Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı )  (Okunma Sayısı: 2513 Kere Okundu.)
« : Mayıs 12, 2010, 11:46:23 ÖS »

[B]a[R]a[N]
*
Üye No : 4
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 5682
Mesaj Sayısı : 27.697
Karizma = 62849


Başlangıç düzeyi stüdyomuzda kullanacağımız yazılım olan Reason gelişmiş özellikleri ile bir stüdyo ortamına erişmenizi sağlıyor. Hatta bu stüdyonun kablolanmasını bile sanal olarak kendinizce düzenleyebiliyorsunuz. Şimdi yazılımızın ayrıntılı olarak kullanılışını inceliyoruz.

Yazılımın ara yüzü stüdyo ekipmanlarını monte etmeye yarayan “ Rack Mount “ kasalara benzetilmiş. İhtiyacınız olan donanımı sanal olarak monte edebiliyorsunuz.

Yazılımın alt kısımındaysa enstrüman kanalları ve müzik akışını gösteren bir pencere ve kumanda paneli bulunuyor. Bu panelde tempo, midi senkronizasyonu, ritim ölçüsü ve kayıt gibi seçeneklere ulaşıyorsunuz.İlk olarak nota ve melodi girişi yapabilmemiz için Edit > Preferences yolunu izleyerek MIDI ve Advanced MIDI ayarlarından MIDI klavyemizi tanımlıyoruz. Bunun ardından File > Open yolunu izleyerek programın kuruldugu klasöre geçip, Template Songs altından Empty Rack isimli projeyi açıyoruz. Yazılım içerisinde karşımıza donanım arayüzü geliyor. Sanal stüdyo ekipmanlarını bu donanım arayüzüne baglayabiliyoruz. Şimdi Create menüsünden ilk olarak 14:2 Mixer seçenegini tıklayarak sistemimizde bir mikser oluşturuyoruz. Böylece bundan sonra ekleyecegimiz her sanal donanım miksere otomatik olarak yazılım tarafından baglanacaktır. Dilerseniz Tab tuşuna basarak sanal donanımların kablo baglantılarını görebilir ve dilediginiz şekilde degiştirebilirsiniz. Hatta stüdyo baglantıları konusunda herhangi bir tecrübeniz yoksa bu sanal kablolarla birçok deneme yapabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra MIDI klavyemizden nota girişi yapabilmemiz için bir sampler donanımı eklememiz gerekiyor. Bunun için Create > NN-19 Digital Sampler yolunu izleyerek bir sampler ekliyoruz. Sonra sampler üzerinden Open simgesini tıklayarak Reason ile beraber gelen ses bankalarından diledigimiz enstrümanı yüklüyoruz. Böylece MIDI klavyemizden sampler araCllıgıyla ile nota girişi saglayabiliriz.

Eger sisteminizde bir MIDI klavye kullanmayacaksanız programın Tracker özelliginden faydalanabilirsiniz. Bu özellige ulaşmanız için enstrüman kanallarının üst sol köşesinde bulunan simgeye tıklamanız yeterli. Karşınıza gelen pencereden nota girişi yapabilir, girdiginiz notaların vuruş şiddetleri ve seviyeleri gibi birçok özelligi belirleyebilirsiniz.

Ritm Eklemek

Reason ile çalışmalarınıza ritim eklemek iki şekilde gerçekleşiyor. ReDrum Drum Computer ya da D-Rex loop Player, Reason da ritim konusuna çözüm getiriyor. ReDrum ile tüm ritmi kendiniz belirleyebiliyorsunuz. D-Rex loop Player ise hazır ritim örnekleri kullanmanızı saglıyor. Bu sanal donanımlar Reason içerisinde kumanda panelinde bulunan tempo ve vuruş biçimine göre davranır.

Efektler

Reason efekt seçenekleri konusunda zengin bir palete sahip. Bu noktada Reason'da mikser kullanımına dikkatleri çekmek istiyoruz. Mikser üzerinde dört adet Return (AUX) girişi bulunmakta. Bu girişler enstrüman kanallarına efekt vermeyi saglar. Eklediginiz her donanım, mikserde bir kanal olarak gözükecektir. Eger RV-7000 gibi bir sanal efekt işleyici eklerseniz, bu otomatik olarak mikserin AUX girişine baglanacaktır. Mikser kanalları üzerinde bulunan AUX dügmelerini fare yardımıyla çevirdiginizde dilediginiz enstrümana efekt eklenecektir.

Ayrıca NN19 - Digital Sampler gibi enstrümanların çıkış kablolarını yazılım içerisinde bir efekt işleyiciye yönlendirerek mikserden bagımsız olarak efekt elde edebilirsiniz.

Reason'da ince ayarlar

· Reason'da neredeyse gerçek bir stüdyoda olması gereken ve yüksek fiyatlı birçok cihazı, sanal olarak bulabiliyorsunuz. Bu cihazlar gerçek niteliklere yakın oldugundan, üzerinde voltaj kontrolü yapabiliyorsunuz. Bu kontrol işlemi bir enstrümandan sağlayacağınız sesi çok farklı biçimlere dönüştürmenizi saglıyor. Örneğin NN-19 dijital örnekleyici kullandığınızda bir piyano sesinden sampler üzerindeki ayarları değiştirerek çok değişik sesler elde edebilirsiniz.

· Tracker ekranını iyi öğrenmeniz, çalışmalarınıza hız kazandıracaktır. Özellikle Quantize ve Change Events seçeneklerini kullanarak MIDI klavyeden girdiginiz notaların tonunu ve oktavını degiştirebilir, ritmin kaçtıgı yerleri düzeltebilirsiniz.

. Kullandıgınız ses kartının ayarlarına Edit > Preferences > Audio yolunu izleyerek ulaşabiliyorsunuz. Ses kartının hangi sürücüyle çalışacagını bu pencereden belirleyebilirsiniz. Özellikle gecikme ayarlarını mümkün oldugunca düşük tutmanız MIDI klavye kullanımında büyük kolaylık saglayacaktır.

· Reason direkt olarak mikrofondan ses almanıza olanak tanımaz. Reason'da müzikal anlamda düzenlemeler yapabilir ve bu düzenlemeleri WAV biçiminde kaydedebilirsiniz. Eger mikrofondan kayıt yapacaksınız Steinberg Wavelab, Sony Sound Forge ve Adobe Audition gibi bir ses düzenleyici yazılım bu konuda yardımcınız olacaktır.

resimli anlatım

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
« Son Düzenleme: Eylül 17, 2011, 03:24:54 ÖS Gönderen : Liza »

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.


Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

Yemek Tarifi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.gulsahinmutfagi.com

Webcanavari FaceBook: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.facebook.com/pages/WeBCaNaVaRiNeT/113802538652033
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı )
« Posted on: Şubat 27, 2020, 05:00:01 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) e-book, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) programı, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) oyunları, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) e-kitap, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) download, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) hikayeleri, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) resimleri, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) haberleri, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) yükle, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) videosu, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) şarkı sözleri, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) msn, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) hileleri, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) scripti, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) filmi, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) ödevleri, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) yemek tarifleri, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) driverları, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) smf, Reason 3.0 ( Türkçe Kullanımı ) gsm
Yanıtla #1
« : Ekim 04, 2010, 03:28:12 ÖS »

Anqel*
*
Üye No : 21465
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5210
Mesaj Sayısı : 17.797
Karizma = 50130


teşekkürler..

WebCanavari
Yanıtla #2
« : Ekim 15, 2010, 07:57:07 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.788
Karizma = 55161


teşekkürler

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Başlıklarda Ve Iletilerde Türkçe Kullanımı Hakkında « 1 2 »
Board'dan Duyurular.
Asortik Hatun 15 2874 Son Mesaj Ocak 02, 2009, 07:40:24 ÖS
Gönderen : SeytaN
Celine Dion - The Reason
Yabancı Sözler
blue_hyt 1 475 Son Mesaj Ocak 03, 2011, 11:49:07 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Marc Anthony - Give Me A Reason
Yabancı Sözler
mEkansIz_qEnc 0 461 Son Mesaj Ocak 01, 2009, 07:45:45 ÖS
Gönderen : mEkansIz_qEnc
Reason 3.0 Download ( Türkçe Kullanımıda Var! )
O Ö P R S
[B]a[R]a[N] 1 856 Son Mesaj Ekim 05, 2010, 05:06:35 ÖÖ
Gönderen : Mavi_Kiyamet
P!nk - Just Give Me A Reason
Klipler
Violin 0 516 Son Mesaj Ekim 25, 2012, 02:01:20 ÖS
Gönderen : Violin


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular