Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı  (Okunma Sayısı: 564 Kere Okundu.)
« : Mart 27, 2011, 06:53:59 ÖS »

-LoSS AnGeL-
*
Üye No : 12693
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5276
Mesaj Sayısı : 23.371
Karizma = 45516
Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar Orhan Pamuk, "Türkler, bu topraklarda 30 bin Kürdü ve 1 milyon Ermeni'yi öldürdü" sözleri nedeniyle Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından avukat Kemal Kerinçsiz ve şehit yakını 5 kişiye toplam 6 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi. Pamuk'un Şişli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verilen bu karara 15 gün içerisinde itiraz etme hakkı var.
HUKUKÇULAR, ŞEHİT YAKINLARIYLA BİRLİKTE DAVA AÇTI

Pamuk 2005 yılı ekim ayında Almanya'da yaptığı bir konuşmada ve İsviçre'de yayımlanan bir dergiye verdiği röportajda, "Türkler, bu topraklarda 30 bin Kürdü ve 1 milyon Ermeni'yi öldürdü. Türkiye'de hiç kimse bunu dile getirmeye cesaret edemiyor. Ben ediyorum" demişti.
Bunun üzerine o dönem Hukukçular Derneği yöneticisi olan Kerinçsiz bazı şehit yakınlarıyla birlikte, Pamuk hakkında "Türk milletini topyekün itham altına soktuğu" iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuş, kişilik haklarına saldırı yapıldığı gerekçesiyle tazminat talebinde bulunmuştu.
MAHKEME REDDETTİ, YARGITAY'A TAŞINDI

Mahkeme ise "Davacıların salt Türk milletinin bir ferdi olmaları nedeniyle yansıma yoluyla kişilik haklarına saldırı olduğunun kabulüne imkan bulunmadığı gerekçesiyle davanın aktif husumet yönünden reddine karar verilmiştir" diyerek dava açılmasını reddetmişti.

Kerinçsiz ise davayı temyiz etmek için Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'ne itirazda bulunmuştu. Daire'de yerel mahkemenin bu ret kararının bozulmasını ve Pamuk hakkında dava açılmasını isteyerek dosyayı Şişli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne geri göndermişti. Mahkeme ret kararında direnince dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na gitmişti. Haziran 2009'da kararını açıklayan Genel Kurul, "Kişilerin onur ve şerefleri gibi mensubu bulundukları ve Anayasa ile çerçevesi belirlenmiş bir millete aidiyet duyguları da yukarıdaki açıklamalar nazara alındığında; kişilik değerleri kapsamında ve hukuki koruma altındadır. Davalı tarafından söylendiği iddia edilen sözlerin, davacıların vatandaşlık bağı ile bağlı bulundukları Türk milletine yönelik olması durumunda davacıların aktif dava ehliyetinin bulunduğunun kabulü gerekir" diyerek Pamuk'a tazminat davası açılmasını istemişti. Ardından dosyayı yeniden değerlendiren mahkeme, Pamuk'u tazminata mahkum etti.
'BU KARAR EMSAL OLUR'

Kararı değerlendiren Prof. Ersan Şen: "Kişilerin tazminat davası açma haklarının olduğu kesinleşti. Bu karar, emsal olur. Borçlar Kanunu'nun 60. maddesine göre, fiili ve failini öğrendikten itibaren bir yıl içinde ve her halükarda 10 yılda davanın açılması gerekir. Bir yıl dolmuş gözüküyor. Ancak, bu fiilin TCK 301'e de konu olduğu için zaman aşımı süresi, 8 yıl."
« Son Düzenleme: Mart 27, 2011, 07:06:23 ÖS Gönderen : -LoSS AnGeL- »

Diğer Sitelerimizi Ziyaret Ettiniz mi.?

Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.021


View Profile
Re: Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı
« Posted on: Nisan 06, 2020, 02:19:43 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı e-book, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı programı, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı oyunları, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı e-kitap, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı download, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı hikayeleri, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı resimleri, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı haberleri, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı yükle, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı videosu, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı şarkı sözleri, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı msn, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı hileleri, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı scripti, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı filmi, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı ödevleri, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı yemek tarifleri, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı driverları, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı smf, Orhan Pamuk, Türklüğe Hakaretten Ceza Aldı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular