0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Onların Kalbi Tersten Atıyor  (Okunma Sayısı: 412 Kere Okundu.)
« : Mart 08, 2013, 09:03:27 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


“Acaba kalbi sağda olan insanlar ne hissediyordur?” diye aklınızdan geçirdiğinizde, sadece aklınızdan geçirmekle kalmaz, o insanları bulmak için kolları çoktan sıvamış olursunuz.

İşte böyle bir merakla, kalbi sağda olanların peşine düştüm.
Milyonda bir görüldüğü söylenen bu olayın, aslında hiç de o oranlarda olmadığını ve 130 bin insanda bir rastlandığını öğrendim.
Tıbbi adıyla dekstrokardiyi bizzat yaşayanların nasıl bir hayatı vardı? Bir kaza geçirdiklerinde kalp masajı soldan yapılırsa kimvurduya mı gideceklerdi? Sevgilileri, eşleri bu duruma ne diyordu?


TURGUT ŞIK (24, Öğrenci, İsviçre)
Kalbim attığında elimi hep sağa koyardım bana gülerlerdi
14 yaşındayken, bronşit oldum ve Diyarbakır’ın küçük bir ilçesinde doktora gittik. Doktor ultrasonla tüm iç organlarıma baktı ve anneme, “Bu çocuğun kalbi ters tarafta” dedi.
Büyük ihtimalle ameliyat olacağımı, kalbimin yerinin değiştirileceğini ve çok riskli bir ameliyat olacağını söyledi. Ailem, öleceğimi düşünüp günlerce ağladı.
Ben de kendimi ölüme hazırlıyordum. Ama daha teşekküllü bir hastaneye gittiğimizde, hiçbir sorun olmadan yaşantıma devam edebileceğimi, bu yaşa kadar böyle yaşadıysam, bundan sonra da yaşayabileceğimi söylediler.
Ayrıca sadece kalbimin değil, tüm iç organlarımın da terste olduğunu öğrendim. Altı kardeşim var, hiçbirinde böyle bir sorun yok.
Ailemde de daha önce kimsede böyle bir şey ortaya çıkmamış. Kalbim sağda olduğu için hiçbir ekstra sağlık problemi yaşamıyorum.
Aslında ben küçüklüğümden beri kalbimin sağda olduğunu hissediyordum, hatta söylüyordum ama kimse bana inanmıyor, gülüyorlardı.
Koştuktan sonra kalbim hızlı attığında elimi hep sağa göğsümün üstünde tutuyordum. Ama sonra, “Yok kalp sağda olmaz solda olur” diyerek elimi tekrar sola koyuyordum.

DUYGU GÜLTEKİN (19, Öğrenci, İstanbul)
En büyük korkum, kaza anında masajı soldan yapmaları
Hemşirelik okuyorum. Kalbimin sağda olduğunu iki hafta önce öğrendim. GATA’da staj yapıyordum ve kalbim sıkışınca, EKO’ya girdim.
Sadece kalbimin değil, tüm organlarımın sağda olduğu ancak o zaman öğrendim. Sürekli doktora giden biriydim ve şu yaşıma kadar kimsenin anlamamasına çok şaşırıyorum.
Hep sağ tarafımda bir sıkışma hissedip, “Kalbim ağrıyor” derdim. “Bir de hemşirelik okuyorsun, kalp sağda olmaz solda olur” diye benle dalga geçerlerdi.
İlk öğrendiğimde endişelendim ama sonra, mucize biriyim diye düşündüm. En büyük korkum, bir kaza geçirdiğimde kalbim durursa, bana kalp masajını soldan yapmaları.
Böyle bir durumda benim gibi insanların kalbinin sağda olduğunu anlatan bir bileklik takılabilir mi acaba?


NEDİM YÜCE (21, Öğrenci, Diyarbakır)
Bazı ülkelerde trafik sağda olur ya, bu da onun gibi bir şey
İki yıl önce, akciğerimdeki bir rahatsızlık için gittiğimde öğrendim kalbimin sağda olduğunu.
Hiç anormal karşılamadım ve Allah bana daha çok önem vermiş gibi hissettim, şükrettim. Ailem bana, ‘Different man’ (Farklı adam) diye lakap taktı.
Sadece kalbim değil, tüm organlarım ters tarafta. Ben bunu çok acayip bir şey gibi yaşamıyorum. Hani, bazı ülkelerde direksiyon sağda, bazılarında solda olur ya, işte bu durumu da öyle düşünüyorum.
Kalbimin yerini değiştiremeyeceğime göre, bunun keyfini sürüyorum.


REMZİYE ULAŞ KARAKAŞ (28, Ev kadını, İstanbul)
Doktorlara utana sıkıla, kalbim sağda olabilir mi diye sordum
İlk hamileliğimde, sürekli doktor kontrolünden geçmeme rağmen, hiçbir anormallik bulmadılar.
İkinci bebeğimi sezaryenle almaya karar verdiklerinde, EKO çektiler ve “Biz yanlış çektik herhalde” diyerek tekrarını istediler.
İkinci kez çektiler, yine bozuk çıktı. Küçükken anneme, “Benim kalbim sağda” diyordum ama gülüyordu. Çünkü sürekli sağdan ses geliyordu.
En sonunda ben doktorlara utana sıkıla, “Kalbim sağda olabilir mi?” dedim. Baktılar ve sadece kalbim değil, tüm iç organlarımın sağda olduğunu gördüler.
Şu yaşıma kadar, sağlık olarak bunun bana yaşattığı hiçbir sıkıntı olmadı. Herkesten farklı hissetmek çok güzel, seviyorum bu halimi.

METEHAN CANTÜRK (36, Reklamcı, İstanbul)
Biri beni kalbimden vurup öldüreyim dese öldüremez
16 yaşımdayken, bir sağlık kontrolünden geçmem gerekiyordu.
Akciğer filmimi çektiler. Bu durumu öğrendiğimde, endişeyle beraber diğer insanlardan farklı olduğum için büyük bir keyif aldım.
Askerliğimi yapmama da engel olmadı. Bu işin iyi yanı; biri beni öldürmek istese kalbime silah dayasa ölmem, ama öldürmeyim yaralayayım derse ayvayı yedim.
Sigara, alkol her şeyi kullanıyorum, hiçbir sağlık sıkıntısı yaşamıyorum. Karın bölgemde bir ağrıyla hastaneye gittiğimde, “Bütün belirtiler apandisti gösteriyor ama apandisti bulamıyoruz” dediler.
Ben de ters tarafta olduğunu söyleyince, o hastanede beni ameliyat etmeye korktular ve başka bir yere sevk ettiler.


MUSTAFA KAYA (24, İşçi, Ankara)
Kral olacakmışım erken doğmuşum
Doğduğumdan beri ailem durumumu biliyor. Doktorlar aileme öleceğimi, altı aydan fazla yaşamayacağımı söylemiş.
Başka doktorlara götürdüklerinde de, hayati tehlike yaratan bir durum olmadığını söylemişler. Her baba küçükken, oğlunun pipisini gösterir ya “Bakın benim oğluma” diye. Benim babam da, “Bakın benim oğluma, kalbi sağda” derdi.
Misafirlerinin yanında, “Gel oğlum kalbini göster” derdi. Arkadaşlarının hepsi de, kalbime koyarlardı elini. Bu durum kız arkadaşlarla aramda matrak bir durum yaratıyor; “Bak beni öyle heyecanlandırıyorsun ki, kalbim soldan sağa gitti” diye kur yapıyorum.
Duydum ki, Mısır’da eskiden kalbi sağda olan insanları kral yapıyorlarmış, ben kral olmak için biraz geç gelmişim dünyaya herhalde.

SERHAN AKÇAOĞLU (31, Eğitimci, İstanbul)
Karıma sarıldığımda kalplerimizin üst üste gelmesi harika bir şey
Çocukluğumda, grip olduğumda çocuk doktoru anlamış. Ne fiziksel ne de psikolojik olarak beni hiç olumsuz etkilemedi.
Sadece, insanlar ilk duyduğunda çok şaşırıyor ve herkes kalbime dokunmak istiyor. Ben hastaneye ilk gittiğimde, tüm doktorların beni birbirine gösterip, acayip bir yaratıkmışım gibi inceleyeceğini düşünmüştüm. Ama öyle olmadı.
Sağlık sektöründe çalışanlar bu duruma alışkın. Karıma sarıldığımda, kalplerimizin üst üste gelmesi harika bir şey.


UFUK KOÇAK (20, Öğrenci, Erzurum)
Sağını solunu hep karıştıran biriyim o yüzden benim için fark etmiyor
2008 yılında, başka bir ameliyat olacağım sırada kalbimin sağda olduğunu öğrendim. Genelde, kalbi sağda olanın, diğer tüm organları da ters oluyormuş ama benim kalp hariç tüm organlarım yerli yerinde.
Ama kalbimin sağda ya da solda olması beni o kadar fazla ilgilendirmiyor çünkü ben zaten sağımı solumu hep şaşıran biriyim.
Kalbimin sağda olmasının benim için tek kötü tarafı çok yüksek sesli bir müzik ortamında, sol tarafımda yankı ve titreşim hissediyorum.

PROF. DR. BİNGÜR SÖNMEZ
Her 130 bin kişide bir vaka normal
Kalbin sağda olması iki şekilde olur: Birinde bütün organlar terstir, diğerindeyse sadece kalp ters taraftadır.
Bugüne kadar 12 bin açık kalp ameliyatı yaptım, bunların sadece ikisinin kalbi sağdaydı. Damarları da ters olduğu için, ameliyatın başında benim de tersim döndü.
Ama anatomi aynı olduğu için, aslında değişen bir şey yok. Bu durum tamamen doğumsal bir anomalidir.
Kişi akciğer filmi çektirmemiş ya da bir EKO testi yaptırmamışsa, sadece kalp dinlemekle kalbin sağda olduğu anlaşılmayabilir.
Bazı kaynaklarda göre, bu durumun milyonda bir görüldüğü söylense de, dünyada her 130 bin insanda görülen bir durum.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Onların Kalbi Tersten Atıyor
« Posted on: Kasım 29, 2020, 04:09:30 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Onların Kalbi Tersten Atıyor e-book, Onların Kalbi Tersten Atıyor programı, Onların Kalbi Tersten Atıyor oyunları, Onların Kalbi Tersten Atıyor e-kitap, Onların Kalbi Tersten Atıyor download, Onların Kalbi Tersten Atıyor hikayeleri, Onların Kalbi Tersten Atıyor resimleri, Onların Kalbi Tersten Atıyor haberleri, Onların Kalbi Tersten Atıyor yükle, Onların Kalbi Tersten Atıyor videosu, Onların Kalbi Tersten Atıyor şarkı sözleri, Onların Kalbi Tersten Atıyor msn, Onların Kalbi Tersten Atıyor hileleri, Onların Kalbi Tersten Atıyor scripti, Onların Kalbi Tersten Atıyor filmi, Onların Kalbi Tersten Atıyor ödevleri, Onların Kalbi Tersten Atıyor yemek tarifleri, Onların Kalbi Tersten Atıyor driverları, Onların Kalbi Tersten Atıyor smf, Onların Kalbi Tersten Atıyor gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Hayata Tersten Baslasaydik
Geyik Muhabbeti
[MasaL] 2 764 Son Mesaj Nisan 28, 2008, 12:36:25 ÖS
Gönderen : Robert
Onların Ki Bir Aşk Hikayesi !!!
Aşk Mektupları
godzilla99 4 971 Son Mesaj Mart 07, 2009, 02:27:54 ÖS
Gönderen : x[BLack RoSe]x
Onların Hikayesi
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
By.CeZa 0 908 Son Mesaj Temmuz 23, 2008, 02:31:28 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Isminizin Tersten Okunuşu... « 1 2 3 »
Geyik Muhabbeti
Asortik Hatun 23 6357 Son Mesaj Mart 28, 2015, 06:08:17 ÖS
Gönderen : c.e.y,d.a
Derbinin Kaderi Onların Elinde
Beşiktaş
imge34 0 397 Son Mesaj Ocak 03, 2015, 09:41:49 ÖS
Gönderen : imge34Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular