Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Parçalanmış Ailede Yaşamak  (Okunma Sayısı: 540 Kere Okundu.)
« : Nisan 29, 2013, 01:32:55 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


parçalanmış aile - boşanma süreci - boşanan ailenin çocukları - ailede boşanma - ailede ayrılık - ailede parçalanma

Parçalanmış ailede yaşamak

Parçalanmış ailede yaşamak

Aileniz ayrıldı mı, ya da ayrılma sürecinde mi?

Yetişkin çocuklar ailesinin ayrılmasını her zaman akıllarına getirmeseler de, ailelerinin ayrılmasından ötürü yaşamları boyunca önemli derecede etkilenmektedir. Bir boşanma, çocukları her zaman etkiler, yetişkinliklerin de bile. Ayrılık, çocukların, hemen hemen tüm yaşamlarını gizli gizli etkisi altına alır.

Aileniz ayrılmışsa, şu soruları kendinize sorun:

Ailenizin boşanmasında kendinizi sorumlu ya da suçlu hissediyor musunuz?
Ayrılmanın neticesinde çocukluğunuzun bir parçasının kaybolduğunu hiç hissettiniz mi?
Her iki ebeveyninizin de size yeterince duygusal destekte verdiğini hissettiniz mi?
Ebeveynleriniz her hangi bir tartışmada bulunurken kendinizi arabulucu rolünde gördünüz mü?
Her iki ebeveyniniz de kendi sorunlarına ya da, yeni ilişkilerine odaklanırken duygu ve ihtiyaçlarınız askıya alındığını hissettiniz mi?

Bütün bu duygular ailenizin boşanması sonucunda hissedebileceklerinizden bir kaçı ve sorularınıza aradığınız cevaplar birçok farklı yollara sizi yönlendirebilecektir. Akademik çalışmalarınızda, şimdi ve gelecek ilişkilerinizde, duygusal olarak kendinizi daha iyi hissedip hissetmemenizde, sizin ailenizin boşanması sonucunda ortaya çıkan sorunlarla nasıl baş ettiğinize göre şekillenecektir.

Ailenizin boşanması ile nasıl baş edebilirsiniz?

Temel bazı noktalardan başlamalı.

Öncelikle bilmelisiniz ki, anne-babanızın evlilik problemlerine siz sebep olmadınız.
İkincisi boşanmaya karşı yoğun duygusal tepkiler vermeniz gayet normal ve tipiktir. Zira ailenize olan ayrılmaz bağlılığınız ve daha kırılgan olan ebeveyninizi kurtarmak, korumak güdüsü sizi bu duygulara itebilir.

Üçüncü olarak kendi yaşamınıza yön verme ve kendi umut ve ihtiyaçlarınızı karşılama hakkı son derece hakkınız. Aşağıdaki fikirleri ebeveynleriniz sizin beklenti ve isteklerinizi karşılamada ve bunların önemini kavramada yetersiz kaldıkları durumda hakkınız olduğunu görmek açısından göz önünde bulundurun:
Her iki ebeveyninizle de tatminkar bir ilişki kurma hakkınız vardır
Ebeveynleriniz birbiri ile yaptıkları kavgalarda arabulucu olmama hakkınız vardır.
Duygularınız kızgınlık, hayal kırıklığı umutsuzluk acı da içerse, bu duyguları hissetmeniz sizin hakkınızdır.
Ailenizin boşanmasından kaynaklı problemlerinizi tecrübe ederken ve bu duygularla baş etmede diğer aile fertlerinin de işbirliği ve yardımına ihtiyaç duymak hakkınızdır.
Özellikle okul başarınızı göz önüne aldığınızda durumunuzu iyileştirmede aile kaynaklarının öncelikle sizin ihtiyaçlarınıza göre kullanılması hakkınızdır.
Ayakta kalma ve gelişim için esaslar
Aşağıdaki ipuçları kendini kendinizi korumanızda yol gösterebilir. Ancak her durum için farklı yöntem uygulanabilir. Hangisi size daha uygun gelirse onu kullanabilirsiniz. İlk üç tavsiye uzman görüşüne dayanarak hazırlanmıştır.

Boşanma sürecinde asla tek başınıza hareket etmemelisiniz.

Kendi başınıza karar vermede ne kadar özgür olsanız da kriz anında tek başına hareket etmenin yararı olamayacağı aşikardır. Kendinizi izole etmeniz stres seviyenizi daha da artıracaktır. Sürecinizi engelleyecek, sonradan daha fazla soruna neden olacaktır. Büyük değişimlerde diğer insanların destek ve kabulüne her zaman ihtiyaç duyarız.

Kendinizi duygusal ve fiziksel olarak koruyun.

Ailenin boşanmasına alışmak enerjinizin büyük bölümünü götürecektir. Eğer kendinize dikkat etmezseniz stresiniz daha üst seviyelere çıkacaktır. Kendinizi dinleyin, duygularınız zorbanız değil, işitilmek ve korunmaya karşı haklı tepkilerinizdir. Kendi iç sesinize zaman ayırmalı, düşünceye dalıp sessizce yalnızlığınızı hissetmelisiniz. İçinizdeki kabaran duygularınızı boşaltmanın güvenli yollarını arayın. Açık alanda spora, rahatlamaya, oyalanmaya zaman ayırın.

Duygusal bağımlı olmayın.

İnsanlar öfke, depresyon, keder, suçluluk, kin, intikam gibi yoğun duyguların müptelası olabilmektedirler. Duygusal keşler duygularını güvenli bir yolla çalışmak yerine bu duyguların sürmesini isterler. Bu kişiler taşıdıkları yoğun duyguları bir elbise gibi üzerlerinde taşımaya devam ederler. Duygusal bağımlılıktan kaçınmanın yolu,

Duygu deponuz gerçekten sizin mevcut duruma gerçek bir tepkiniz mi?

Bütün bu duygular bir alışkanlık sonucu mu doğdular?

Başka duyguları örtmek için mi var oldular?

gibi sorularına vereceğiniz cevaplara bağlıdır.

Duygularınızın çok çeşitli olabilir. Onlarla yüzleşmek için kendinize zaman verin.
Aileleri boşanan ya da boşanma sürecinde olan kişiler genellikle konsantre olmada problem, keder, öfke ve çöküntü içindedirler. Bu duyguları yaşayan birisi gelecek konusunda kaygılanmaya başlar, aile bireylerinden biri veya bir kaçına karşı kendini sorumlu hisseder. Bu reaksiyonlar gayet normal olup, iyileşmek zaman alır. Bu tür duyguları başkaları ile paylaşmak özellikle benzer tecrübeleri olanlarla oldukça faydalı olacaktır.

Neler olup bittiği hakkında bilgi edinin.

Boşanmalar genellikle aile üyeleri arasında açık bir şekilde paylaşılmaz. Bu gizliliği kırmak, sessizliğin yerine ebeveynlerin her biriyle doğrudan konuşmak son derece önemlidir. Boşanma olduğunda kim nerede kiminle kalacak, ne gibi değişiklikler olacak, finansal sorunlarınızı nasıl halledeceksiniz gibi konular tartışılmalıdır. Ailenizin vereceği bilgilerden çok, sizin nelere ihtiyacınız olacağına odaklanmalısınız.

Sağlıksız işbirliğinden kaçının.

Boşanan ebeveynlerden her biri sizi kendi tarafında olmanızı ve diğerine karşı cephe almanızı isteyebilirler. Bu açık açık da yapılabilir, gizliden diğer ebeveyni eleştirerek ve suçlayarak da yapılabilir. Belki de kurnazca kendisinin daha çok yardıma ihtiyacı olduğu şeklinde de yapılabilir. Birkaç istisna dışında bütün bu ebeveynlerin çabaları anlamı; kötü adam-kötü kadından intikam almak, ya da kendi problemlerinin acı ve kaygısından kaçınmak. Kendi duygusal sağlığınızı korumanın yolu kesinlikle ortada kalmaya karşı direnç göstermenize bağlıdır.

Kendi ailenize, sizin kendiniz için neler yapabileceğinizi anlamalarına yardım edin.
Kendi ailenize, sizin kendiniz için neler yapabileceğinizi anlamalarına yardım edin. Bir boşanma süreci ve sonrasında, aileniz neler olup bittiğini net bir şekilde göremeyebilirler ve size yardımcı olamayabilirler. Bu anda sizin çabanız, onların sizin neler hissedip yaşadığınız anlamalarını sağlamak olmalıdır. Bu süreçte, size acı veren duygulardan korunmak ve davranışlarınızı yanlış yorumlamalarına engel olabilirsiniz. Bu konuda neler yapılabileceğini anlamalarına yardım etmek olmalıdır.

Sizin uygun olan nedir?

Boşanan ailelerde duruma karşı çok farklı tepkiler ortaya çıkar. Bunlarla baş etmek ve güvenli bir yol tayin etmek duruma göre değişir. Nelerin yararlı olabileceğini ortaya çıkarın, boşanma ile ortaya çıkan duygu ve durumları inkar etmeksizin, kendi yaşamınızda kendi başınıza nasıl ayakta kalabileceğinize, nelerin yardımcı olacağını araştırın. Bütün bunlarla birlikte, ani bir karar ve değişimden kaçının. Sizin çevrenizi saran arkadaş, etkinlik ve planlar size doğru yolu bulmanıza rehberlik ederler.

Kendinizi, bu kriz anında dış odaklı olumsuzluklardan koruyun.

Ailenizin boşanması, size yardım edebilecek kaynakların önemini ortay koyar. Arkadaşlarınız ve okuduğunuz kitaplar neler olup bittiğini anlamanıza yardım edebilir. Bütün bunlara ek olarak sosyal yardım kurumları sizin ihtiyaçlarınıza yardım edebilirler. Bu konuda en yakın kurum neresidir, araştırın.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.169


View Profile
Re: Parçalanmış Ailede Yaşamak
« Posted on: Ağustos 05, 2020, 01:19:17 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Parçalanmış Ailede Yaşamak e-book, Parçalanmış Ailede Yaşamak programı, Parçalanmış Ailede Yaşamak oyunları, Parçalanmış Ailede Yaşamak e-kitap, Parçalanmış Ailede Yaşamak download, Parçalanmış Ailede Yaşamak hikayeleri, Parçalanmış Ailede Yaşamak resimleri, Parçalanmış Ailede Yaşamak haberleri, Parçalanmış Ailede Yaşamak yükle, Parçalanmış Ailede Yaşamak videosu, Parçalanmış Ailede Yaşamak şarkı sözleri, Parçalanmış Ailede Yaşamak msn, Parçalanmış Ailede Yaşamak hileleri, Parçalanmış Ailede Yaşamak scripti, Parçalanmış Ailede Yaşamak filmi, Parçalanmış Ailede Yaşamak ödevleri, Parçalanmış Ailede Yaşamak yemek tarifleri, Parçalanmış Ailede Yaşamak driverları, Parçalanmış Ailede Yaşamak smf, Parçalanmış Ailede Yaşamak gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Parçalanmış Zamanlar
Şiir Köşesi
Liza 0 476 Son Mesaj Ağustos 05, 2012, 02:32:56 ÖS
Gönderen : Liza
Parçalanmış Zamanlar - Eric Hobsbawm
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 433 Son Mesaj Ekim 01, 2014, 11:37:55 ÖS
Gönderen : sanane_61
Dikenlikler Prensi - Mark Lawrence ( Parçalanmış Imparatorluk #1 )
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
*Hiera* 0 402 Son Mesaj Mart 11, 2015, 03:50:32 ÖS
Gönderen : *Hiera*
Parçalanmış Dünyam - Meagan Spooner , Amie Kaufman
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
BÖRÜLCE 0 324 Son Mesaj Haziran 22, 2016, 10:04:11 ÖS
Gönderen : BÖRÜLCE
J. L. Drake - Parçalanmış
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
buse_1396 0 928 Son Mesaj Eylül 28, 2016, 03:02:34 ÖÖ
Gönderen : buse_1396


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular