesky
Ezgi Mola, Diş Macunu Için 500 Bin Tl Ücret Alacak
Televizyon & Radyo & Magazin
-minel- 0 377 Son Mesaj Ocak 05, 2015, 07:03:27 ÖS
Gönderen : -minel-


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular