Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji  (Okunma Sayısı: 1863 Kere Okundu.)
« : Eylül 24, 2008, 07:15:12 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Parapsikoloji,duyudışı algılama konusunda yapılan bilimsel araştırmalar için kullanılan bir terimdir.Daha açık bir ifade kullanırsak, parapsikolojiyi,bir kişinin normal duyu organlarını kullanmadan başka bir varlıkla haberleşmesi veya onun varlığının bilincine varması şeklinde de tanımlayabiliriz.Bu tür olağanüstü ruhsal olaylar genel olarak dört bölüme ayrılır.
*
1-Telepati,bir zihinle başka bir zihin arasında bilinemeyen şekilde kurulan ilişkidir.Bu durum,haberleri,düşünceleri veya duyu mesajlarını göndermeyi ya da almayı içerir.Bütün bu olaylar düşünce nakli olarak ta adlandırılır.
2-Gaipten haber verme,bir olayı,bir insanı veya bir nesneyi bilmektir.Örneğin çekmecenin gizli bir gözündeki mektubun varlığını,ya da boş bir evdeki yangını bilmek,gaipten haber vermektir.
3-Önceden bilme,gelecekte oluşacak olayları bilme yeteneğidir.
4-Psikokinesis,zihnin doğrudan doğruya maddeyi etkileme gücüdür.Bireylerin nesneleri onlara dokunmadan hareket ettirebilmeleri biçiminde ortaya çıkar.
*
Hayalet görme,ölülerle sesli iletişim kurma ve öteki dünyadakilerin görünmeleri gibi konular parapsikolojinin inceleme alanına girmez.Normal ötesi olaylar bilimsel olarak ilk kez 1882 yılında Londra’da kurulan Fiziksel Araştırma Derneği tarafından ele alındı.Daha sonra felsefe profesörü olan Henry Sidgwick önderliğinde yürütüldü.Bu dernek kanıtları araştırmak ve sınıflandırmakla uğraştı.Bu tarihten elli yıl sonra Kuzey Carolina’daki York Üniversitesinden J.B.Rhine ilk kez duyudışı algılama alanında denetlemeli laboratuvar deneylerini başlattı.
*
J.B.Rhine ruhlarla kurulan iletişim kayıtlarını ve medyumlar üzerinde yapılan deneyleri araştırdı.Aslında ruhların varlığını kanıtlamak istiyordu.Birçok medyumla yaptığı araştırmalardan bir sonuca ulaşamadı.Bunun üzerine 1934 yılında daha elle tutulur konulara yöneldi.Zener kartlarını kullanarak,kart tahmin deneyleri yaptı.Zener kartları kare,daire,yıldız,haç ve dalga biçimindeki geometrik şekillerden oluşmuş 25 kartlık bir destedir.Her simgenin belli bir rengi vardır. Bu kartlar üç biçimde karıştırılır.Deneyi yapan tarafından elle karıştırılır.Veya bir kutuya konularak döndürülür.Ya da belirsiz bir süre boyunca onları döndüren bir makine içine konur.Her durumda üzerinde deney yapılan kişi,kartlar karıştıktan sonra gelecek karttaki simge ve rengin hangi sırayla ortaya çıkacaklarını tahmin etmelidir.Doğru yanıt verme olasılığı 25’te 5’tir.Sınanan kişi sürekli olarak beşin üstüne çıkarsa,gaipten haber verme yeteneğine sahip olduğu söylenebilir.
*
Rhine’nin deneyleri bazı insanların duyudışı algılama yeteneğine sahip olduğunu gösterdi.Bulgularını ‘Duyudışı Algılama’ adlı kitabında topladı.Ancak bu kitap ilgiyle karşılandığı gibi deneylerin matematiksel geçerliliği konusunda eleştiriler de aldı. Rhine bunun üzerine deneylerini daha sıkı biçimde denetledi ve 1937 yılında ‘Zihnin Yeni Cepheleri’ kitabını yazdı.Bu kitabındaki istatistikleri,Amerikan Matematik Kurumu tarafından geçerli olarak kabul edildi.Bundan sonra Duke Üniversitesinde ayrı bir parapsikoloji laboratuvarı kuruldu.1940’lı yıllarda Rhine,artık sadece duyudışı algılamanın varlığını kanıtlamaya çalışmıyor,aynı zamanda bunun ortaya çıkış nedenlerini de araştırıyordu.
*
Rhine,deneye konu olan kişiyle deney uygulanan kişi arasındaki ilişkinin de önemli bir faktör olduğunu saptadı.Kişilerin ruhsal durumları ile tavırları da elbette önemliydi.Doğru yanıt verirken çok düşük puan alan kişilerin de,çok yüksek puan alanlar kadar duyudışı algılama yeteneğini gösterdiklerini kanıtladı.Deneye konu olan kişinin ruhsal tepkilerini etkileyen koşullar,çevresel ve öteki etkenler ayrıntılı olarak incelendi ve sonuçları denetlendi.
1950 yılından sonra deney malzemesi,hem istatistiklerle hem de bilgisayarlarla değerlendirildi.Artık elektronik araçları da kapsayan daha uzmanlaşmış ve gelişmiş deneyler yapılıyordu.1969 yılında parapsikoloji,Amerikan Bilim Geliştirme Birliği’nin kapsamına alındı.Duyudışı algılama ile ilgili araştırmalar,ruhsal alanda yapılan diğer çalışmalara bağlandı.
*
Rhine,bir araştırmasında,bir makinenin zarları karışık biçimde tahtaya atmasını gözlemlemişti.Sınanan kişi zarları etkileyerek istediği biçimde düşürmeye çalışmaktaydı. Rhine’nin amacı, istatistiksel olarak beklenen sonuçlarla,deneylerde ortaya çıkan sonuçlar arasındaki farkı duyudışı algılama olarak kanıtlamaktı.
İ.Swann adlı bir medyum,beden dışı algılama için bir takım deneylere katılmıştı.Özel olarak çizilmiş bir resim,onun göremeyeceği şekilde oturduğu sandalyenin üzerine konmuştu. İ.Swann’dan bu resmi zihninde canlandırıp çizmesi istendi.Sonuçlar karşılaştırıldığında inanılmaz bir benzerlik olduğu görülmüştü.
Madam Kulagina nesneleri sadece zihin gücüyle oynatma yeteneğine sahipti.Bilimsel olarak gözlemlenen deneylerde,kibrit çöplerini hareket ettirmiş,yönlerini değiştirmiş ve yeniden bir araya toplamıştır.
İsrail vatandaşı Uri Geller,1971 yılında halk önünde yaptığı gösterilerde sadece zihin gücünü kullanarak çivi,kaşık ve anahtar gibi nesneleri bükmüştü.
*
Bazı parapsikoloji araştırmacılarının normal ötesi olayların varlığını kanıtlama konusunda belli bir aşama yaptıkları kabul ediliyor.Ancak bunların ne oldukları ya da bunları meydana getiren enerjinin gücü ve çeşidi konusunda elle tutulur bir açıklama yoktur.Bu konuda ortaya çıkan en önemli sorun,bulguların geçerli olmasını sağlamak ve hile veya göz boyama olasılığını kesin olarak ortadan kaldırmaktır.
« Son Düzenleme: Mart 01, 2009, 09:58:06 ÖS Gönderen : DeLy »

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.166


View Profile
Re: Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji
« Posted on: Temmuz 13, 2020, 02:04:25 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji e-book, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji programı, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji oyunları, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji e-kitap, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji download, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji hikayeleri, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji resimleri, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji haberleri, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji yükle, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji videosu, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji şarkı sözleri, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji msn, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji hileleri, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji scripti, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji filmi, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji ödevleri, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji yemek tarifleri, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji driverları, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji smf, Parapsikoloji Nedir? / Genel / Parapsikoloji gsm
Yanıtla #1
« : Temmuz 10, 2009, 11:24:35 ÖS »
Avatar Yok

dreamily
*
Üye No : 6603
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 773
Mesaj Sayısı : 11.794
Karizma = 11817


teşekkürler
Yanıtla #2
« : Ocak 24, 2010, 09:26:07 ÖS »
Avatar Yok

.By.pisLick.*
*
Üye No : 28021
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1669
Mesaj Sayısı : 4.572
Karizma = 23663


teşekkürler
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2012, 08:56:13 ÖS Gönderen : Liza »

YALAN !  
Yanıtla #3
« : Temmuz 15, 2011, 11:00:17 ÖÖ »

EmpaThy
*
Üye No : 79937
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 167
Mesaj Sayısı : 2.272
Karizma = 30


BiLgi için teşekkürLer.
Yanıtla #4
« : Temmuz 17, 2011, 03:45:26 ÖÖ »
Avatar Yok

@sen@
*
Üye No : 74554
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 693
Mesaj Sayısı : 4.117
Karizma = 8


İlginçtir. Zuhahaha

Faydalı bilgiler...  Teşekkürler.

Webcanavari.Net
Rapcanavari.Net
Rockcanavari.Net
KadincaForum.Net
VideoCanavari.Net
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
E-book
Film İndir, Film İzle
Albüm ve Parçalar
Rap Rock Genel
Diziler
Yerli Filmler
Yabancı Filmler
Tüm Oyunlar
Oyun İndir
Yanıtla #5
« : Ocak 03, 2012, 07:09:33 ÖS »
Avatar Yok

dangeraus1
*
Üye No : 84786
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 590
Mesaj Sayısı : 1.046
Karizma = 3026


teşekkürler
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2012, 08:56:23 ÖS Gönderen : Liza »

bilgi paylaştıkça değer kazanır.
Yanıtla #6
« : Temmuz 21, 2012, 08:54:45 ÖS »
Avatar Yok

Liza
*
Üye No : 5348
Nerden : Konya
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 3605
Mesaj Sayısı : 9.619
Karizma = 20178


Konu için teşekkürler.

Velhasıl-ı Kelam; Namaz . Dua . Gayret . Sabır . Nasip .
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Megapixel Nedir?fotograf Kalitesine Etkisi Nedir?
Fotoğraf ve Kamera
Asortik Hatun 4 2673 Son Mesaj Eylül 05, 2009, 06:38:33 ÖÖ
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Ekmek Nedir? Nasıl Yapılır? Ekmeğin Tarihçesi Nedir?
Genel Kültür.
KumraLım 7 5997 Son Mesaj Ağustos 23, 2014, 02:56:58 ÖÖ
Gönderen : aytekout
Dixon Ve Kehanetleri / Genel / Parapsikoloji
Psikoloji ve Sosyoloji
Asortik Hatun 4 1163 Son Mesaj Temmuz 21, 2012, 02:54:19 ÖÖ
Gönderen : Liza
Parapsikoloji Ve Z Dalgaları
Psikoloji ve Sosyoloji
By.TuRuT 1 729 Son Mesaj Ağustos 07, 2009, 10:48:34 ÖS
Gönderen : MaViSh
Mta Genel Müdürlügü Hakkında Genel Bilgiler - Maden Tetkik Arama Enstitüsü..
Jeoloji
[B]a[R]a[N] 3 1926 Son Mesaj Mart 06, 2012, 12:52:04 ÖS
Gönderen : tme05


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular