Duyurular
Yönetici kadromuz da olmak isteyenler Wm ve ya wm yardımcılarına mesaj atabilir Hadi bize katılın Gülmek :)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy  (Okunma Sayısı: 110 Kere Okundu.)
« : Haziran 06, 2018, 11:30:03 ÖÖ »
Avatar Yok

BaRaNwEb
*
Üye No : 243769
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 65
Mesaj Sayısı : 74
Karizma = 0


Mehmet Akif Ersoy şiirlerini bir araya getirerek yedi kitaplık bir külliyat hazırlamıştır. Bu külliyatın genel adı ise Safahat kitap özeti olarak belirlenmiştir. Bu arada külliyatın içinde yer alan ilk kitabın orijinal adının da Safahat olduğu bilinmektedir. Külliyatın içinde, Mehmet Akif Ersoy’un 1911 ile 1933 yılları arasında yazdığı şiirler yer almaktadır. İlk kitap olan Safahat’ın içinde 44 adet şiir vardır. İkinci kitap olan Süleymaniye Kürsüsünde 1002 mısralık tek bir şiir yer almaktadır. Hakkın Sesleri 10 şiirden oluşur. Fatih Kürsüsünde de 1692 mısralık tek bir şiir bulunur. Hatıralarda 10 şiir, Asım’da ise 2242 mısralık tek bir şiir yer alır. Son kitap Gölgelerde ise tam 41 şiir vardır.

Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan safahat kitap özeti tamamen aruz vezni kullanılarak yazılmıştır. Mehmet Akif Ersoy kitaplarının yeni basımları yapılırken şiirlerinde bazı değişiklikler yapmıştır. Bu değişikliklere bakıldığında Mehmet Akif Ersoy’un dilini sadeleştirme çabası içinde olduğu görülür. İlk kitapta yer alan şiirler beşeri içeriklidir. Okuyucuyu beşeri olaylar konusunda düşünmeye sevk etmek amacı güdülmüştür. Şiirlerin konusunu fakirlik, açlık, hastalık gibi konular oluşturur ve okuyucunun bunlara üzülerek çare arayışında olmasını arzulamaktadır.


 
Safahat kitabının içinde yer alan “Küfe” ve “Mahalle Kahvesi” isim yapmış şiirleri arasında yer almaktadır. İkinci kitap olan Süleymaniye Kürsüsünde ise İslam dünyası anlatılmaktadır. Mehmet Akif Ersoy İslam coğrafyasını dolaştıktan sonra halkı İslam konusunda bilgilendirmek amacıyla yazmıştır. Üçüncü kitap Hakkın Sesleri, Mehmet Akif Ersoy’un sekiz tane ayet ve bir tane hadisten alıntılar yaparak yazdığı kitaptır. Hakkın sesleri insanları doğru yola getirmeyi ve Hak yolunda birleştirmeyi amaçlar.

Dördüncü kitap Fatih Kürsüsü de Safahat kitap özeti içinde yer almaktadır ve vaaz şeklinde yazılmış tek bir şiirden oluşmaktadır. Doğu ile Batı arasındaki farklar ve halkın bilgisizliği ve cahilliği anlatılmıştır. Mehmet Akif Ersoy bu kitabında yaşanan sorunları ve bu sorunların çözüm yollarını sıralamıştır. Beşinci kitap olan Hatıralarda şairin kendi hatıralarına yer vermiştir.

Mehmet Akif Ersoy, Mısır ve Berlin hatıralarını bu kitapta toplamıştır. Asım, Mehmet Akif Ersoy’un üzerinde en çok çalıştığı ve çok emek verdiği bir kitaptır. Manzume baştan sona konuşma tarzında yazılmış ve kitapta yer alan üç karakterin karşılıklı konuşmalarından oluşmuştur. Hocazade, Köse İmam ve Asım kitapta yer alan karakterlerdir.

Kitap ideal gençliğin nasıl olması gerektiği hakkında görüşler belirtmekte aynı zamanda memleketin içinde bulunduğu durumdan da bahsetmektedir. Safahat kelimesi hayatın değişik yüzleri anlamına gelmektedir. Külliyatın adını taşıyan ilk kitapta da çeşitli beşeri konular irdelenmiştir. Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinde insanları doğru yola getirme çabası görülür. Şair hem milletin cahilliğinden şikayet eder hem de çözüm önerileri sunar. Safahat, Mehmet Akif Ersoy yaşama veda ettikten sonra da defalarca basılmıştır.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.094


View Profile
Re: Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy
« Posted on: Şubat 20, 2019, 02:22:34 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy e-book, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy programı, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy oyunları, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy e-kitap, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy download, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy hikayeleri, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy resimleri, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy haberleri, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy yükle, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy videosu, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy şarkı sözleri, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy msn, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy hileleri, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy scripti, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy filmi, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy ödevleri, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy yemek tarifleri, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy driverları, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy smf, Safahat Kitap Özeti – Mehmet Akif Ersoy gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Mehmet Akif Ersoy « 1 2 »
Edebiyat
ebru_cq 12 2927 Son Mesaj Nisan 18, 2010, 10:37:32 ÖS
Gönderen : Hephaestus
Mehmet Akif Ersoy « 1 2 »
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
FeMoX 10 2187 Son Mesaj Mayıs 15, 2008, 04:45:11 ÖS
Gönderen : BbuSHhHeE
Mehmet Akif Ersoy Müze Evi
Turizm, Gezi, Seyahat ve Tatil
Asortik Hatun 3 924 Son Mesaj Temmuz 24, 2009, 12:27:36 ÖÖ
Gönderen : labonde
Mehmet Akif Ersoy
Tarih
x[BLack RoSe]x 2 674 Son Mesaj Ağustos 22, 2009, 10:34:29 ÖS
Gönderen : -LoSS AnGeL-
Mehmet Akif Ersoy! « 1 2 »
Ödev İstekleri
MahzaŞermi 10 4744 Son Mesaj Ocak 25, 2011, 08:09:54 ÖS
Gönderen : MahzaŞermi


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular