Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı  (Okunma Sayısı: 586 Kere Okundu.)
« : Mayıs 14, 2011, 01:43:37 ÖS »

labonde
*
Üye No : 18132
Nerden : Trabzon
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 296
Mesaj Sayısı : 5.248
Karizma = 5229Orhan Pamuk Ergenekon soruşturmasına tam destek verdi, ordunun siyasette etkisinin azaltılmasının Başbakan'ın en büyük başarısı olduğunu söyledi


Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, AK Parti'nin ordunun gücünü azalttığını ve bunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın en başarılı olduğu konu olduğunu söyledi.

Ergenekon soruşturmasına tam destek veren, laiklik için darbe yapılamayacağını söyleyen Pamuk'a göre hükümet dindar politikacılardan oluşuyor ama ülke daha dindar bir yapıya gitmiyor.

Pamuk'un bir eleştirisi ise cezaevlerinde bulunan gazetecilerle ilgili. Pamuk gazetecilerin tutuklanmasını kabul edilemez buluyor.


Pamuk, Amerikan PBS televizyonunda ünlü sunucu Charlie Rose'un sorularını yanıtladı.
Türkiye'nin uygar ülkeler topluluğunun bir üyesi olma doğrultusunda ilerlemekte olduğu ana yolu değiştirdiği ve Mustafa Kemal Atatürk'ün çağdaş medeniyetlere ulaşma hedefine ihanet edildiği düşüncesinde olmadığını ifade eden Pamuk, "Ancak (Türkiye) bu süreci biraz yavaş götürüyor. Umduğumuz ölçüde başarılı gitmiyor" dedi.

Pamuk, iktidardaki AK Parti'nin, önceki yönetimlere göre daha dindar politikacılardan kurulu bir parti olduğunu, ancak ülkenin daha dindar bir yapıya doğru gittiğini sanmadığını kaydetti.

Türkiye'deki yaşam tarzı ve kültürel dokuda da radikal bir değişimin yaşanmadığını söyleyen Pamuk, "Laikliğin korunması konusunda kaygılar var, ama bence ülke daha dindar bir hale gelmiyor. Bundan 10-20 yıl önce sokakta içki içen insanlar göremezdiniz" diye konuştu.

BAŞÖRTÜLÜ KADIN SAYISININ AZLIĞI YA DA FAZLALIĞI KRİTER OLMAMALI

Pamuk, "Ama daha fazla başörtülü kadın görüyorsunuz? Bu bir anlam ifade ediyor mu?" şeklindeki bir soru üzerine, "başörtülü kadın sayısının az ya da fazla olmasının bu konuda bir kriter olmaması gerektiğini" söyledi.

"Benim değerlerim açısımdan, herkes ne istiyorsa onu yapabilmeli" diyen Pamuk, "ordu bize, 'eğer üniversiteye, hastaneye girmek istiyorsanız başörtünüzü çıkarın' dememeli. Türk kadınlarına ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapılmamalı. Benim değerlerim, özgürlükleri, ifade özgürlüğünü, demokrasiyi, laikliği, kültürel ve siyasi değerleri temel alıyor. Bunlara sahip olduğumuz zaman, insanlar hissettikleri doğrultuda davranabilmeli" diye konuştu.

Pamuk, Türkiye'de liberaller ile muhafazakarlar arasındaki çekişmenin de yeni olmadığını, bu durumun yüzyıldır devam ettiğini kaydetti.

ORDUNUN GÜCÜNÜN AZALTILMASINDAN MUTLUYUM

Bir soru üzerine, AK Parti'nin ordunun gücünü azalttığını ve bunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın en başarılı olduğu konu olduğunu ifade eden Pamuk, Türkiye'de ordunun gücünün azaltılmış olmasından mutluluk duyduğunu, ancak bu durumun bazı kesimlerde laiklik konusundaki kaygıları artırdığını belirtti.

Türkiye'de ifade özgürlüğü, hoşgörü, geleneksel kültür ve modernlik arasında her zaman "zigzaglar" olduğunu kaydeden Pamuk, "laiklik konusundaki kaygılar malesef ordunun demokrasiye müdahalesi için zemin hazırlıyor" dedi. Pamuk, bununla birlikte, Türk halkı olarak laikliği ordunun gücüne ihtiyaç duymadan koruyabilmeleri gerektiğini kaydederek, "ordu lütfen gel, bizi kurtar" şeklinde bir yaklaşım içinde olunmasını doğru bulmadığını söyledi.

Pamuk, laikliği korumak için darbe yapmanın Atatürk'ün modern ve açık toplum idealiyle de bağdaşmadığını kaydetti.

ERGENEKON SORUŞTURMASINI CİDDİYE ALIYORUM

"Ergenekon" soruşturmasına dair düşüncesinin sorulması üzerine de Pamuk, bu davaları ciddiye aldığını ve darbe girişimlerine dair gazetelerde okuduklarının kendisini ikna ettiğini, Türk halkının da buna ikna olduğunu düşündüğünü belirtti.

Pamuk, Türkiye'nin tarihinde çok sayıda darbe ve darbe girişiminin olduğuna işaret ederek, bu nedenle hakimlerin darbe iddialarını araştırmasını olumlu bulduğunu kaydetti.

GAZETECİLERİN TUTUKLANMASI KABUL EDİLEMEZ

Bir soru üzerine Pamuk, Türkiye'de gazetecilerin tutuklanmasını kabul edilemez bulduğunu kaydetti.

Hükümet yanlısı gazetelerin bile bu tutuklamalarını eleştirdiğini söyleyen Pamuk, "Malesef şu anda Türkiye'de 50'den fazla gazeteci cezaevinde. Bu ülkenin en sevilen politikacılarından Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit de hapse girmişti, ama tekrar iktidara geldiklerinde ifade özgürlüğü konusunda reformlar yapmadılar, bunu yapmalılardı" diye konuştu.

Pamuk, geçmişte yazıları ve sözleri nedeniyle kendisi hakkında dava açılmasıyla ilgili soru üzerine, kendisinin durumunun geçmişteki yazarların yaşadıklarına göre daha "hafif" kaldığını ama uluslararası arenada tanırlılığı nedeniyle daha görünür hale geldiğini ifade ederek, "Şikayet etmek, şu ya da bu oldu demek istemiyorum. Geleceğe bakıyorum" dedi.

PARTİLERCE KULLANILAN RETORİK BENİ ENDİŞELENDİRİYOR

Türkiye'de seçimler öncesinde partiler arasındaki "siyasi kavgada" kullanılan retoriğin kendisini endişelendirdiğini de kaydeden Pamuk, bunun ifade özgürlüğünden çok fanatizmle alakalı olduğunu belirtti.

Sokaklarda gördüğü insanların bu kavgaya çok fazla girmediğini gözlemlediğini ifade eden Pamuk, hoşgörü ve uzlaşı kültürü, dili ve söyleminin henüz Türkiye'de yerleşmediğini, ancak bunun olacağına dair umutlu olduğunu kaydetti.

AB'YE KARŞI KIZGINLIK İNTİKAMCILIĞA DÖNÜŞMEMELİ

Pamuk, bir soru üzerine, AB'nin Türkiye'ye "ikinci sınıf vatandaş" muamelesi yapmasının Türkiye'de kızgınlık yaratmasını anladığını ama bunun "intikam" düşüncesiyle "madem bizi almıyorsunuz, Arap ülkelerine yönelelim" gibi bir tavra dönüşmemesi gerektiğini dile getirdi. Pamuk, Türkiye'nin Avrupa'dan uzaklaştığı yönünde çok fazla kaygısının olmadığını da belirtti.

"Arap Baharının Türkiye'ye de gelip gelmeyeceğine" yönelik soru üzerine Pamuk, Türkiye'nin "Arap Baharı"na ihtiyacı olmadığını, Arap ülkelerinin bu halk hareketleriyle sadece siyasi değil, kültürel ve sosyal anlamda da daha açık bir yapıya doğru gideceğini düşündüğünü söyledi.

Pamuk, "Türkiye, bir ülkenin Müslüman ve aynı zamanda çoğulcu, laik ve demokratik olabildiğini kanıtlıyor mu?" şeklindeki bir soru üzerine, Türkiye'nin bunu yapmaya çalıştığını ifade ederek, "Türkiye'nin yakında tam demokrasi ve gelişmiş, güçlü bir ekonomi olacağına kuvvetle inanıyorum. Henüz değil, ama o yolda ilerliyor. Bu yolda kendimize güvenimizi kaybetmemeliyiz" dedi.

BU ÜLKEYİ SEVİYORUM

Yazar Orhan Pamuk, "neden İstanbul yaşıyorsunuz?" sorusunu da, "Burası benim hayatım, bütün hayatım bu kentte geçti.
Evet, üzerimde baskılar var, evet korumayla dolaşıyorum ama bu ülkeyi seviyorum" diye yanıtladı

Bu gönlüm gönlüm senindir
Çekinme bebeğim beni sevindir
Bak bu yürek sevgilim
Bir ömür geçsede yine esirin
İster öldür ister güldür bebeğim
İnanki değişmez bende sevgin

Sen henüz açmamış bir çiçeksin
İçinde bir meltem sıcak bir nefessin
Dinle bize birbirimiz lazım
Hadi gül gülümse benim çeşminazım...
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.150


View Profile
Re: Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı
« Posted on: Aralık 16, 2019, 10:13:20 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı e-book, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı programı, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı oyunları, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı e-kitap, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı download, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı hikayeleri, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı resimleri, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı haberleri, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı yükle, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı videosu, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı şarkı sözleri, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı msn, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı hileleri, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı scripti, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı filmi, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı ödevleri, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı yemek tarifleri, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı driverları, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı smf, Orhan Pamuk'a Göre Erdoğan'ın En Büyük Başarısı gsm
Yanıtla #1
« : Mayıs 14, 2011, 03:01:01 ÖS »

[B]a[R]a[N]
*
Üye No : 4
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 5677
Mesaj Sayısı : 27.691
Karizma = 62845


Ordu Yerine Hiç Olmazsa, Millete, Eğitime, Yola V.s Bakıyor. Ordu Her Zaman Gerekli ama Çok Sermaye'ye İhtiyacı Yok. Sonuçta İlişkileri Düzgün Tutarsa, Hiç Bir Ülke'yle Bir Sorun Olmaz ve Savaş Çıkmaz. Savaş Olmadığı Sürece de, ŞEREFSİZ PKK Örgütü için Eskisi Kadar Ödeme'ye İhtiyaç Yok. En Güzelini Yaptı. Akıllı İnsan.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.


Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

Yemek Tarifi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.gulsahinmutfagi.com

Webcanavari FaceBook: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.facebook.com/pages/WeBCaNaVaRiNeT/113802538652033
Yanıtla #2
« : Mayıs 14, 2011, 03:31:44 ÖS »
Avatar Yok

EyLüL_GüNeŞi_53
*
Üye No : 31909
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 592
Mesaj Sayısı : 3.384
Karizma = 28063


Ergenekon davası sonuçlanınca Türkiye daha da iyi bir konumda olacak adalet bakımından. Ülkemiz hukukla yürümeli karanlık güçler tarafından değil. Hakimiyet sadece hükümette olmalı. Askerinde yönetimden uzak olmalı. Yani yönetime istediği zaman el koymamalı zaten yetkileri sınırlandırıldı Referandumdan sonra. Demokrasi için halkın iradesine saygı duyulmalı. Ordumuza elbetteki ihtiyacımız var ve vazgeçilmez bir kurum. Güvenliğimiz açısından her daim var olması gerekiyor. Kendi işlerini yaptıkları sürece başımızın tacı olarak kalacak. Halk kendi seçimini kendi yapabilmeli madem ki Cumhuriyet'le  yönetiliyoruz.
« Son Düzenleme: Mayıs 14, 2011, 03:32:32 ÖS Gönderen : EyLüL_GüNeŞi_53 »

'' ../ben gittim bembeyaz uykusuzluktan
kasketimi eğip üstüne acılarımın...
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular