Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Norvir Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 404 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2013, 04:28:48 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Norvir Kapsül
İlaç Etken Maddesi:
Ritonavir
İlaç Marka İsmi:
Norvir Kapsül
Norvir (Ritonavir) Nedir?

Ritonavir virüslere karşı savaşan (antiviral) bir ilaçtır ve proteaz inhibitörleri adlı HIV ilaçları grubunda yer alır. Ritonavir HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını engelleyerek çalışır.

Ritonavir aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

HIV enfeksiyonu (HIV enfeksiyonu AIDS hastalığına yol açar).

Ritonavir HIV enfeksiyonu veya AIDS için kökten tedavi değildir.

Ritonavir burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Norvir (Ritonavir) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Ritonavir ile birlikte amiodaron hidroklorür (Cordarone); kinidin içeren ilaçlar (Longacor); propafenon hidroklorür (Rytmonorm); bupropiyon hidroklorür (Wellbutrin XL, Zyban); astemizol (Almizol, Histamal, Histamizol, Histazol); terfenadin karboksilat hidroklorür (Feksine, Fexofen, Fexadyne, Fexavil, Telfast, Vivafeks); pimozid (Nörofren); alprazolam (Apo – Alpraz), [[Xanax, Zalpra); diazepam (Diapam, Diazem, Diazepam Desitin, Nervium); klorazepat dipotasyum (Tranxilene); midazolam (Demizolam, Dormicum); ergotamin tartarat içeren ilaçlar (Ergafein, Avmigran, Cafergot); piroksikam (Felden Flash, Oksikam); klozapin (Clonex, Leponex); meperidin hidroklorür (Aldolan, Pethidine) gibi ilaçları kullanmayınız. Bu ilaçlar Ritonavir ile birlikte alındığında hayati tehlike yaratabilecek yan etkilere sebep olabilir.

Ritonavir ile etkileşen birçok farklı ilaç mevcuttur. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp methodları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.

HIV/AIDS genellikle farklı ilaçların kombinasyonu ile tedavi edilir. En iyi tedavi için, doktorunuzun direktifleri doğrultusunda tüm ilaçlarınızı düzenli şekilde kullanınız. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe ilacınızın dozunda veya tedavi planında herhangi bir değişiklik yapmayınız. HIV enfeksiyonlu veya AIDS’li kişiler her zaman doktor kontrolü altında kalmalıdırlar.

Ritonavir doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Ritonavir kullanımı sırasında hamileliği önlemek için hormonal olmayan (prezervatif, spermisid vb.) bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

Korunmasız cinsel ilişkiden veya iğne, traş bıçağı ya da diş fırçası paylaşımından kaçınınız. Bu ilacı kullanmak HIV enfeksiyonunu diğer insanlara bulaştırmanızı engellemeyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV bulaşmasını önlemenin güvenli yolları konusunda doktorunuz ile görüşünüz. İğne ve ilaçların başka kişilerle, kişi sağlıklı dahi olsa, paylaşımı güvenli değildir.
Norvir (Ritonavir) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Ritonavir’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Ritonavir’i aşağıdaki ilaçlar ile birlikte kullanmayınız:

amiodaron hidroklorür (Cordarone);

kinidin içeren ilaçlar (Longacor);

propafenon hidroklorür (Rytmonorm);

bupropiyon hidroklorür (Wellbutrin XL, Zyban);

astemizol (Almizol, Histamal, Histamizol, Histazol);

terfenadin karboksilat hidroklorür (Feksine, Fexofen, Fexadyne, Fexavil, Telfast, Vivafeks);

pimozid (Nörofren);

alprazolam (Apo – Alpraz), [[Xanax, Zalpra);

diazepam (Diapam, Diazem, Diazepam Desitin, Nervium);

klorazepat dipotasyum (Tranxilene);

midazolam (Demizolam, Dormicum);

ergotamin tartarat içeren ilaçlar (Ergafein, Avmigran, Cafergot);

piroksikam (Felden Flash, Oksikam);

klozapin (Clonex, Leponex);

meperidin hidroklorür (Aldolan, Pethidine).

Bu ilaçlar Ritonavir ile birlikte alındığında hayati tehlike yaratabilecek yan etkilere sebep olabilir.

Belirli bazı rahasızlıklarınız varsa ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Ritonavir kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer hastalığı;

diyabet (şeker hastalığı);

hemofili (pıhtılaşma bozukluğu) gibi bir kanama bozukluğu; veya

yüksek kolesterol veya trigliserid.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Norvir (Ritonavir) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B. Bu ilacın doğmamış bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir ancak anne hamilelik sırasında iyi tedavi edilmezse HIV bebeğe geçebilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Hamilelik sırasında tüm HIV ilaçlarınızı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. Ritonavir doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Ritonavir kullanımı sırasında hamileliği önlemek için hormonal olmayan (prezervatif, spermisid vb.) bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Ritonavir kullanımı sırasında bebeğinizi emzirmeyiniz. Eğer HIV enfeksiyonlu veya AIDS iseniz zaten bebek emzirmemelisiniz. Bebek HIV olmadan doğsa bile bebeği emzirerek HIV bulaştırabilirsiniz.
Araç ve Makine Kullanırken Norvir (Ritonavir) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makina kullanmaktan kaçınınız.
Norvir (Ritonavir’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Ritonavir’i tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Ritonavir yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Kapsülleri açmayınız, çiğnemeyiniz ve ezmeyiniz.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Ritonavir’in düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.

HIV/AIDS genellikle farklı ilaçların kombinasyonu ile tedavi edilir. En iyi tedavi için, doktorunuzun direktifleri doğrultusunda tüm ilaçlarınızı düzenli şekilde kullanınız. İlacınız ile birlikte gelen ilaç prospektüsünü veya hasta bilgilendirme formunu dikkatli şekilde okuyunuz. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe ilacınızın dozunda veya tedavi planında herhangi bir değişiklik yapmayınız. HIV enfeksiyonlu veya AIDS’li kişiler her zaman doktor kontrolü altında kalmalıdırlar.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için doktorunuzun düzenli olarak kan tahlilleri yapması gerekecektir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.
Norvir (Ritonavir) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Eğer didanosin (Videx) kullanıyorsanız, bunu Ritonavir kullanımından 2,5 saat önce veya sonra alınız.

Korunmasız cinsel ilişkiden veya iğne, traş bıçağı ya da diş fırçası paylaşımından kaçınınız. Bu ilacı kullanmak HIV enfeksiyonunu diğer insanlara bulaştırmanızı engellemeyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV bulaşmasını önlemenin güvenli yolları konusunda doktorunuz ile görüşünüz. İğne ve ilaçların başka kişilerle, kişi sağlıklı dahi olsa, paylaşımı güvenli değildir.
Norvir (Ritonavir’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

artan idrar yapımı veya ağrılı ve zor idrar yapma;

böbrek taşı, böbrek bozukluğu;

kolay kanama ve çürük oluşumu;

bilinç bulanıklığı, depresyon, halüsinasyon;

kanlı ishal;

yüksek ateş, titreme, öksürük veya grip belirtileri gibi yeni bir enfeksiyon belirtileri.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

hafif mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı;

iştah kaybı, tat bozukluğu;

ağız kuruluğu, hazımsızlık;

boğaz bölgesinde tahriş;

baş dönmesi, başağrısı;

libido azalması;

hissizlik veya belirli bölgelerde yanma hissi;

uykusuzluk, sersemlik.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Norvir (Ritonavir) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Ritonavir kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin);

fenobarbital (Paranox, Pirofen, Luminal, Luminaletten);

karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol, Temporol, Teril);

deksametazon (Dekort);

rifampin (Rifadin, Rifcap, Rifex);

rifabutin (Mycobutin);

klaritromisin (Claricide, Deklarit, Klacid, Klax, Klamaxin, Klarolid, Klaromin, Laricid, Macrol, Maxiclar, Megasid, Uniklar);

teofilin içeren ilaçlar (Bronkolin 300, Pirasmin, Talotren, Teobag, Teokap SR, Teosel, Xanthium, Carena, Filinsel, Asmafilin, Butofilin SR vb.);

metronidazol (Flagyl, Metronidazol, Metrosel, Nidazol, Metrajil vb.);

flukonazol (Lumen, Triflucan, Flucan, Fluzole, Fungan, Kandizol, Trizol, Zolax);

didanosin (Videx);

antidepresanlar [fluoksetin hidroklorür (Depreks, Fulsac, Prozac); fluvoksamin maleat (Faverin, Fluvamteva, Revoxin); paroksetin hidroklorür (Noktürn, Paxera, Paxil, Seroxat, Xetanor); paroksetin mezilat (Paxotin); sertralin (Lustral, Seralin); venlafaksin hidroklorür (Efexor, Efexor XR, Venegis XR, Venfecto XR, Veniba XR) vb. ];

kalsiyum kanal blokerleri [amlodipin besilat (Amlodis, Amlokard, Amlovas, Caduet, Dilopin, Monovas, Nipidol, Norlopin, Normopres, Norvadin, Norvasc, Vasocard, Vazkor); barnidipin (Libradin); benidipin (Coniel); diltiazem hidroklorür (Altizem – SR, Dilticard, Diltizem); felodipin (Plendil); isradipin (Dynacirc SRO); lasidipin (Lacipil); lerkanidipin hidroklorür (Lercadip); nifedipin (Adalat Crono, Kardilat, Nidicard, Nidilat); nikardipin hidroklorür (Loxen); nilvadipin (Nilvadis); nimodipin (Nimotop); nitrendipin (Baypress); verapamil hidroklorür (İsopamil, İsoptin, Veroptin, Fibrocard L.P.)];

beta adrenerjik blokörler [metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); pindolol (Apo-Pindol, Visken) vb. ];

mantara karşı kullanılan ilaçlar [itrakonazol (Funit, Itraspor, Itraxyl, Sporex); ketokonazol (Ketoral, Nizoral) ];

amiodaron hidroklorür (Cordarone);

kinidin içeren ilaçlar (Longacor);

propafenon hidroklorür (Rytmonorm);

bupropiyon hidroklorür (Wellbutrin XL, Zyban);

astemizol (Almizol, Histamal, Histamizol, Histazol);

terfenadin karboksilat hidroklorür (Feksine, Fexofen, Fexadyne, Fexavil, Telfast, Vivafeks);

pimozid (Nörofren);

alprazolam (Apo – Alpraz), [[Xanax, Zalpra);

diazepam (Diapam, Diazem, Diazepam Desitin, Nervium);

klorazepat dipotasyum (Tranxilene);

midazolam (Demizolam, Dormicum);

ergotamin tartarat içeren ilaçlar (Ergafein, Avmigran, Cafergot);

piroksikam (Felden Flash, Oksikam);

klozapin (Clonex, Leponex);

meperidin hidroklorür (Aldolan, Pethidine).

Bu liste Ritonavir ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Ritonavir ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.
Norvir (Ritonavir’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Ritonavir kapsülleri daima buzdolabında (2 – 8 derecede), nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.
Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Norvir Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Norvir Kapsül ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Norvir Kapsül 'ü asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Norvir Kapsül 'ü sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.167


View Profile
Re: Norvir Yan Etkileri
« Posted on: Ağustos 11, 2020, 09:07:08 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Norvir Yan Etkileri e-book, Norvir Yan Etkileri programı, Norvir Yan Etkileri oyunları, Norvir Yan Etkileri e-kitap, Norvir Yan Etkileri download, Norvir Yan Etkileri hikayeleri, Norvir Yan Etkileri resimleri, Norvir Yan Etkileri haberleri, Norvir Yan Etkileri yükle, Norvir Yan Etkileri videosu, Norvir Yan Etkileri şarkı sözleri, Norvir Yan Etkileri msn, Norvir Yan Etkileri hileleri, Norvir Yan Etkileri scripti, Norvir Yan Etkileri filmi, Norvir Yan Etkileri ödevleri, Norvir Yan Etkileri yemek tarifleri, Norvir Yan Etkileri driverları, Norvir Yan Etkileri smf, Norvir Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2697 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 917 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1272 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 869 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 942 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular