0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın  (Okunma Sayısı: 530 Kere Okundu.)
« : Ocak 08, 2009, 06:30:56 ÖS »

-LoSS AnGeL-
*
Üye No : 12693
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5276
Mesaj Sayısı : 23.371
Karizma = 45516


Öpücük hastalığının adını belki ilk defa duyuyor olabilirsiniz, ama bu çok sık rastlanan ve dünyanın tüm ülkelerinde insanların yüzde 90-95'inin geçirdikleri bir enfeksiyondur. Hastalık insandan insana öpüşme ile bulaştığı için halk arasında daha çok “Öpücük Hastalığı” adı ile tanınır.

Yaşa göre değişiyor

Öpücük hastalığı, ağız ve boğaz salgınlarında bulunan virüslerin öpüşme ile geçmesinden başka, kan ve bazı kan ürünlerinin nakli ile de bulaşabilmektedir. Hastalığın kuluçka süresi erişkinlerde 30-50, çocuklarda ise 10-14 gün kadardır.

Öpücük hastalığı, özellikle çocuk ve gençlerde ortaya çıkar. Hastalığın ağırlığı ve belirtilerin şiddeti hastanın yaşına bağlıdır. Hasta ne kadar küçük ise, hastalığın belirti vermeden sessiz geçirilme ihtimali o kadar fazladır, yaş ilerledikçe daha ağır belirtiler görülmeye başlar.

Lenf bezleri büyüyor

Öpücük hastalığının en önemli belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı ve lenf bezlerindeki büyümedir. Ateş, genellikle 38-39 derece arasında, 2 hafta kadar devam eder. En çok boyundaki lenf bezlerinde büyüme olur. Bunlar, mercimek- leblebi iriliğinde, üzerine basmakla ağrıyan bezelerdir. Hastaların boğazları kızarmış, ödemli ve ağrılıdır, yemek yemede güçlük çekebilirler. Bazı hastalarda kulak ağrısı, bazılarında ise menenjittekine benzeyen ense ağrıları olabilmektedir. Birçok hastada karaciğer ve özellikle de dalak büyümesi vardır. Gövde ile kol ve bacakların üst kısımlarında çeşitli döküntü ve kabarıklar, yüz ve dudaklarda ödem görülebilir.

Tedavisi

Hastalığın özel bir ilacı yoktur ve hastaların çoğu 2-3 haftada kendiliğinden iyileşirler. Şikayetlerin yoğun olduğu dönemlerde yatak istirahatı gerekir. Hastalara belirtileri gidermeye yönelik ilaçlar, mesela ateş düşürücü, ağrı kesiciler verilebilir. Özel durumlarda kortizon tedavisi de yapılabilir. Bazı kişilerde çok uzun süre devam eden kronik yorgunluk sendromu gelişebilir. Ölümcül komplikasyonlar da görülebilir, ancak bunlar son derecede nadirdir. Hastalığı geçirenlerde ömür boyu devam eden bir bağışıklık oluşur.

ANİ HAVA DEĞİŞİMİ BRONŞİT YAPAR

Akut bronşit, bronşların özellikle sonbahar ve kış mevsiminde ortaya çıkan iltihabıdır. Hastalık çoğu zaman soğuk algınlığını takiben meydana gelirse de seyrek olarak grip ve kızamık gibi hastalıklardan sonra da görülebilir...Akut bronşitin sebebi rinovirüs, coranavirüs, adenovirüs, parainfluenza virüsleri gibi solunum yolları virüsleridir. Bakteriler çok daha nadir olarak akut bronşite yol açabilirler. Virüs ve bakteriler dışında, bazı kimyasal maddeler ve zehirli gazların solunması da akut bir bronş iltihaplanması yaratabilmektedir.

RİKS FAKTÖRLERİ

Akut bronşitin ortaya çıkmasında çevre ve iklim koşullarının büyük önemi vardır. Hava sıcaklığındaki ani değişiklikler, hava kirliliği, soğuk ve kuru hava akut bronşite zemin hazırlayan faktörlerdir. Sigara içilmesi, burundan nefes almayı engelleyen hastalıklar (burun kemiği eğriliği, polip, geniz eti...) da akut bronşit için risk yaratan faktörlerdir.

Burun akar, hapşırık başlar

Belirtiler hastaların çoğunda soğuk algınlığını takiben ortaya çıkar. Başlangıçta burun akıntısı, hapşırma ile gözlerde kızarma ve yanma gibi belirtiler vardır. Bunları kuru ve yakıcı bir öksürük ve boğaz ağrısı izler. Ateş yavaş yavaş yükselir. Akşamdan sonra 39’a kadar çıkan ateş görülebilir; bazı hastaların ise hiç ateşleri olmayabilir. Öksürürken göğüs kemiği arkasında batar tarzda şiddetli bir ağrı hissedilebilir. Yaşlı hastalarda öksürükle beraber nefes darlığı da olur. Birkaç gün içinde kuru öksürük yumuşamaya, sarı, yeşil renklerde ve yapışkan nitelikte balgam çıkmaya başlar. Bazı hastalarda halsizlik ve iştahsızlık da bulunabilir.

BUHAR BANYOSU iYi GELiR

Akut bronşit sıradan bir mevsim hastalığı olarak kabul edilebilir. Normal seyrinde 1-2 hafta içinde tamamen düzelir. Küçük bebekler, ileri yaştakiler ve kalp hastaları için tehlikeli komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Akut bronşit tedavisi

Birkaç günlük yatak istirahatının belirtilerin çabuk düzelmesi bakımından büyük önemi vardır.

Hasta soğuktan korunmalı, oda havası nemli olmalıdır.

Şiddetli öksürüklerde buhar banyolarının yararı vardır.

Kesinlikle sigara içilmemeli, hava kirliliği, deodorant, böcek ilaçları ve diğer tahriş edici maddelerden kaçınılmalıdır.

Akut bronşitin etkeni çoğu kez virüsler olduğu için antibiyotik kullanılması gerekli değildir.

Öksürük kesici ilaçlar ancak doktor önerisiyle alınmalıdır. Bronşit nedeniyle fazla balgam çıkaran hastalarda öksürük refleksini kesmek sakıncalıdır.

Koyu ve yapışkan balgamı olan hastalara bol miktarda sıvı içmeleri önerilebilir.

Yüksek ateşi olan hastalar ateş düşürücü ilaç alabilirler

Diğer Sitelerimizi Ziyaret Ettiniz mi.?

Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.162


View Profile
Re: Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın
« Posted on: Ekim 21, 2020, 01:53:10 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın e-book, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın programı, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın oyunları, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın e-kitap, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın download, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın hikayeleri, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın resimleri, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın haberleri, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın yükle, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın videosu, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın şarkı sözleri, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın msn, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın hileleri, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın scripti, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın filmi, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın ödevleri, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın yemek tarifleri, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın driverları, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın smf, Öpücük Hastalıgını Hafife Almayın gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Gribi Hafife Almayın!
Kulak Burun Boğaz
Furkan 0 687 Son Mesaj Eylül 01, 2008, 03:08:20 ÖS
Gönderen : Furkan
“reflekstir” Deyip Hafife Almayın!
Çocuk Gelişimi
elze 0 486 Son Mesaj Aralık 14, 2011, 03:41:49 ÖS
Gönderen : elze
Burun Tıkanıklığını Hafife Almayın
Kulak Burun Boğaz
Arshavin 0 513 Son Mesaj Şubat 14, 2012, 12:29:09 ÖÖ
Gönderen : Arshavin
Çileğin Faydalarını Hafife Almayın
Alternatif Tıp
Arshavin 0 455 Son Mesaj Şubat 24, 2012, 08:28:02 ÖS
Gönderen : Arshavin
Burun Tıkanıklığını Hafife Almayın
Kulak Burun Boğaz
Asortik Hatun 0 397 Son Mesaj Ocak 25, 2013, 12:41:16 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular