0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi?  (Okunma Sayısı: 770 Kere Okundu.)
« : Kasım 15, 2015, 02:13:48 ÖÖ »

SaviorAngel
*
Üye No : 20558
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5336
Mesaj Sayısı : 8 562
Karizma = 50939


Orta yaş krizinin varlığı psikologlar, yetişkinler ve toplumdaki diğer pek çok kişinin ilgisini çekmiştir. Bazıları bu durumu tamamen inkar ederken, toplumda bu durumu bizzat yaşadığını söyleyenler var. Öyleyse orta yaş krizinin gerçek mi yoksa sadece bir efsane mi olduğuna bir göz atalım.

Orta yaş krizinin varlığı, tartışılabilir bir kavram olmaya devam etmektedir. Bu terim ilk olarak, 1965 yılında Kanadalı psikolog Elliott Jaques tarafından icat edildi. Bu kavramın temelinde, bir yetişkinin hayatındaki başarı ve başarısızlıkları geriye dönük olarak düşünmeye başladığı bir geçiş evresi vardır. Bir çok kişi için orta yaş krizi depresyon, öfke ve yüksek seviyelerde hayal kırıklığı ile eş anlamlı olmuştur. Bunların dışa yansıması ise iş bırakmalar ve sağlık ihmalleri şeklinde olabilir.

Öte yandan, bir kaçı bu deneyimi (genellikle 35-40 yaş civarında) yaşamlarının tam bir dönüşümü olarak yaşamaktadır. Komple kariyer değişiklikleri ve komple dış görünümlerinde değişiklikler yaparak, orta yaşı kendilerini tamamen baştan yaratma fırsatı olarak görürler. Sonuçların ikilemi göz önüne alındığında pek çok kişi orta yaş krizinin varlığını sorgulamaktadır.

Tartışmalar devam ederken anlamamız gereken nokta şudur ki; yetişkinliğinde tıpkı çocukluk gibi çeşitli aşamaları olduğudur. Orta yaş krizi de yetişkinliğin geçiş aşamalarından biridir. Bazıları sadece hafif yankıları ile karşılaşabilirken bazılarını sert bir şekilde etkileyebilir. Ancak şiddeti ne olursa olsun orta yaş krizi, hayatı etkileyen durumlardan biridir.

Orta Yaş Krizi Nedir?

Orta yaş krizi aslında, bir geçiş ya da yaşamdaki bir gelişim aşamasıdır. Bir yetişkinin kariyer, aile ve güvenilir bir sosyal çevre oluşturmak gibi birkaç geleneksel beklentileri yerine getirdikten sonra ulaştığı evredir.

Tıpkı bir çocuğun ergenlik dönemine geçişinde kendisiyle ilgili hissettiği rahatsızlıklar gibi bir yetişkin de geçiş döneminde sorun yaşayabilir. Kişi, orta yaşa yaklaştıkça “Ben bugüne kadar ne yaptım?” gibi temel yeniden değerlendirme soruları sormaya başlar. Neler başardım? Arkadaşlarım kimler? Ailem benle mutlu mu?… Bu sorular kişinin kafasındaki mükemmel yaşam fikri ve aslında yaşanılan hayattan kaynaklanıyor.

Hayal edilen ve yaşanılan arasındaki uyumsuzluk, kişiyi yaptıklarını sorgulamaya itiyor. Bu, orta yaş krizinin başlangıç noktasıdır. Birçok zaman bir geçiş evresinin, acı ve zahmetli olduğuna şartlandırıldığımız için, belirli bir şekilde hareket ediyoruz. Aslında farklı şeylere yönelmek ve amaçlarımızı yeniden değerlendirmek oldukça basittir. Pek çok yetişkin, bu durumla karşı karşıya kaldığında aşağıda bahsedilen durumları yaşayabiliyor.

Kendinden şüphe etme kavramından kurtulmak çok zordur. Bir boşluk yaratır, bugüne kadar başarmış olduklarınızı gölgeler ve dizlerinizin üstüne çöküp yardım istemenize neden olur. Bu boşluğu doldurmak için, bu aşamada bireyler pahalı arabalar, takılar, gayrimenkul gibi gösterişli maddi zenginlikleri biriktirmeye başlarlar. Bu, gençlikteki hayallerin şimdi yaşanmaya çalışılması ya da gençliğin kaybının yakalanmaya çalışılması olabilir. Hatta bazıları evlilik dışı ilişkiler yaşamaya başlayabilirler

. Bu ruh halindeki kişiler, aslında kendi kimliklerinden kaçmaya çalışırlar. Ancak çoğu bugünden kaçarak geleceği yapılandıramayacağını unutmuştur ve bu durum krizi hızlandırır. Yaşamak için zamanın sınırlı olması düşüncesi kişiyi baskıya sokar. Ölümün bir gerçek olduğunu hatırlatır. Öte yandan, bunlara boşa geçen zamanın ve şimdiye kadar alınan kararların hayal kırıklığını da ekleyebiliriz. Kişi hedeflerini yeniden değerlendirmeye başladığında ise bunun yansıması iki şekilde olabilir. Bunların birincisinde kişi depresyon noktasına ulaşana kadar kendine acımaya başlar, ikincisinde ise hedeflerine ulaşmak için kendini çok fazla hırpalar.

Çeşitli çalışmalar orta yaş krizinin gerçek olduğunu iddia ederken, diğerleri varlığını inkar etmektedir. Çelişkili çalışmalar orta yaş kriziyle ilgili çoklu bakış açıları olduğunu kanıtlamaktadır. Orta yaş krizinin efsane mi gerçek mi olduğunun cevabı sizin varlığınızın durumuna bağlıdır. 40-60 yaş aralığındaki kişiler hayatlarında yeniden değerlendirme yapma, konfüzyon, duygusal acı, öfke, hayal kırıklığı ve çaresizlik gibi duyguların yaşandığı bir aşama yaşarlar. Kriz, bu durumu adlandırmak için oldukça güçlü bir kelimedir. Orta yaş krizini tanımlamak için yetişkinlikte geçirilen bir evre demek daha doğru olabilir. Aslında hayatımızda bu evreyi nasıl ele aldığımız bunun bir krize mi dönüşeceğini belirler.

Yazar: Tülay Arsoy

Erhan Ali ve kardeşi Ömer Kaan <3
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222 194


View Profile
Re: Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi?
« Posted on: Nisan 14, 2024, 02:07:45 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? e-book, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? programı, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? oyunları, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? e-kitap, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? download, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? hikayeleri, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? resimleri, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? haberleri, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? yükle, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? videosu, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? şarkı sözleri, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? msn, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? hileleri, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? scripti, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? filmi, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? ödevleri, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? yemek tarifleri, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? driverları, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? smf, Orta Yaş Krizi Efsane Mi Gerçek Mi? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Efsane
Türküler
mEkansIz_qEnc 6 1935 Son Mesaj Eylül 27, 2012, 02:16:29 ÖS
Gönderen : Fatihim
Sizce Sporda Gerçek Efsane Kimdir?? « 1 2 »
Anketler
Musty* 16 3227 Son Mesaj Mart 16, 2014, 10:28:41 ÖS
Gönderen : çağla298
Erkeklerde Orta Yaş Krizi
Erkek Erkeğe
Asortik Hatun 0 635 Son Mesaj Ocak 19, 2013, 07:50:28 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Efsane Gerçek Oldu
İlginç - Garip Şeyler
sanane_61 0 621 Son Mesaj Eylül 30, 2013, 07:00:19 ÖS
Gönderen : sanane_61
Dişlerde ' Orta Yaş Krizi 'ne Dikkat!
Ağız ve Diş Sağlığı
sanane_61 0 671 Son Mesaj Ekim 08, 2013, 02:04:20 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular