Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 796 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2013, 04:21:34 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Novomix 30 Flexpen Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Süspansiyon
İlaç Etken Maddesi:
İnsülin aspart, İnsülin aspart protamin
İlaç Marka İsmi:
Novomix 30 Flexpen Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Süspansiyon

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin Nedir?

İnsülin vücutta üretilen bir hormondur. Kandaki glikoz (şeker) seviyesini düşürerek çalışır. İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin, Regüler İnsan İnsülininden daha hızlı etki gösteren bir insülin formudur.

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

diyabet (şeker hastalığı).

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’i kullandıktan sonra hemen yemek yemelisiniz. Bu nedenle besin emiliminin gecikmesine neden olabilecek başka bir hastalık bulunması veya ilaç kullanılması durumunda ilacın etkisinin çabuk başlayacağı göz önünde bulundurulmalıdır. İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin gerektiğinde yemekten hemen sonra uygulanabilir.

Hipoglisemiye (kan şekerinin normal seviyenin altında olması) yol açabilecek kadar kan şekerinizin aşırı düşüşüne izin vermeyiniz. Düşük kan şekeri seviyesinin (hipoglisemi) belirtilerini ve bu belirtilerin nasıl farkına varabileceğinizi bilmelisiniz, bunlar; açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, bulanık görme, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, bayılma veya konsantrasyon bozukluğudur. Kandaki şeker seviyesinin düşmesine karşın yanınızda her zaman diyet olmayan bir şeker kaynağı (kesme şeker, portakal suyu, şekerli jel, vb. ) bulundurunuz. Ağır hipoglisemi bilinç kaybına, nöbetlere veya ölüme yol açabilir. Besin alamaz duruma gelmenin de eşlik ettiği ağır hipoglisemi durumunda hastanede acil tedavi gereklidir.

Ailenizin ve yakın arkadaşlarınızın acil bir durumda size nasıl yardımcı olmaları gerektiğini bildiklerinden emin olunuz. Muhtemel bir boğulma riskine karşı bilinci kapalı olan bir diyabet hastasına (şeker hastasına) kesinlikle ağızdan bir şey yedirilip içirilmemelidir. Hasta böyle bir durumdayken yan yatırılmalı ve acil tıbbi yardım aranmalıdır. Bilinçsizlik durumu glukagon (Glucagen) enjeksiyonu ile de giderilebilir. Kullanımı konusunda bilgi sahibi olan bir kişi sağlık yardımının gelmesi beklenirken glukagon enjeksiyonu yapabilir. Glukagon kullanıldığında, hastanın bilinci yerine gelir gelmez ağızdan şeker veya şekerli gıda verilmelidir.

Yüksek kan şekeri (hiperglisemi) belirtilerini de gözlemleyiniz. Bu belirtilerden bazıları; artan susuzluk, iştah kaybı, idrar yapımında artış, mide bulantısı, kusma, uyuşukluk hali, kuru cilt ve ağız kuruluğudur. Kan şekeri seviyenizi kontrol ediniz ve insülin dozlarını nasıl ayarlamanız gerektiğini doktorunuzdan öğreniniz.

Enjeksiyon kalemi veya kartuşu asla başka bir kişiyle paylaşmayınız. Enjeksiyon kalemler ya da kartuşlar hepatit veya HIV (AIDS) hastalıklarının kişiden kişiye geçmesine sebep olabilir.

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer insülin'e alerjiniz varsa ya da hipoglisemi (kan şekerinin normal seviyenin altında olması) durumu yaşıyorsanız bu ilacı kullanmayınız.

Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin diyet, egzersiz, kilo kontolü, ayak bakımı, göz bakımı, diş bakımı ve kan şekeri seviyesinin kontrolünü içeren komple bir programın yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontolüne sıkı şekilde uyunuz. Bu faktörlerden herhangi birindeki farklılık kan şekeri seviyesinde değişime yol açabilir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’i Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin'in anne karnındaki bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Emziren annelerin İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’i kullanmalarında bilinen bir sakınca yoktur ancak emziren diyabetli annelerin insülin dozunda değişiklik yapılması gerekebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’i Kullanabilir miyim?

Konsantre olma ve reaksiyon gösterme becerisi hipoglisemi (kan şekerinin normal seviyenin altına düşmesi) sebebiyle bozulabilir, bu da araç ve makine kullanma açısından risk oluşturabilir. Özellikle düşük kan şekerinin (hipoglisemi) uyarıcı belirtilerini az olarak fark eden veya hiç fark etmeyen kişiler için ya da sık sık hipoglisemi atağı geçiren hastalar için bu durum önemlidir. Bu nedenle araç ve makine kullanımı esnasında hipoglisemi gelişimini engelleyecek gerekli önlemleri alınız. Kan şekerinizin düştüğünü hissederseniz hiçbir zaman araç ve makine kullanmayınız.

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’i Nasıl Kullanmalıyım?

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’i tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin karın duvarı ve uyluk bölgelerine deri altına enjeksiyon yoluyla uygulanır. Eğer uygun ise deltoid ve kalça bölgelerine de deri altına enjeksiyon şeklinde uygulanabilir. Doktorunuz, eczacınız veya hemşireniz bu ilacı nereye ve nasıl enjekte edeceğiniz konusunda özel direktifler verecektir. Eğer enjeksiyonun nasıl uygulanacağını ve iğne ya da şırıngayı nasıl uygun şekilde imha edeceğinizi tam olarak anlamadıysanız ilacı kendi kendinize enjekte etmeyiniz.

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin insülin pompasıyla birlikte verilmemelidir veya diğer insülinlerle karıştırılmamalıdır.

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin kullanıldıktan sonra hemen yemek yenmelidir. Bu nedenle besin emiliminin gecikmesine neden olabilecek başka bir hastalık bulunması veya ilaç kullanılması durumunda ilacın etkisinin çabuk başlayacağı göz önünde bulundurulmalıdır. İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin gerektiğinde yemekten hemen sonra uygulanabilir.

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin bir karışımdır ve enjekte etmeden önce homojen olarak beyaz ve bulanık görünmelidir.

Bu ilacı kullanmadan önce enjeksiyon kalemini veya kartuşu avuç içinizde 10 kere yuvarlayınız.

Kartuş veya enjeksiyon kalemini baş aşağı çeviriniz ve böylece içindeki cam topun bir baştan diğer başa geçmesini sağlayınız. Bu hareketi, ilaç beyaz ve bulanık oluncaya kadar en az 10 kere tekrarlayınız ve enjeksiyonu hemen uygulayınız. Bu işlemi enjeksiyon kaleminin her kullanımından önce tekrarlayınız.

Bu ilacı her kullandığınızda derinizde farklı bir enjeksiyon alanı seçiniz. Aynı yere iki defa üst üste enjeksiyon yapmayınız.

Kullanılmış iğneleri koruyucu paketle (iğneleri nasıl atmanız gerektiği bilgisini ve korucu paketleri eczanenizden edinebilirsiniz) birlikte atınız. Bu paketleri çocukların ve hayvanların ulaşamayacağı yerlerde tutunuz.

Bazı insülin iğneleri türüne va markasına bağlı olarak birden fazla kez kullanılabilir. Ancak tekrar kullanılabilir iğnelerin uygun şekilde temizlenmesi, kapağının kapatılması, bükülme veya kırılmaya karşı dikkatli olunması gereklidir. Tekrar kullanılan iğneler enfeksiyon riskini de arttırır. Tekrar kullanılabilir insülin iğnelerinin sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Enjeksiyon kalemi veya kartuşu asla başka bir kişiyle paylaşmayınız. Enjeksiyon kalemler ya da kartuşlar hepatit veya HIV (AIDS) hastalıklarının kişiden kişiye geçmesine sebep olabilir.

Aşırı stres, öğün atlama, çok fazla egzersiz, alkol kullanımı gibi durumlarda kan şekerinizi dikkatlice ölçünüz ve kontrol ediniz. Bu gibi durumlar glikoz (şeker) seviyesini etkileyebilir ve ihtiyacınız olan insülin dozu miktarı değişebilir.

Yüksek kan şekeri (hiperglisemi) belirtilerini de gözlemleyiniz. Bu belirtilerden bazıları; artan susuzluk, iştah kaybı, idrar yapımında artış, mide bulantısı, kusma, uyuşukluk hali, kuru cilt ve ağız kuruluğu. Kan şekeri seviyenizi kontrol ediniz ve insülin dozlarını nasıl ayarlamanız gerektiğini doktorunuzdan öğreniniz.

Doktorunuza İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’in dozunu nasıl ayarlamanız gerektiğini mutlaka sorunuz. Öncelikle doktorunuza danışmadan kullandığınız dozun miktarını değiştirmeyiniz. Acil durumlar için üzerinizde diyabet olduğunuzu belirten bir kimlik kartı veya bileklik taşıyınız. Size tıbbi müdahalede bulunacak veya tedavi edecek tüm doktor, dişçi ve acil sağlık yardımı veren kişiler diyabet hastası olduğunuzu bilmelidir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin yemeklerden önce alındığından, ilacınızı belirli bir zaman çizelgesi dahilinde kullanmıyor olabilirsiniz. İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’i kullandıktan sonra hemen yemek yiyeceğinize emin olunuz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ekstra İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin almayınız.

Elinizde her zaman İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin olması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’in doz aşımı hayati tehlike yaratabilecek hipoglisemiye sebep olabilir.

Ağır hipoglisemi belirtilerinden bazıları; aşırı güçsüzlük, halsizlik, bulanık görme, terleme, konuşmada sıkıntı, titreme, mide ağrısı, bilinç bulanıklığı, nöbet (irade dışı kasılmalar) veya komadır.

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Öncelikle doktorunuza veya eczacınıza danışmadan kullandığınız İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin veya şırınga markasını değiştirmeyiniz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin kullanırken alkol almak kan şekerinizi tehlikeli derecede düşürebilir ve diyabet tedavinize engel olabilir.

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’i aşırı sıcağa maruz bırakmayınız.

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’in Yan Etkileri

İnsülin alerjisi belirtileri olan şu durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: bütün vücutta kaşıntılı cilt döküntüsü (isilik vb. ), hırıltılı solunum, nefes alıp verme zorluğu, hızlı kalp ritmi, terleme, bayılacakmış gibi hissetme.

Hipoglisemi veya kan şekeri seviyesinde düşüş İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’in en yaygın yan etkisidir. Düşük kan şekeri belirtileri: Baş ağrısı, mide bulantısı, açlık, bilinç bulanıklığı, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, bulanık görme, hızlı kalp atışları, terleme, titreme, konsantrasyon bozukluğu, bilinç bulanıklığı veya nöbettir (irade dışı kasılmalar). Düşük kan şekeri (hipoglisemi) belirtilerini gözlemleyiniz. Kandaki şeker seviyesinin düşmesine karşın yanınızda her zaman diyet olmayan bir şeker veya glikoz tabletler bulundurunuz.

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’i enjekte ettiğiniz yerde kaşıntı, şişlik, kızarıklık veya kalınlaşma varsa doktorunuza bildiriniz.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Belirli bazı ilaçların kullanımı ne zaman kan şekeri seviyenizin düştüğünü söylemeyi zorlaştırır. Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyosanız doktorunuza bildiriniz:

rezerpin içeren ilaçlar (Regroton, Adelphan);
beta adrenerjik blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken) vb.];
albuterol (Asthavent, Vent – O – Sal, Ventolin).

Kan şekerini yükselten diğer ilaçlarla birlikte İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’i kullanıyorsanız, hiperglisemi (yüksek kan şekeri) durumunun oluşma riski yükselebilir. Kan şekerini yükseltebilecek ilaçlar:

doğum kontrol hapları [klormadinon asetat & etinil estradiol (Belara); etinil estradiol & dezojestrel (Desolett, Myralon); etinil estradiol & jestoden (Ginera); etinil estradiol & levonorjestrel (Microgynon, Miranova, Preven); etinil estradiol & drospirenon (Yasmin); levonorjestrel (Norlevo) vb.];
terbutalin sülfat (Bricanyl);
tiazidler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid)].

Kan şekerini düşüren diğer ilaçlarla birlikte İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’i kullanıyorsanız hipoglisemi (düşük kan şekeri) durumu oluşma riski yükselir. Kan şekerini düşürebilecek ilaçlar:

salisilatlar [asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin vb.); sülfasalazin (Salazopyrin EN – tab) vb.];
MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect Tablet); selejilin hidroklorür (Moverdin)];
sülfonamid grubu ilaçlar (Bactrim, Metoprim, Septrin)

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’in kan şekerini düşüren etkilerini azaltabilecek ya da arttırabilecek birçok farklı ilaç bulunabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız. Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Açılmamış kartuş ve enjeksiyonluk kalemlerin saklanması: Bir karton içinde ışıktan korunaklı bir şekilde buzdolabında (2 – 8 derece arasında) muhafaza ediniz.

İlk kullanımdan sonra saklanması: ‘’Kullanımda’’ olan kartuşları ve enjeksiyonluk kalemleri veya yedek olarak taşıdığınız kartuşları ve enjeksiyonluk kalemleri 30 derecenin altındaki oda sıcaklığında 4 haftaya kadar saklayabilirsiniz. 4 hafta içinde bitmeyen ilaç atılmalıdır. Kullanmadığınız zamanlarda enjeksiyonluk kaleminizin kapağını daima kapalı tutunuz. Işıktan korumak için ambalajında saklayınız ve aşırı ısı ve güneş ışığından koruyunuz.

Enjeksiyonluk kaleminizi iğnesi takılı şekilde saklamayınız. Eğer iğne takılı olarak bırakılırsa kartuş içindeki sıvı kalemden sızabilir.

Çalkalandıktan sonra homojen olarak beyaz ve bulanık görünmeyen kartuşları ve enjeksiyonluk kalemleri kullanmayınız.

İnsülin aspart ve İnsülin aspart protamin’i dondurmayınız, eğer donmuş ise kullanmadan atınız.

Etiketindeki son kullanma tarihi geçmiş olan insülini atınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Novomix 30 Flexpen Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Süspansiyon ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Novomix 30 Flexpen Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Süspansiyon ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Novomix 30 Flexpen Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Süspansiyon'u asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Novomix 30 Flexpen Kullanıma Hazır Dolu Enjeksiyon Kalemi İçinde Süspansiyon'u sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.167


View Profile
Re: Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri
« Posted on: Ağustos 11, 2020, 10:20:31 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri e-book, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri programı, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri oyunları, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri e-kitap, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri download, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri hikayeleri, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri resimleri, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri haberleri, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri yükle, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri videosu, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri şarkı sözleri, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri msn, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri hileleri, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri scripti, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri filmi, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri ödevleri, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri yemek tarifleri, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri driverları, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri smf, Novomix 30 Flexpen Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2697 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 917 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 869 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 942 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Novomix 30 Penfill Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 430 Son Mesaj Ocak 28, 2013, 04:20:40 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular