Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Özürlülükte Toplumsal Istismar  (Okunma Sayısı: 414 Kere Okundu.)
« : Mart 07, 2012, 01:12:49 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


Bu bakış acısını değerlendirmeyi tamamlamak için özürlülükte toplumsal istismarı değerlendirmek gerekir.

Özürlüğü tanımlamak hiç kolay olamayan bir şeydir. Belirli teorik çerçevelere dayandırılarak özürlü tanımları yapılmaktadır. Bu tanımların bir kısmı medikal, bir kısmı sosyal, bir kısmı politik ve bir kısmı ise kültürel bakış acılarını öne çıkaran tanımlardır.

Bildiğiniz gibi insanlık çağlar boyu iyi ve güzeli aradı. Bunlar sübjektif konular olmasına rağmen temelde istem aynıydı. Ancak, özürlülük ise hep toplumun görünmeyen yerlerinde yer alması için uğraş verilen, saklanan bir konu oldu. Sakatlar, yaşlılar, yoksullar ve çirkinler… Sanki içimizi karartacak şekilde algılatıldı. Çünkü üretim; genç ve güzelin/yakışıklığın eseri gibiymiş algılatıldı. Üretim genç ve sağlamın işidir; onlar seri hareket ederler, seri düşünürler, seri okurlar ve çalışma koşulları özürlü olmayanlara göre düzenlenmiştir. Özürlü çalışamaz, üretemez yaklaşımları 20.yüzyılda toplumsal düzeyde karşılaşılan düşüncelerdi. 21.yüzyılda bu bakış acısı değişmeye başlamıştır. Ancak yeterli değildir.

Özürlülük de toplumsal yargıları ve istismarları değiştirmek birer özürlü adayı olan biz bireylerin görevi olmalıdır.

Özürlünün eşit ve adaletli yaşam hakkı ise yukarıda eşitsiz anlayışın, bakış acısının değişmesi ile mümkün olacaktır. Öncelikle özürlünün hakları ile birlikte yaşamasının kabul edilmesi ve bunun için uygun koşulların yerine getirilmesi temel amaç olmalıdır. Ayrıca toplumun bir üyesi olarak özürlünün toplumda yer alabilmesi ve bireysel, toplumsal üretim süreçlerine katılabilmesi sağlanmalıdır.

Toplumsal istismar acısından bakıldığında özürlünün; insan hakları, özürlü hakları ve sosyal adalet çerçevesi içerisi içinde kendini geliştirebileceği ve gerçekleştirebilecek koşullarının sahip olmaması, diğer farklı gruplar gibi özürlünün genel bir yoksunluklar ve yokluklar içerisinde yaşamasına yol açmaktadır.

Özürlü kendini gerçekleştirmesi için bilgi, eğitim, istihdam koşulların özürlüye uyumlandırılmış olmalıdır. Bu koşulların oluşması içinde öncelikle toplumsal düşüncenin özürlüye yönelik değiştirilmesini, kamusal politikaların istismarını önleyecek şekilde düzenlenmeli, bu düzenlemeler ile kamusal hizmet yeniden oluşturulmalı ve bu hizmetlerin uygulamasının takibi edilmesi gerekir.

Toplumsal istismar, toplumsal ve kamusal alan içinde meydana geldiğine göre bu sorunun çözümünde bu alan içinde olmalıdır.

Özürlü alanında çalışan Sosyal Hizmet Uzmanları, diğer meslek elamanlarının, özürlünün ve özürlü ailesinin, kabulü ve oluşan bakış acılarını değerlendirerek, STK, kamu temsilcileri, bilim adamları, konu ile ilgili kişiler katılımı ile oluşturulacak toplumsal düşüncenin pozitif yönde değiştirilmesi, bu alanda kamusal politikaların oluşturulması ve uygulamaların takip edilmesi toplumumuz için önemli bir adım olacaktır.

Sonuç olarak, özürlülük ve özürlü birey olgusu yüzyıllar sürecinde kimi zaman olumsuz, kimi zamanda göz ardı edici tutumlara konu olmuştur. Günümüzde insan haklarının korunması, geliştirilmesi ve sosyal adalettin temel olarak korunması düşüncesinin olduğu dönemdir. Birey olarak bu toplumun bir üyesi olarak özürlülüğün farklılığını görerek, tanıyarak ve kabul ederek özürlünün istismarlarının engellenmesi önemli bir gelişme olacaktır. Bu gerçekleştiğimiz zaman, özürlünün kendini geliştirdiği, farklılığını üretime dönüştürdüğünü, yeteneklerini gördüğünü, kendi kaderini kendinsin tayin etme güvenin oluşacağı bilinmelidir.

WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Özürlülükte Toplumsal Istismar
« Posted on: Ağustos 24, 2019, 12:38:01 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Özürlülükte Toplumsal Istismar e-book, Özürlülükte Toplumsal Istismar programı, Özürlülükte Toplumsal Istismar oyunları, Özürlülükte Toplumsal Istismar e-kitap, Özürlülükte Toplumsal Istismar download, Özürlülükte Toplumsal Istismar hikayeleri, Özürlülükte Toplumsal Istismar resimleri, Özürlülükte Toplumsal Istismar haberleri, Özürlülükte Toplumsal Istismar yükle, Özürlülükte Toplumsal Istismar videosu, Özürlülükte Toplumsal Istismar şarkı sözleri, Özürlülükte Toplumsal Istismar msn, Özürlülükte Toplumsal Istismar hileleri, Özürlülükte Toplumsal Istismar scripti, Özürlülükte Toplumsal Istismar filmi, Özürlülükte Toplumsal Istismar ödevleri, Özürlülükte Toplumsal Istismar yemek tarifleri, Özürlülükte Toplumsal Istismar driverları, Özürlülükte Toplumsal Istismar smf, Özürlülükte Toplumsal Istismar gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Toplumsal Tabakalaşma Nedir?
Psikoloji ve Sosyoloji
Asortik Hatun 3 2038 Son Mesaj Temmuz 22, 2012, 01:24:01 ÖÖ
Gönderen : Liza
Toplumsal Gelişmenin Unsurları
Dersler
FeMoX 0 684 Son Mesaj Eylül 26, 2008, 05:13:26 ÖS
Gönderen : FeMoX
Kültür Ve Toplumsal Kurumlar
Dersler
FeMoX 0 574 Son Mesaj Eylül 26, 2008, 05:15:08 ÖS
Gönderen : FeMoX
Toplumsal Gruplar
Dersler
FeMoX 0 672 Son Mesaj Eylül 26, 2008, 05:22:14 ÖS
Gönderen : FeMoX
Bir Acı Gerçek Istismar Marşı
Geyik Muhabbeti
Sairfilmenam 7 842 Son Mesaj Haziran 24, 2009, 12:16:16 ÖS
Gönderen : Nuran_15


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular