Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır?  (Okunma Sayısı: 995 Kere Okundu.)
« : Ağustos 27, 2008, 11:15:15 ÖS »
Avatar Yok

Musty*
*
Üye No : 2609
Yaş : 28
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 2624
Mesaj Sayısı : 16.848
Karizma = 50


Ramazan ayında oruç tutmamak büyük bir güahtır. Bu ayda oruç tutmayan kişi öncelikle tevbe etmeli ve tutmadığı günler sayısınca kaza orucu tutmalıdır.

Kur'an-ı Kerim'de; "Ey iman edenler!.. Sizden evvelki (ümmet)lere yazıldığı gibi, sizin üzerinize de oruç yazıldı (farz kılındı). Ta ki, korunasınız" (el-Bakara, 2/183) buyurulmuştur. Oruç ibadetinin; Hicret'ten sonra farz kılındığı hususunda görüşbirliği vardır. Sahih olan rivayete göre, Bedir savaşından kısa bir süre sonra farz kılınmıştır. Hz. Âişe (r.a) validemizden rivayete göre; Resulullah (s.a.s) daha önce "Aşûre orucu"na devam etmiş ve Sahabe'ye tutmaları tavsiyesinde bulunmuştur. Muaz b. Cebel (r.a)'den rivayet edilen bir haberde de, Medine'de her ay üç gün oruç tutmuştur. İmam Merginani:

"Ramazan ayında oruç tutmak farzdır. Çünkü Allahu Teala (c.c) "Sizin üzerinize oruç farz kılındı" diye buyurur. Ayrıca farziyyeti hususunda kat'i icma teşekkül etmiştir. Bundan dolayı, Ramazan orucunun farziyyetini inkâr eden kimse kâfir olur" (Merginanî, el-Hidâye, I, 118) diyerek, meselenin hassasiyetine işaret etmiştir.

Oruç ibadetinin nedenine gelince; Usûl ûleması, ibadetlerde asıl olanın Allahu Teâlâ (c.c)'ya ihlâsla kulluk olduğunu, sebeplerinin tesbit edilip edilememesinin önemli olmadığını; hikmetlerinden bazılarını kavramanın ve açıklamanın mümkün, ancak teabbüdî olan bu hususlarda illeti tesbit etmenin güç olduğunu söylemişler ve ihlâsla Allah'a kulluğun esas alınmasını tavsiye etmişlerdir.

Resul-u Ekrem (s.a.s)'in: "Oruç insanı Cehennem ateşinden koruyan bir kalkandır. Tıpkı sizi harpte ölüme karşı muhafaza eden bir kalkan gibi" (Nesâî, Savm, IV, 167) buyurduğu bilinmektedir. Oruç, mükellefi her türlü şehvetten alıkoyan ve ihlâsı artıran bir ibadettir. Açlığa, susuzluğa ve nefsin diğer arzularına karşı direnmek oldukça önemlidir. Allahu Teâlâ (c.c)'ya iman eden ve O'nun dini uğruna cihada karar veren müminler; oruç ibadeti ile kuvvetli bir iradeye sahip olurlar. Hicrî takvim ayın hareketlerine göre değiştiği için, her yıl diğerine nisbetle on veya on bir gün önce gelir. Dolayısıyle insan bazen kışın (20) derecede, bazen yazın (+ 40) derecede oruç tutar. Bu bir anlamda mükellefin "Dondurucu bir soğukta ve kavurucu bir sıcakta dahi; Allahu Teâlâ'nın emirlerini eda etmeye hazırım" taahhüdünde bulunmasıdır. Ayrıca bir ay süre ile Allah Teâlâ (c.c)'nın rızasını kazanmak için, nefsinin bütün şehvetlerini terk etmesi oldukça önemli bir hadisedir.

Oruç ibadetine riyanın karışması da mümkün değildir. Nitekim bir Hadis-i Şerif'te; orucun ve oruçlunun mahiyeti şu şekilde ortaya konulmuştur:

"Oruç bir kalkandır. Oruçlu kötü (kem) söz söylemesin. Kendisiyle itişmek ve dalaşmak isteyene iki defa "Ben oruçluyum"desin ve uymasın. Ruhum yed-i kudretinde olan Allahu Teâlâ (c.c)'ya yemin ederim ki; oruçlu ağzın (açlık) kokusu, Allah indinde misk kokusundan daha temizdir. Cenab-ı Hak buyurmuştur ki: "Oruçlu kimse benim rızam için yemesini, içmesini ve cinsi arzularını bırakmıştır. Oruç doğrudan doğruya bana edilen (riya karışmayan) bir ibadettir. Onun sayısız sevabını da, doğrudan doğruya ben veririm. Halbuki başka ibadetlerin hepsi on misliyle ödenmektedir" (Sahih-i Buharî Muhtasarı Tecrid-i Sarih Tercümesi, VI, 248, Hadis no: 897).

Y.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.160


View Profile
Re: Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır?
« Posted on: Mayıs 25, 2020, 06:19:03 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? e-book, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? programı, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? oyunları, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? e-kitap, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? download, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? hikayeleri, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? resimleri, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? haberleri, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? yükle, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? videosu, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? şarkı sözleri, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? msn, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? hileleri, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? scripti, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? filmi, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? ödevleri, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? yemek tarifleri, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? driverları, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? smf, Ramazan Ayında Oruç Mazeretsiz Terkedildiğinde Cezası Var Mıdır? gsm
Yanıtla #1
« : Ağustos 28, 2008, 12:01:25 ÖÖ »

seyyah
*
Üye No : 3239
Yaş : 29
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 2500
Mesaj Sayısı : 9.187
Karizma = 9169


Küçükken YaRım oRuç VaRdı Yiyoduk SonRa oRuca dewam Öldüm Gülmekten.
Yanıtla #2
« : Ağustos 27, 2011, 02:03:52 ÖÖ »

abra
*
Üye No : 76761
Nerden : Düzce
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 213
Mesaj Sayısı : 1.182
Karizma = 29


Paylaşım İçin Teşekkürler.

Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular