Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı  (Okunma Sayısı: 431 Kere Okundu.)
« : Aralık 23, 2014, 11:06:16 ÖS »

imge34
*
Üye No : 117785
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6024
Mesaj Sayısı : 10.493
Karizma = 36677

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), ortaokullarda okutulan rehberlik ve kariyer planlama dersi için öğretim programı hazırlandı. Programla öğrencilerin meslekleri ve kariyerleri hakkında daha kapsamlı kazanımlar elde etmeleri sağlanacak.

Talim ve Terbiye Kurulu (TTK), ortaokul 8. sınıfta zorunlu olarak ve haftada bir saat okutulan, rehberlik ve kariyer planlama dersi programını yeniden düzenledi. Yeni hazırlanan, öğretim programı, 2015-2016 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak. Daha önce rehberlik ve kariyer planlama dersi öğretimi için kullanılan ilköğretim sınıf rehberlik programı ise gelecek eğitim öğretim yılından itibaren uygulamadan kaldırılacak.
     
Yeni öğretim programında, kariyer planlamasını doğru yapan bireylerin, kaynak ve zaman israfı gibi dezavantajlardan etkilenmeden ülke kalkınmasına ve ilerlemesine çok önemli katkılar sağlayacağına dikkat çekilerek, bireyin kendini tanımasına, yeteneklerini daha etkin kullanarak kendini gerçekleştirmesine, özgür ve üretken birey olmasına katkı sağlamak amacıyla "Rehberlik ve Kariyer Planlama Dersi Programı"nın hazırlandığı belirtildi.
     
Dersi tamamlayan öğrencilerin, alacağı eğitimin gelişimine ve yaşamına katkısını bilen, geleceğe yönelik planlama yapma becerisini kazanmış, kendi kariyer yaşamına ilişkin alternatifleri değerlendirebilen, mesleklerin yaşamdaki yeri ve önemini kavramış, her mesleğin toplumda önemli ve değerli olduğunu bilen, çevresindeki olanakları değerlendirebilen bireyler olmaları bekleniyor.
     
Öğrenciler iş yerlerinde meslek gruplarını gözlemleyecek
     
Kariyer planlamanın öneminin kavratılacağı derste, programın "meslekler ve kariyer planlama" konularında başarıya ulaşması için öğrencilerin çeşitli lise türlerine ve iş yerlerine ziyaretleri sağlanarak, meslekler hakkında araştırmalar yapmalarına ve iş sektöründe farklı meslek gruplarını gözlemelerine imkan verilecek. Bu imkanların bulunmadığı okullarda, panolar aktif şekilde kullanılacak, internetten, belgesellerden ve buna benzer materyallerden yararlanılacak.
     
Öğrenciye özgeçmiş hazırlatılacak
     
Ders kapsamında öğrenciye, kariyer dosyası hazırlama, özgeçmiş yazma, meslekleri araştırma konusunda beceriler kazandırılacak.
     
Programda yer alan kazanımların öğrencilerde gerçekleşme düzeyinin belirlenmesi için öğrencilerin ilgilerini belirlemek için okul rehberlik ve psikolojik danışma servisinin uygulayacağı ilgi envanterleri, kişilik ölçekleri, öğrencilerin tutacakları günlükler, öğrencilerin yapacağı öz değerlendirmeler, aile üyelerinin öğrenciyle ilgili gözlemleri, öğretmen gözlemleri kullanılacak.
     
Yoğun sınav kaygısı yasayan öğrencilerin aktif yardım alması sağlanacak
     
Öğretim programına göre, derste, kendini tanıma, güvenli ve sağlıklı yaşam, eğitim yaşamı, meslekleri tanıma ve kariyer planlama konuları işlenecek.
     
Kendini tanıma konusunda yetenek, ilgi, değer kavramı açıklanacak ve yetenek, ilgi ve değerlerini fark etmesi, güvenli ve sağlıklı yaşam konusunda ise öğrencilerin kendini zararlı alışkanlıklardan koruması, stresin nedenlerini ve belirtilerini açıklama, stres durumlarında kullandığı tepkilerin etkililiği açısından değerlendirme kazanımları verilecek.
     
Eğitim yaşamı konusu işlenirken de öğrencinin kendi öğrenme stilini belirlemesi, sınav kaygısının performansına etkisini ve sınav kaygısıyla baş etme yolları öğretilecek. Yoğun sınav kaygısı yaşayan öğrencilerin rehberlik ve psikolojik danışma servisinden aktif yardım alması sağlanacak.
     
Mesleklerin istihdam olanakları anlatılacak
     
Meslekleri tanıma konusunda ise iş, meslek, uğraş ve kariyer kavramlarını tanımlama, meslek sahibi olmanın önemini açıklama, üst öğrenim kurumlarına geçiş sistemini araştırma, ortaöğretim program türleri hakkında bilgi toplama, ilgi, yetenek ve değerlerin ortaöğretim program türü seçimindeki rolü, ilgi duyulan mesleklerin gerektirdiği eğitimler ve bireysel özellikler, eğitimini sürdüreceği ortaöğretim program türünün meslek seçimine etkisi, meslekler hakkında bilgi toplayacağı kaynaklar ve mesleklerin uzun vadede istihdam olanakları üzerinde durulacak. Meslekler hakkında bilgi toplaması kazanımı kapsamında, öğrencilere derslerde belirli meslekler hakkında toplumda var olan ön yargılar da anlatılacak.
     
Öğrenci bireysel kariyer planlama dosyası hazırlayacak
     
Kariyer planlama konusunda da öğrencinin kendini tanıtmada öz geçmişin önemini fark etmesi, öz geçmişini yazması, kariyer planlama basamaklarını açıklaması, bireysel kariyer planlama dosyası hazırlaması öğretilecek. Kariyer dosyasında, öğrencinin kendini tanımasına ve gerçekçi kararlar vermesine yardımcı olacak her tür materyal ve verinin bulunması sağlanacak. Öğrencinin ortaöğretim tercihlerini kariyer dosyasındaki verilerden yararlanarak, belirlemesi öğretilecek.

imgenin şiddetiyle çoğalır anlam
parçalana parçalana

geçtiğimiz yollardan

onca yaprak düşer
birkaç şiir kalır yalnızca
o derin ağaçlardan

kendi sesimize uyandığımız rüyalarda "Murathan Mungan"
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.168


View Profile
Re: Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı
« Posted on: Ağustos 03, 2020, 06:03:20 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı e-book, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı programı, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı oyunları, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı e-kitap, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı download, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı hikayeleri, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı resimleri, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı haberleri, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı yükle, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı videosu, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı şarkı sözleri, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı msn, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı hileleri, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı scripti, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı filmi, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı ödevleri, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı yemek tarifleri, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı driverları, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı smf, Öğrencilerin ' Kariyerleri ' Için Program Hazırlandı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Metin2 Skin Yapman Için Gerekli Program « 1 2 »
Online Oyunlar
HuNTeR-DeViL 10 3391 Son Mesaj Eylül 20, 2012, 09:42:20 ÖÖ
Gönderen : Fatihim
En Detaylı Ay Haritası Hazırlandı
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
By.CeZa 0 700 Son Mesaj Kasım 16, 2008, 04:07:43 ÖÖ
Gönderen : By.CeZa
Hiperaktif Çocuklar Için Program
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
-LoSS AnGeL- 0 685 Son Mesaj Kasım 23, 2008, 10:53:00 ÖS
Gönderen : -LoSS AnGeL-
Somalı Işçiler Için Iddianame Hazırlandı!
Güncel Haberler
-minel- 0 334 Son Mesaj Kasım 12, 2014, 10:25:14 ÖÖ
Gönderen : -minel-
Gülen Için Difüzyon Dosyası Hazırlandı
Güncel Haberler
Bendis 0 245 Son Mesaj Şubat 03, 2015, 10:12:17 ÖÖ
Gönderen : Bendis


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular