Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Norodol Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 737 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2013, 04:36:32 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Norodol Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Haloperidol
İlaç Marka İsmi:
Norodol Tablet
Norodol (Haloperidol) Nedir?

Haloperidol birtakım ruhsal bozuklukların düzeltilmesine yardımcı (antipsikotik) bir ilaçtır. Haloperidol beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek çalışır.

Haloperidol aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

duygusal gerilimin çoğu zaman istemli hareketlerle ifade edilmesiyle karakterize, aşırı huzursuzluk ve gerilim içinde bulunma durumu; çarpıntı, titreme, silkinme;

kesin olarak tanımlanan bir uyarı olmaksızın huzursuzluk, yüksek tansiyon, kalp atımlarında artış ve soluk alıp vermede sıkıntı ile birlikte görülen iç sıkıntısı, endişe ve korkunun yarattığı ruhsal gerilim durumu (anksiyete);

depresyon durumlarının anksiyete ile birlikte görülen karışık durumları;

abartılı bir şekilde kendini olduğundan daha iyi hissetme veya huzursuzluk, aşırı hareket hali, hızlı konuşma, uçuk fikirler, uyku ihtiyacında azalma, akıl karışıklığı, gösterişte bulunma ve karar verme güçlüğü ile belirgin duygusal bozukluk hali (mani) veya bu belirtilerin daha hafif yaşandığı duygusal bozukluk hali (hipomani);

kronik veya kısa süre içinde gelişen (akut) şizofreni*; (* şizofreni: Gerçeklerden uzaklaşma, kendini yalnız hissetme, dış dünya ile ilişkiyi kesme, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, halüsinasyonlar görme, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı şeklindeki duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali.)

beyin veya omurilikte bulunan bir hasardan ötürü ortaya çıkan birtakım ruhsal bozukluklar;

çocuklarda aşırı hiperaktivite ve aşırı uyarılma durumu;

tikler;

başkasının söylediği bir kelime veya ifadeyi o an istem dışı olarak tekrar etme ya da açık saçık, bayağı kelimelerin sürekli tekrarlanması, küfretme durumları ile belirgin bir tik formu (Tourette hastalığı).

Haloperidol burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Norodol (Haloperidol) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Haloperidol alkol’ün sebep olduğu uyuşukluk hali veya baş dönmesini daha da arttırabilir.

Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe, bu ilacı 3 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
Norodol (Haloperidol) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Haloperidol’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da alkol bağımlılığı, ciddi bir kalp – damar hastalığı, parkinson hastalığı, göz tansiyonu (glokom) hastalığı, hipertiroid, karaciğer ve böbrek yetmezliği, idrar zorluğu, solunum yetersizliği veya koma durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer hastalığı;

böbrek hastalığı;

kalp hastalığı, anjina (göğüs ağrısı);

herhangi bir tiroid bozukluğu;

epilepsi veya diğer hastalık nöbeti bozuklukları;

kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Haloperidol’ü güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Norodol (Haloperidol) Kullanabilir miyim?

Haloperidol’ün anne karnındaki bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Haloperidol anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Norodol (Haloperidol) Kullanabilir miyim?

Haloperidol düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.
Norodol (Haloperidol’ü) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Haloperidol tableti bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Haloperidol’ün ağız yoluyla alınan damla olarak hazırlanan formunu ise ilaçla beraber bulunan damlalık yardımıyla kullanınız.

İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizin iyileşmeye başlaması birkaç hafta sürebilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. Haloperidol kullanımını aniden durdurmayınız aksi takdirde hoş olmayan geri dönüş (yoksunluk) semptomları ile karşılaşabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için ilacı nasıl bırakmanız gerektiğini doktorunuz ile konuşunuz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Haloperidol’ün doz aşımı ölümcül olabilir.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Düşük tansiyon, bayılacakmış gibi hissetme; solunum yetersizliği; gözlerde, dilde, çene veya boyunda kontrolsüz kas hareketleri.
Norodol (Haloperidol) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Haloperidol alkol’ün sebep olduğu uyuşukluk hali veya baş dönmesini daha da arttırabilir.

Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda aşırı hararetten ve dehidrasyondan (vücuttan su kaybı) kaçınınız. İçmeniz gereken içecek miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Haloperidol kullanımı sırasında sıcak felcine (inme) karşı daha meyilli olabilirsiniz.
Norodol (Haloperidol’ün) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

gövdede, kol ya da bacaklarda, gözlerde, dilde, çene veya boyunda istem dışı kas hareketleri;

oturma pozisyonunda kalamama, yerinde duramama ve kaslarda sürekli hareket hissi.

Daha hafif yan etkilerin görülmesi daha muhtemeldir, bunlar:

huzursuz hissetme;

meme ucundan süt benzeri salgı gelmesi;

erkeklerde göğüslerin aşırı derecede büyümesi ve bazen süt salgılanması;

adet görememe, iktidarsızlık.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Norodol (Haloperidol) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız (soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları gibi.) Haloperidol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Bu ilaçlar Haloperidol’ün sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir.

Aşağıdaki ilaçlar Haloperidol ile etkileşebilir, eğer bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Haloperidol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin)];

antikonvülzanlar [diazepam (Diapam, Diazem, Diazepam, Lizan, Nervium, Zepam); fenitoin sodyum (Epanutin, Epdantoin, Epitoin, Hidantin, Phenhydan, Phenytoin) vb. ];

barbitüratlar [fenitoin (Epdantoin, Hidantin); fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum)];

beta adrenerjik blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken) vb. ];

antihistaminikler [akrivastin (Semprex); desloratadin (Aerius); feksofenadin hidroklorür (Fexofen, Tavenic, Telfast); loratadin (Claritine, Loradif); setirizin hidroklorür (Allerset, Cetryn, Hitrizin, Zyrtec); buklizin hidroklorür (Longifene); difenhidramin hidroklorür (Allerjin, Benison, Fenotral); dimetinden maleat (Fenistil); hidroksizin hidroklorür (Atarax, Validol); ketotifen (Astafen, Zaditen); klemastin (Tavegyl); klorfenoksamin hidroklorür (Sistral); prometazin hidroklorür (Artu); siproheptadin hidroklorür (Prakten, Sipraktin); vb. ];

antidepresanlar [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac);fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); milnasipran (Ixel); mirtazapin (Remeron, Mirtaron); reboksetin (Edronax); venlafaksin (Efexor); hiperikum (Felis); amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin);imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin); vb. ];

dopamin içeren ilaçlar (Dopadren, Dopamine, Dopmin, Predopam);

efedrin içeren ilaçlar (Antibeksin, Artu, Brodil, Broksin, Bronkoflu, Defeks, Efedrin, Eupnase, Neofedrin, Pedrin vb.);

adrenalin içeren ilaçlar (İekain, Jetokain, Adrenalin);

levodopa içeren ilaçlar (Madopar, Sinemet, Stalevo);

lityum karbonat (Lithuril);

metildopa (Alfamet).

Bu liste Haloperidol ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Haloperidol ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Norodol (Haloperidol’ü) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.
Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Norodol Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Norodol Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Norodol Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Norodol Tablet 'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.144


View Profile
Re: Norodol Yan Etkileri
« Posted on: Şubat 23, 2020, 07:45:06 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Norodol Yan Etkileri e-book, Norodol Yan Etkileri programı, Norodol Yan Etkileri oyunları, Norodol Yan Etkileri e-kitap, Norodol Yan Etkileri download, Norodol Yan Etkileri hikayeleri, Norodol Yan Etkileri resimleri, Norodol Yan Etkileri haberleri, Norodol Yan Etkileri yükle, Norodol Yan Etkileri videosu, Norodol Yan Etkileri şarkı sözleri, Norodol Yan Etkileri msn, Norodol Yan Etkileri hileleri, Norodol Yan Etkileri scripti, Norodol Yan Etkileri filmi, Norodol Yan Etkileri ödevleri, Norodol Yan Etkileri yemek tarifleri, Norodol Yan Etkileri driverları, Norodol Yan Etkileri smf, Norodol Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2598 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 871 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 817 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 888 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Norodol 5 Mg 5 Ampul
İlaçlar
Honey_Face 0 509 Son Mesaj Şubat 03, 2013, 07:17:25 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular