Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Novorapid Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 1246 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2013, 04:12:17 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Novorapid Flakon
İlaç Etken Maddesi:
İnsülin aspart
İlaç Marka İsmi:
Novorapid Flakon
Novorapid (İnsülin aspart) Nedir?

İnsülin vücutta üretilen bir hormondur. Kandaki glikoz (şeker) seviyesini düşürerek çalışır. İnsülin aspart insülinin hızlı etki gösteren bir formudur.

İnsülin aspart aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

yetişkinlerde ve en az 2 yaşında olan çocuklarda görülen diyabet (şeker hastalığı) olguları.

İnsülin aspart genellikle diğer bir uzun etkili insülin ile birlikte kullanılır.

İnsülin aspart burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir

Novorapid (İnsülin aspart) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

İnsülin aspart çok hızlı çalışmaya başlayan hızlı etkili bir insülindir. Kullanıldıktan sonra 5 ila 10 dakika içerisinde yemek yenmelidir. Bu nedenle besin emiliminin gecikmesine neden olabilecek başka bir hastalık bulunması veya ilaç kullanılması durumunda ilacın etkisinin çabuk başlayacağı göz önünde bulundurulmalıdır. İnsülin aspart’ı gerektiğinde yemekten hemen sonra da uygulayabilirsiniz.

Hipoglisemiye (kan şekerinin normal seviyenin altında olması) yol açabilecek kadar kan şekerinizin aşırı düşüşüne izin vermeyiniz. Düşük kan şekeri seviyesinin (hipoglisemi) belirtilerini ve bu belirtilerin nasıl farkına varabileceğinizi bilmelisiniz, bunlar; açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, bulanık görme, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, bayılma veya konsantrasyon bozukluğu. Kandaki şeker seviyesinin düşmesine karşın yanınızda her zaman diyet olmayan bir şeker kaynağı (kesme şeker, portakal suyu, şekerli jel) bulundurunuz. Ağır hipoglisemi bilinç kaybına, nöbetlere veya ölüme yol açabilir. Besin alamaz duruma gelmenin de eşlik ettiği ağır hipoglisemi durumunda hastanede acil tedavi gereklidir.

Ailenizin ve yakın arkadaşlarınızın acil bir durumda size nasıl yardımcı olmaları gerektiğini bildiklerine emin olunuz. Muhtemel bir boğulma riskine karşı bilinci kapalı olan bir diyabet hastasına (şeker hastasına) kesinlikle ağızdan bir şey yedirilip içirilmemelidir. Hasta böyle bir durumdayken yan yatırılmalı ve acil tıbbi yardım aranmalıdır. Bilinçsizlik durumu glukagon (Glucagen) enjeksiyonu ile de giderilebilir. Kullanımı konusunda bilgi sahibi olan bir kişi sağlık yardımının gelmesi beklenirken glukagon enjeksiyonu yapabilir. Glukagon kullanıldığında, hastanın bilinci yerine gelir gelmez ağızdan şeker veya şekerli gıda verilmelidir.

Yüksek kan şekeri (hiperglisemi) belirtilerini de gözlemleyiniz. Bu belirtilerden bazıları; artan susuzluk, iştah kaybı, idrar yapımında artış, mide bulantısı, kusma, uyuşukluk hali, kuru cilt ve ağız kuruluğu. Kan şekeri seviyenizi kontrol ediniz ve insülin dozlarını nasıl ayarlamanız gerektiğini doktorunuzdan öğreniniz.

Enjeksiyon kalemi veya kartuşu asla başka bir kişiyle paylaşmayınız. Enjeksiyon kalemler ya da kartuşlar hepatit veya HIV (AIDS) hastalıklarının kişiden kişiye geçmesine sebep olabilir.
Novorapid (İnsülin aspart) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer İnsülin aspart'a alerjiniz varsa ya da hipoglisemi (kan şekerinin normal seviyenin altında olması) durumu yaşıyorsanız bu ilacı kullanmayınız.

Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa İnsülin aspart’ı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Doktorunuza ağız yoluyla alınan diğer diyabet ilaçları da dahil olmak üzere kullandığınız tüm ilaçlar hakkında bilgi veriniz.

İnsülin aspart diyet, egzersiz, kilo kontolü, ayak bakımı, göz bakımı, diş bakımı ve kan şekeri seviyesinin kontrolünü içeren komple bir programın yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontolüne sıkı şekilde uyunuz. Bu faktörlerden herhangi birindeki farklılık kan şekeri seviyesinde değişime yol açabilir.

Doktorunuzun tedavi sürecinizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Novorapid (İnsülin aspart’ı) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B. Bu ilacın doğmamış bebeğe zarar vermesi beklenmez. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Emziren annelerin İnsülin aspart’ı kullanmalarında bilinen bir sakınca yoktur ancak emziren diyabetli annelerin insülin dozunda değişiklik yapılması gerekebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Novorapid (İnsülin aspart’ı) Kullanabilir miyim?

Konsantre olma ve reaksiyon gösterme becerisi hipoglisemi (kan şekerinin normal seviyenin altına düşmesi) sebebiyle bozulabilir, bu da araç ve makine kullanma açısından risk oluşturabilir. Özellikle düşük kan şekerinin (hipoglisemi) uyarıcı belirtilerini az olarak fark eden veya hiç fark etmeyen kişiler için ya da sık sık hipoglisemi atağı geçiren hastalar için bu durum önemlidir. Bu nedenle araç ve makine kullanımı esnasında hipoglisemi gelişimini engelleyecek gerekli önlemleri alınız. Kan şekerinizin düştüğünü hissederseniz hiçbir zaman araç ve makine kullanmayınız.
Novorapid (İnsülin aspart’ı) Nasıl Kullanmalıyım?

İnsülin aspart’ı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Enjeksiyonluk formda hazırlanan İnsülin aspart karın, uyluk, deltoid ve kalça bölgelerine deri altına enjeksiyon şeklinde uygulanır. Doktorunuz, eczacınız veya hemşireniz bu ilacı nereye ve nasıl enjekte edeceğiniz konusunda özel direktifler verecektir. Eğer enjeksiyonun nasıl uygulanacağını ve iğne ya da şırıngayı nasıl uygun şekilde imha edeceğinizi tam olarak anlamadıysanız ilacı kendi kendinize enjekte etmeyiniz.

İnsülin aspart çok hızlı çalışmaya başlayan hızlı etkili bir insülindir. Kullanıldıktan sonra 5 ila 10 dakika içerisinde yemek yenmelidir. Bu nedenle besin emiliminin gecikmesine neden olabilecek başka bir hastalık bulunması veya ilaç kullanılması durumunda ilacın etkisinin çabuk başlayacağı göz önünde bulundurulmalıdır. İnsülin aspart’ı gerektiğinde yemekten hemen sonra da uygulayabilirsiniz.

İnsülin aspart ince, su kadar berrak ve renksiz olmalıdır. Eğer ilaç renk değiştirmiş ise, bulanık görünüyorsa ya da içinde parçacıklar varsa bu ilacı kullanmayınız. Doktorunuza bildiriniz ve yeni ilaç reçete etmesini isteyiniz.

Bu ilacı her kullandığınızda derinizde farklı bir enjeksiyon alanı seçiniz. Aynı düzlemde aynı yere iki defa üst üste enjeksiyon yapmayınız.

Eğer bu ilacı insülin pompası ile birlikte kullanıyorsanız, İnsülin aspart’ı diğer herhangi bir insülin ile karıştırmayınız veya seyreltmeyiniz. İnsülin pompası ile birlikte kullanılan İnsülin aspart karın duvarında cilt altına insülin infüzyonu olarak uygulanır. Pompa sistemini ne şekilde kullanacağınızı doktorunuzdan detaylı olarak öğreniniz. Eğer insülin pompasının düzgün çalışmadığını düşünüyorsanız hemen doktorunuzu arayınız. Pompa sisteminin bozulduğu durumlarda kullanmanız için yanınızda her zaman deri altı enjeksiyonu için alternatif insülin bulundurunuz.

Her tek kullanımlık iğneyi bir kez kullanınız. Kullanılmış iğneleri koruyucu paketle (iğneleri nasıl atmanız gerektiği bilgisini ve korucu paketleri eczanenizden edinebilirsiniz) birlikte atınız. Bu paketleri çocukların ve hayvanların ulaşamayacağı yerlerde tutunuz.

Bazı insülin iğneleri türüne ve markasına bağlı olarak birden fazla kez kullanılabilir. Ancak tekrar kullanılabilir iğnelerin uygun şekilde temizlenmesi, kapağının kapatılması, bükülme veya kırılmaya karşı dikkatli olunması gereklidir. Tekrar kullanılan iğneler enfeksiyon riskini de arttırır. Tekrar kullanılabilir insülin iğnelerinin sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Eğer ilacınızı insülin pompası ile birlikte kullanıyorsanız, infüzyon setini (kateter ve kanül) infüzyon seti ile sağlanan ürün bilgisinde tavsiye edildiği şekilde değiştiriniz. İnsülin pompası, kateter ve deri üzerindeki iğne yeri doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, 48 saatte bir değiştirilmelidir. Rezervuarda kalan ilaç olursa bu ilacı kullanmayınız, atınız.

Enjeksiyon kalemi veya kartuşu asla başka bir kişiyle paylaşmayınız. Enjeksiyon kalemler ya da kartuşlar hepatit veya HIV (AIDS) hastalıklarının kişiden kişiye geçmesine sebep olabilir.

Aşırı stres, öğün atlama, çok fazla egzersiz yapma, alkol kullanımı gibi durumlarda kan şekerinizi dikkatlice ölçünüz ve kontrol ediniz. Bu gibi durumlar glikoz (şeker) seviyesini etkileyebilir ve ihtiyacınız olan insülin dozu miktarı değişebilir.

Yüksek kan şekeri (hiperglisemi) belirtilerini gözlemleyiniz. Bu belirtilerden bazıları; artan susuzluk, iştah kaybı, idrar yapımında artış, mide bulantısı, kusma, uyuşukluk hali, kuru cilt ve ağız kuruluğu. Kan şekeri seviyenizi kontrol ediniz ve insülin dozlarını nasıl ayarlamanız gerektiğini doktorunuzdan öğreniniz.

Doktorunuza İnsülin aspart’ın dozunu nasıl ayarlamanız gerektiğini mutlaka sorunuz. Öncelikle doktorunuza danışmadan kullandığınız dozun miktarını değiştirmeyiniz. Acil durumlar için üzerinizde diyabet olduğunuzu belirten bir kimlik kartı veya bileklik taşıyınız. Size tıbbi müdahalede bulunacak veya tedavi edecek tüm doktor, dişçi ve acil sağlık yardımı veren kişiler diyabet hastası olduğunuzu bilmelidir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

İnsülin aspart yemeklerden önce alındığından, ilacınızı belirli bir zaman çizelgesi dahilinde kullanmıyor olabilirsiniz. İnsülin aspart’ı kullandıktan sonra 5 ila 10 dakika içinde yemek yiyeceğinize emin olunuz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ekstra İnsülin aspart almayınız.

Elinizde her zaman İnsülin aspart olması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. İnsülin aspart’ın doz aşımı hayati tehlike yaratabilecek hipoglisemiye sebep olabilir.

Ağır hipoglisemi belirtilerinden bazıları; aşırı güçsüzlük, halsizlik, bulanık görme, terleme, konuşmada sıkıntı, titreme, mide ağrısı, bilinç bulanıklığı, nöbet (irade dışı kasılmalar), veya koma.
Novorapid (İnsülin aspart) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Öncelikle doktorunuza veya eczacınıza danışmadan kullandığınız İnsülin aspart veya şırınga markasını değiştirmeyiniz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. İnsülin aspart kullanırken alkol almak kan şekerinizi tehlikeli derecede düşürebilir ve diyabet tedavinize engel olabilir.

İnsülin aspart’ı aşırı sıcağa maruz bırakmayınız.
Novorapid (İnsülin aspart’ın) Yan Etkileri

İnsülin alerjisi belirtileri olan şu durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: bütün vücutta kaşıntılı cilt döküntüsü (isilik vb.), hırıltılı solunum, nefes alıp verme zorluğu, hızlı kalp ritmi, terleme, bayılacakmış gibi hissetme.

Hipoglisemi veya kan şekeri seviyesinde düşüş İnsülin aspart’ın en yaygın yan etkisidir. Düşük kan şekeri belirtileri: Baş ağrısı, mide bulantısı, açlık, bilinç bulanıklığı, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, bulanık görme, hızlı kalp atışları, terleme, titreme, konsantrasyon bozukluğu, bilinç bulanıklığı veya nöbet (irade dışı kasılmalar). Düşük kan şekeri belirtilerini gözlemleyiniz. Kandaki şeker seviyesinin düşmesine karşın yanınızda her zaman diyet olmayan bir şeker veya glikoz tabletler bulundurunuz.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.
Novorapid (İnsülin aspart) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Belirli bazı ilaçların kullanımı ne zaman kan şekeri seviyenizin düştüğünü söylemeyi zorlaştırır. Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyosanız doktorunuza bildiriniz:

rezerpin içeren ilaçlar (Regroton, Adelphan);

beta adrenerjik blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken) vb.];

albuterol (Asthavent, Vent – O – Sal, Ventolin).

Kan şekerini yükselten diğer ilaçlarla birlikte İnsülin aspart’ı kullanıyorsanız, hiperglisemi (yüksek kan şekeri) durumunun oluşma riski yükselebilir. Kan şekerini yükseltebilecek ilaçlar:

doğum kontrol hapları [klormadinon asetat & etinil estradiol (Belara); etinil estradiol & dezojestrel (Desolett, Myralon); etinil estradiol & jestoden (Ginera); etinil estradiol & levonorjestrel (Microgynon, Miranova, Preven); etinil estradiol & drospirenon (Yasmin); levonorjestrel (Norlevo) vb.];

terbutalin sülfat (Bricanyl);

tiazidler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid)].

Kan şekerini düşüren diğer ilaçlarla birlikte İnsülin aspart’ı kullanıyorsanız hipoglisemi (düşük kan şekeri) durumu oluşma riski yükselir. Kan şekerini düşürebilecek ilaçlar:

salisilatlar [asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin vb.); sülfasalazin (Salazopyrin EN – tab) vb.];

MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect Tablet); selejilin hidroklorür (Moverdin)];

sülfonamid grubu ilaçlar (Bactrim, Metoprim, Septrin)

İnsülin aspart’ın kan şekerini düşüren etkilerini azaltabilecek ya da arttırabilecek birçok farklı ilaç bulunabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız. Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuz, eczacınız veya sağlık profesyoneline gösteriniz.
Novorapid (İnsülin aspart’ı) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Açılmamış şişe, kartuş ve enjeksiyonluk kalemlerin saklanması: Bir karton içinde ışıktan korunaklı bir şekilde buzdolabında (2 – 8 derece arasında) muhafaza ediniz.

İlk kullanımdan sonra saklanması: ‘’Kullanımda’’ olan ufak şişeleri, kartuşları ve enjeksiyonluk kalemleri 30 derecenin altındaki oda sıcaklığında 4 haftaya kadar saklayabilirsiniz. Kullanmadığınız zamanlarda enjeksiyonluk kaleminizin kapağını daima kapalı tutunuz. Işıktan korumak için ambalajında saklayınız ve aşırı ısı ve güneş ışığından koruyunuz.

İnsülin aspart’ı dondurmayınız, eğer donmuş ise kullanmadan atınız.

Etiketindeki son kullanma tarihi geçmiş olan insülini atınız.
Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Novorapid Flakon ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Novorapid Flakon ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Novorapid Flakon'u asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Novorapid Flakon'u sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.115


View Profile
Re: Novorapid Yan Etkileri
« Posted on: Ağustos 26, 2019, 04:14:21 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Novorapid Yan Etkileri e-book, Novorapid Yan Etkileri programı, Novorapid Yan Etkileri oyunları, Novorapid Yan Etkileri e-kitap, Novorapid Yan Etkileri download, Novorapid Yan Etkileri hikayeleri, Novorapid Yan Etkileri resimleri, Novorapid Yan Etkileri haberleri, Novorapid Yan Etkileri yükle, Novorapid Yan Etkileri videosu, Novorapid Yan Etkileri şarkı sözleri, Novorapid Yan Etkileri msn, Novorapid Yan Etkileri hileleri, Novorapid Yan Etkileri scripti, Novorapid Yan Etkileri filmi, Novorapid Yan Etkileri ödevleri, Novorapid Yan Etkileri yemek tarifleri, Novorapid Yan Etkileri driverları, Novorapid Yan Etkileri smf, Novorapid Yan Etkileri gsm
Yanıtla #1
« : Nisan 02, 2013, 05:08:40 ÖS »

Alone_Angel
*
Üye No : 121367
Nerden : Bursa
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 167
Mesaj Sayısı : 1.059
Karizma = 21


Teşekkürler...


"Üzülmeye değmez" diyor Dünya. "Bırakıp gidenin de, gidip gelmeyenin de canı cehenneme!"

Hayatta gerçek olan tek AŞK tır galatasaray
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2516 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 817 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1186 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 772 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 829 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular