Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10

 1 
 : Bugün 07:03:33 ÖS 
Başlatan buse_1396 - Son Mesaj Gönderen : kitapindirin
teşekkürler

 2 
 : Bugün 07:02:13 ÖS 
Başlatan beyhang - Son Mesaj Gönderen : kitapindirin
paylaşım için teşekkürler.

 3 
 : Şubat 25, 2020, 11:56:30 ÖS 
Başlatan crazyde - Son Mesaj Gönderen : RİCH
Teşekkürler.

 4 
 : Şubat 25, 2020, 07:47:51 ÖS 
Başlatan By.CeZa - Son Mesaj Gönderen : StoGun
Link ölü.

 5 
 : Şubat 25, 2020, 01:50:46 ÖS 
Başlatan By.CeZa - Son Mesaj Gönderen : veera
ty

 6 
 : Şubat 25, 2020, 10:51:08 ÖÖ 
Başlatan [B]a[R]a[N] - Son Mesaj Gönderen : [B]a[R]a[N]
Korona Virüsünün Tedavisi Var Mı?
Tedavi konusunda dünyanın peşinden koştuğu ve ülkelerin de sürekli yeni önlemler alarak durumu çözmeye çalıştığı şu günlerde, hastalıklarla ilgili olarak da çok farklı yaklaşımlar görüyoruz. Vatandaşlar tarafından, uzmanlar tarafından ve ekstra olarak da bilimciler tarafından araştırılmaya devam eden korona virüsü tedavisi için, beklentiler hala çok yüksek.
Aralık ayında Wuhan kenti üzerinde başlayan ve salgının oradan yayılarak dünya üzerinde farklı boyutlara çıkması hızı, dünya için çok büyük bir gündem olmuş durumda. Bazı bilim insanları bu hastalığın doğrudan hayvanlardan çıkıp yayıldığını savunuyor. Ama bu konuyla ilgili net bir veri yok henüz. Hastalığın ilk olarak nereden çıktığı tam bilinmiyor. Yarasa çorbası ya da benzeri yemekler ile ilgili olarak da ön plana çıkarılan bu virüs durumu, belirtilerle birlikte daha da etkili olarak gelişiyor.
Korona virüsünün belirtileri değişiyor mu?
Bu virüse dair belirtiler sürekli olarak değişebiliyor. Bu yüzden de dünyanın gündeminde yer alan aşamalar her zaman karşımızda yer edinmeye devam ediyor. Bu yüzden dünyayı da tehdit ediyor haliyle. Aşama aşama gelişen ve büyüyen, sürekli farklı kişilere geçiş yapan bu virüsün son durumu da hayli tedirgin ediyor insanları. Corona virüsünün belirtileri Mers virüsü olarak da ön plana çıkarılıyor. Baş ağrısı ve birkaç gün süren ateşlenmeler ile kendini hafiften ön plana çıkaran bu hastalık, ciddi bir solunum yolu sorunu yaratabiliyor.
2012 senesinde tespit edilen ve Orta Doğu’da görülen bu hastalık, başta bu kadar ölümcül değildi. Hayvanlardan geçen versiyonları biraz daha ölümcül halde karşımıza çıkmaya başladı. Dünya sağlık örgütü tarafından yapılan açıklamalara göre hastaların yaşlarına göre değişen bir belirti durumu olabiliyor. Yaşlılar en savunmasız hastalar olsa da, çok genç kişilerin de kendine dikkat etmesi gerekiyor. Bu yüzden herkes için farklı ve ayrıntılı bir yaklaşım ile ön plana çıkabiliyoruz.
Korona virüsü gelişimi duracak mı?
Gelişimlerin durup durmayacağı konusunu tam olarak bilemiyoruz ama ülkelerin ve özellikle Türkiye üzerinde yapılan çalışmaların bu duruma bir dur deme gayreti içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Güçlü bir ilerleme hepimize artı katacaktır. Şuana kadar yaşanan gelişmeler biraz daha bu şekilde karşımıza çıkıyor.

 7 
 : Şubat 25, 2020, 10:50:57 ÖÖ 
Başlatan [B]a[R]a[N] - Son Mesaj Gönderen : [B]a[R]a[N]
Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Acil Durum İlan Etti!
Virüs konusunda Çin üzerinde pek çok yaşam ele alınıyor. Çin üzerinde Wuhan kentinde ortaya çıkan bu virüs, resmen bir salgın ve ölümcül problem olarak ele alınmaya başladı. Ölü sayısının 213’e çıkması pek çok vakayı ortaya çıkarıyor. 9 bini aşan vaka durumunda ise yetkililer elini taşın altına koyarak etkili bir çalışma yapmak istiyor. Çünkü bu tip virüsler yeni tip olduğu için henüz net bir çözümü olmayabiliyor. Daha doğrusu ölümcül korona virüsü tedavisi yok henüz. Bu yüzden de hastalık yayılmadan insanlar hızlıca karantinaya alınarak çözüme ulaştırılmak isteniyor.
İşte dünya sağlık örgütü de bu detaylara dikkat çekti ve uluslararası kamu sağlığı için acil durum ilan edildi. Dünya sağlık örgütü aynı zamanda bu durumdan dolayı ticaretin ve ulaşımın kısıtlanmaması gerektiğini de belirtti. Küresel olarak büyümeye devam eden ve salgın konusunda ilerleyen bu virüs, bazı konularda sorunlar yaratabiliyor. Mesela ülke ekonomisi gibi.
Dünya sağlık örgütü yeni prosedürler belirleyecek!
Dünya sağlık örgütü söz konusu ülkelerle ilgili olarak bu salgından korunmak amaçlı bazı önlemler dayatabiliyor ve bu durumda da ticari ve trafik konusunda bir engel oluşturmaması bekleniyor. Acil durum prosedürleri devreye sokulacak ve bu sayede çok daha güvenli bir şekilde çözümler aranacak.
Bireylerin seyahatleri kısıtlanabilecek ve malların taşınmasında da çeşitli kısıtlamalar getirilebilecek. Pek çok ülkede kişilerin tamamı ya da duruma göre bir kısmı yakın takibe alınabilecek ve bu sayede hastalığın çözümü üzerine çalışmalar yapılabilecek.
Acil durum prosedürleri nasıl işliyor?
Pek çok kişinin beklentisine dair çözüm üreten dünya sağlık örgütü, acil durum prosedürleri için özenli bir çalışma yapmak istiyor. Devletler için bağlayıcı bir mekanizması olmayan bu tavsiyelerin, devletlerle bizzat ilgili olduğunu ön plana çıkarıyor. DSÖ üyesi devletler bağlayıcı yaptırımlar uygulamak zorunda kalabilir. Tavsiyelere uymayan devletlere farklı devletler baskı yapabilir.
Bu tarz durumlarla birlikte gelişime devam eden sağlık prosedürleri, umarız ki pek çok sorunun çözümü en hızlı şekilde karşımıza çıkarır ve bir an önce bu sağlık sorunundan kurtulur ve korona virüsünün çözümünü de karşımıza çıkarmış oluruz.

 8 
 : Şubat 25, 2020, 10:50:41 ÖÖ 
Başlatan [B]a[R]a[N] - Son Mesaj Gönderen : [B]a[R]a[N]
Korona Virüsü Türkiye’ye Geldi Mi?
Dünya genelinde pek çok ülkede paniğe yol açan ve özellikle ülkelerin dahi acil durum ilan ederek belirli çözümler uyguladığı bu virüse dair, sürekli panik ve sürekli yeni meraklar türüyor. Peki ama Korona virüsü Türkiye’ye geldi mi? Aslında bu sorunun henüz net bir cevabı yok. Çünkü bilim insanlarımız henüz resmi bir açıklama yapmadılar. Bu yüzden de en azından haberlerin resmi kaynaklarından gelen bilgilere göre hareket edebiliyoruz.
Çin üzerinde ortaya çıkan ve pek çok ülkede kendini ön plana çıkaran, tehdit olarak sürekli büyüyen ve yükselen bir çalışma yaratan bu virüs, herkesi etkilemeye devam ediyor. Bulaşıcı olma riski ile ülkemizde de gerekli önlemler alınıyor lakin dünya sağlık örgütü tarafından acil durum ilan edilerek güncellenen bu virüs bulgusu, pek çok vakada karşımıza çıkabiliyor. Henüz yeni bir aşı geliştirilmediği için bu sürece dair uzmanlar salgının yayılımını durdurmaya çalışıyor.
Türkiye’de son durum nedir?
Ülkemizdeki son durum tam olarak şöyle, önümüzdeki günlerde pek çok Türk vatandaşı ülkeye geri çağırılacak. Örneğin Vuhan üzerinden 32 Türk vatandaşı tahliye edilecek. Çinli yetkililerle organize olan elçilikler bu konuya dair de hızlı adımlar atmak istiyor.
Yapılan açıklamalarda donanımlı ambulans uçak ile ülkemize getirilecek olan bu kişilerin, belirli karantina şartları uygulanarak karşılanacağı söyleniyor. Türk vatandaşlarda şu ana kadar bir virüs bulunmadı. Bu konuya dair çok daha etkili ve aktif bir yaklaşım üreten uzmanlar, belirtilere dikkat çekmeye devam ediyor.
Korona virüsünün belirtileri nelerdir?
Olaya biraz daha yakından bakalım. Korona virüsünün belirtilerine sık sık dikkat çeken doktorlar, bu belirtiler konusunda çok hassas olmamızı söylüyor. İştahsızlık durumu, ateş durumu, halsizlik durumu, karın bölgesinde yaşanan şişkinlik durumu, görme sorunları, gözün sulanma durumları ve gözde yaşanan renk değişimi gibi durumlar.
Bunun yanında ek olarak solunum sorunları, nezle durumları ve denge sorunları gibi genel olarak psikolojik durumda değişme ve mutsuzluk ile sonuçlanan durumlar her an bir korona virüsü belirtisi olabilir. Bu detaylara dikkat ederek çok daha olaya hakim olmak gerektiği belirtiliyor.

 9 
 : Şubat 25, 2020, 10:50:27 ÖÖ 
Başlatan [B]a[R]a[N] - Son Mesaj Gönderen : [B]a[R]a[N]
Korona Virüsünden Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?
Çin üzerinde patlak veren ve böceklerden insanlara bulaşan, sonra da insandan insana geçiş sağlayan ve çok az ölümcül olan bu virüsten korunmak için bizlerin de yapabileceği bazı şeyler var. En azından elimizi taşın altına koyarak kendimizi olabildiğince tehlikelerden uzaklaştırabiliriz. Bu konuya dair yapacaklarımız ise şu şekilde çıkıyor karşımıza.
⦁   Virüs şüphelileri ile ve enfekte sahibi kişilerle yakın temastan kaçınmaya çalışın.
⦁   Hasta insanlar ile temas ettikten sonra sık sık ellerinizi yıkayın.
⦁   Vahşi hayvanlarla temastan kaçının, çiftlik hayvanları ile temastan kaçının, zoraki bir temas durumunda da ellerinizi yıkayın.
⦁   Enfekte olma durumunuz var ise şayet, mesafeleri korumanın, öksürürken ya da hapşırma durumu oluşurken kağıt mendiller ile ağzınızı ve burnunuzu kapatın. Ellerinizi yıkayın, hatta ara sıra yüzünüzü yıkayın. Ellerinizi yıkamadan yüzünüze dokunmayın.
⦁   Enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeyleri dezenfekte edin.
⦁   Et yumurta gibi ürünleri iyice pişirdikten sonra tüketin.

Bu süreçleri takip ederek en azından kişisel olarak üzerinize düşeni yapmış olacaksınız. Genel bir hastalık olarak yayılmaya başlayan ve dünya sağlık örgütünün de 30 Ocak itibariyle acil durum ilan ettiği korona virüsünden korunma yolları için en azından kişisel çabamızı bu şekilde gösterebiliriz.
Korona virüsü hangi ülkelerde görülüyor?
Korona virüsü, Çin üzerinden yayılarak dünyanın gündemine bomba gibi düştü ve dünyanın derdi ve paniği haline geldi. Çin üzerindeki yetkililer binlerce kişinin bu virüse yakalandığını bildirdi ve dünya genelinde de korkuya neden oldu. Koruyucu elbiselerle özel olarak tedavi edilen kişiler için virüsle ilgili araştırmalar hala devam ediyor. En azından öldürücü korona virüsü ile ilgili olarak seçenekleri de bu aşamalarda kullanabiliyoruz.
Virüs ile ilgili detaylı yayılım incelemesini aşağıdaki harita üzerinden görebilirsiniz. Ülke ülke detaylar ise şu şekilde;
⦁   Çin (ana kara) – 5 bin 974 vaka
⦁   Hong Kong – 8 vaka
⦁   Macao – 5 vaka
⦁   Tayvan – 8 vaka
⦁   Tayland – 14 vaka
⦁   ABD – 5 vaka
⦁   Avustralya – 5 vaka
⦁   Singapur – 5 vaka
⦁   Malezya – 7 vaka
⦁   Güney Kore – 4 vaka
⦁   Japonya – 6 vaka
⦁   Fransa – 4 vaka
⦁   Vietnam – 2 vaka
⦁   Nepal – 1 vaka
⦁   Kanada – 2 vaka
⦁   Kamboçya – 1 vaka
⦁   Sri Lanka – 1 vaka

 10 
 : Şubat 25, 2020, 10:49:53 ÖÖ 
Başlatan [B]a[R]a[N] - Son Mesaj Gönderen : [B]a[R]a[N]
Korona Virüsü Nedir?
Corona virüsü olarak karşımıza çıkan ve 30 Ocak itibariyle dünya sağlık örgütü tarafından acil durum ilan edilerek üzerine gidilen bu virüs türü, hayvanlar arasında çok yaygın olan bir virüs türüdür. Hayvanlarda zaten bulunan bu virüs türü, son dönemlerde insanlara da bulaşmaya başladı ve bu sayede korona virüsü ortaya çıktı. Pek çok belirtiye ve soruna neden olabilen bu virüs, insandan insana da geçiyor ve hava yollu olarak, nefes yolundan geçiş sağlıyor. Peki ama bu virüsle neden karşılaşıyoruz? Neden bunun çözümü yok ya da ne yapmak gerekiyor? Gelin detaylara göz atalım hep birlikte.

Korona virüsünün belirtileri ve çeşitleri nelerdir?
Korona virüsünün belirtileri arasında genellikle soğuk algınlığına benzer belirtiler bulunuyor. Orta derecede üst solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklar baş gösterince, başta normal bir gribal hastalık gibi gelebiliyor. Korona virüsünün söz konusu semptomları arasında genellikle öksürme, burun akıntısı, baş ağrısı ya da ateş durumları oluşabiliyor. Bu virüsün pek çok solunum yolu hastalığına ulaştığını da söyleyebiliyoruz aynı şekilde. Ölümcül olabilecek korona virüsü sayısı da çok azdır.
Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde (örneğin çok yaşlılar ve çok genç kişiler) bu virüsün etkileri biraz daha fazla olabilir. Bu virüs dünyaya yayılmaya Çin üzerinde başladı. Çin’in böcek yılı olarak kutlama yapmaya başlayacağı yıl içerisinde bu virüs meydana geldi ve farklı yaklaşımları kendine has bir şekilde ön plana çıkardı. Tabi biraz daha tehlikeli olarak.

Korona virüsünden nasıl korunabiliriz?
Bu virüs için şu ana kadar özel bir tedavi biçimi yoktur. Çoğu zaman kendinden belirtiler kaybolabiliyor. Uzmanlar bu konuda ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar ile durumu hafifleten çözümler sunabilir. Yani tedavi edilebilir. Lakin söylediğimiz gibi bu virüsün ölümcül olan versiyonu henüz daha yeni yeni Çin üzerinden yayıldığı için ona dair yapılacak tedaviler özel olarak geliştirilmektedir.
Bilim insanları tarafından üzerinde çalışılan ve çözülmesi için alternatif deneyler yapan bilim insanları, çok daha güçlü ve sağlıklı bir yöntem ile korona virüsünün tedavisi üzerinde çalışmalar yapmaktadır.

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular