0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Psikolojik Durumun Hayata Etkileri  (Okunma Sayısı: 814 Kere Okundu.)
« : Kasım 15, 2015, 07:23:48 ÖS »

SaviorAngel
*
Üye No : 20558
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5336
Mesaj Sayısı : 8 562
Karizma = 50939


İşsiz kalmak insan psikolojisini nasıl etkiler?
İnsanın bir işe sahip olması ve çalışması karşılığı maddi ve manevi anlamda doyum sağlaması en temel ihtiyaçlar arasında yer almaktadır. Her insanın içinde geçim kaygısı vardır ve bu kaygı beraberinde iş sahibi olma veya çalışma isteğini doğurur. Geçim kaygısını ortadan kaldırmasının yanı sıra çalışmak kişiye saygınlık ve özgüven kazandırır, sosyal çevre ile etkileşim kurmasını, toplumda itibar görmesini sağlar. Bunlar kişinin en temel ihtıyaçlarıdır ve bu temel ihtiyaçlardan mahrum kalması kişide psikolojik olarak sorunlar ortaya çıkarır.

İşsizlik büyük bir umutsuzluğa, çaresizliğe, yalnızlık duygusuna ve depresyona yol açar. İşsiz kişi için çoğunlukla hayatın anlamı azalır ya da yok olur ve gelecek karamsarlıkla algılanır. Öz saygıyı ayakta tutan unsurlardan biri olan topluma yararlı olma duygusunun yok olması kişide saygınlığı yitirmişlik duygusu yaratır ki bu da kişiyi özgüveninde azalmadan intihara kadar götürebilir. Depresyonla birlikte işsiz kişi de aşırı derecede stres, sinirlilik, kaygı (anksiyete bozuklukları), uykusuzluk, yeme bozuklukları gibi sorunlar da gözlenebilir.


İşsizlikle ilgili psikolojik sorunlar yaşayanlar size ne gibi şikayetlerle geliyorlar? Bu şikayetlerle gelenlerin sayısında artış var mı?


Türkiye' ye yeni geldiğim ve yeni işe başladığım için bu soruya yurt dışındaki iş tecrübelerime ve Türkiye' ye ait genel bigilerime dayanarak cevap vermek durumundayım.

İnsanlar genelde işsizlikten şikayetçi olarak psikoloğa başvurmuyorlar. Hatta çoğu zaman yaşadıkları psikolojik problemlerin işsizlikten kaynaklandığının bile farkında değiller. Genelde depresif belirtilerden (hayatın anlamını yitirmek, enerji ve istek azlığı, özgüven kaybı), yüksek derecede stres ve kaygılardan (kötü bir şey olacakmış gibi hissetme) ve bunların sonucu olarak psikosomatik rahatsızlıklardan ve ev içi (ailevi) ilişkilerde yaşanan sorunlardan şikayetçi olarak yardım istemektedirler.

Devlet İstatistik Enstitüsü açıklamasına göre geçen yılın son çeyreğinde yüzde 11.5 olan işsizlik rakamı, bu yılın ilk çeyreğinde 12.3e çıktı. Ülkemizde her geçen gün işsizlik ve işsizlik sorunlarının artması göz önünde bulundurulduğunda bu kişilerin profesyonel yardıma ihtiyaç duymaları ve başvurmalarının da artması kaçınılmazdır.


İşsiz sayısının artışı toplumsal psikolojiyi nasıl etkiler?


Artan işsizlik insanların gelecek güvencesine tehdit oluşturduğu için kişilerde "gelecek endişesi"ni doğuruyor. Bu endişe kişilerin davranışlarına ve duygularına yansıyor. Sonuç olarak karşımıza değer yargılarını yitirmiş, toplumsal dayanışmanın ve sosyalleşmenin azaldığı, bireyselliğin ya da bireysel çıkarların artığı, umutsuz, ümitsiz ve kişiler arası ilişkileri bozuk bir toplum çıkıyor.

Erhan Ali ve kardeşi Ömer Kaan <3
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222 194


View Profile
Re: Psikolojik Durumun Hayata Etkileri
« Posted on: Nisan 14, 2024, 12:33:59 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Psikolojik Durumun Hayata Etkileri e-book, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri programı, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri oyunları, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri e-kitap, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri download, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri hikayeleri, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri resimleri, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri haberleri, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri yükle, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri videosu, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri şarkı sözleri, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri msn, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri hileleri, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri scripti, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri filmi, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri ödevleri, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri yemek tarifleri, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri driverları, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri smf, Psikolojik Durumun Hayata Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Meşgul Durumun Bilmediğimiz Yönleri « 1 2 »
MSN & ICQ Messenger
MizantRopi 13 4674 Son Mesaj Temmuz 29, 2012, 05:51:06 ÖS
Gönderen : G.B
Psikolojik Çöl Testi « 1 2 ... 5 6 »
Beyin Fırtınası
Asortik Hatun 59 11964 Son Mesaj Aralık 18, 2011, 12:52:31 ÖS
Gönderen : deancolt
Kas Hastaları Ve Psikolojik Özellikleri
Engelliler Forumu
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 746 Son Mesaj Mart 07, 2012, 02:00:48 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Psikolojik Hastalıklar
Ruh Sağlığı
Asortik Hatun 0 802 Son Mesaj Ocak 22, 2013, 02:03:50 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Renklerin Psikolojik Etkileri
Psikoloji
pineapple 4 1555 Son Mesaj Haziran 15, 2015, 09:40:25 ÖÖ
Gönderen : pineapple


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular