Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Norvasc Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 1015 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2013, 04:27:44 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Norvasc Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Amlodipin besilat
İlaç Marka İsmi:
Norvasc Tablet
Bilgi:
Norvasc Tablet 5 mg; 5 mg aktif Amlodipin baza eşdeğer Amlodipin besilat ihtiva eden beyaz tabletler halinde bulunur. Norvasc Tablet 10 mg; 10 mg aktif Amlodipin baza eşdeğer Amlodipin besilat ihtiva eden beyaz tabletler halinde bulunur.

Amlodipin Nedir?

Amlodipin kalsiyum kanal blokörü grubu ilaçlardan biridir. Amlodipin, kan damarlarını gevşetir (genişletir) ve kan akışını düzenler.

Amlodipin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

anjina (göğüs ağrısı);
hipertansiyon (yüksek kan basıncı).

Amlodipin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Amlodipin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Konjestif kalp yetmezliği veya karaciğer hastalığınız varsa Amlodipin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Amlodipin kullanımı sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da fazla düşürebilir ve Amlodipin’in olası bazı yan etkilerini artırabilir.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Amlodipin kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Amlodipin kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Hayatınızın geri kalanında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Amlodipin diyet, egzersiz, kilo kontrolünü ve diğer ilaçları içeren bütün bir tedavi programın yalnızca bir parçasıdır. Diyetinize, ilaç tedavisine ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Doktorunuza kullanmakta olduğunuz diğer tüm tansiyon ve kalp ilaçlarınızı söyleyiniz.

Amlodipin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Amlodipin’e alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer belirli hastalıklarınız varsa bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Amlodipin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

konjestif kalp yetmezliği;
karaciğer hastalığı.

Eğer bunun yanında beta-blokör grubu ilaçlardan [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken); vb. ] herhangi birini de kullanıyorsanız doktorunuz ile konuşmadan beta-blokör kullanımını birden bırakmayınız. İlacı aniden değil, yavaş yavaş azaltarak kullanmayı bırakmanız gerekebilir. Beta-blokör grubundan bir ilacı aniden kesmek Amlodipin tarafından engellenemeyecek ciddi kalp problemlerine yol açabilir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Amlodipin’i Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Amlodipin doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Amlodipin’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Amlodipin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Amlodipin genellikle günde bir defa alınır. Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Amlodipin diyet, egzersiz, kilo kontrolünü ve diğer ilaçları içeren bütün bir tedavi programın yalnızca bir parçasıdır. Diyetinize, ilaç tedavisine ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Amlodipin kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Amlodipin kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez, dolayısıyla tansiyonunuzun nezaman yüksek olduğunu anlayamayabilirsiniz. Hayatınızın geri kalanında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Amlodipin’in doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: sıcaklık veya sızlama hissi, aşırı baş dönmesi, bayılma.

Amlodipin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Yatar veya oturur pozisyondan hızlı şekilde doğrulmaktan kaçınınız, bu durum baş dönmesi hissi yaratabilir. Yavaşça ve dikkatli şekilde doğrulup kalkınız.

Amlodipin kullanımı sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da fazla düşürebilir ve Amlodipin’in olası bazı yan etkilerini artırabilir.

Amlodipin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki gibi ciddi yan etkilere maruz kalırsanız hemen doktorunuza başvurunuz:

bayılacakmış gibi hissetme;
göğüs ağrısı;
yavaş, hızlı veya çarpıntılı kalp atışları;
kolay kanama ve çürük oluşumu, alışılmadık güçsüzlük, halsizlik;
sarılık (gözlerde veya ciltte sararma).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

baş ağrısı;
uykulu olma hali, depresyon, sinirlilik hali;
baş dönmesi;
mide bulantısı, kusma;
normalden fazla idrar yapma;
uyku problemleri (uykusuzluk);
garip rüyalar görme;
hafif cilt döküntüsü veya kaşıntı;
eklem veya kas ağrısı;
ağız kuruluğu, susuzluk, terleme artışı;
kilo değişimleri.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Amlodipin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Doktorunuza kullanmakta olduğunuz diğer tüm tansiyon ve kalp ilaçlarını söyleyiniz.

Amlodipin ile etkileşebilecek daha birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Amlodipin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Amlodipin’i oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Norvasc Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.


UNUTMAYIN! Norvasc Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Norvasc Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Norvasc Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.115


View Profile
Re: Norvasc Yan Etkileri
« Posted on: Ağustos 24, 2019, 02:01:47 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Norvasc Yan Etkileri e-book, Norvasc Yan Etkileri programı, Norvasc Yan Etkileri oyunları, Norvasc Yan Etkileri e-kitap, Norvasc Yan Etkileri download, Norvasc Yan Etkileri hikayeleri, Norvasc Yan Etkileri resimleri, Norvasc Yan Etkileri haberleri, Norvasc Yan Etkileri yükle, Norvasc Yan Etkileri videosu, Norvasc Yan Etkileri şarkı sözleri, Norvasc Yan Etkileri msn, Norvasc Yan Etkileri hileleri, Norvasc Yan Etkileri scripti, Norvasc Yan Etkileri filmi, Norvasc Yan Etkileri ödevleri, Norvasc Yan Etkileri yemek tarifleri, Norvasc Yan Etkileri driverları, Norvasc Yan Etkileri smf, Norvasc Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2515 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 817 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1185 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 771 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 829 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular