Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Normopres Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 645 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2013, 04:37:20 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Normopres Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Amlodipin besilat
İlaç Marka İsmi:
Normopres Tablet
Bilgi:
Normopres Tablet 5 mg; her tablet 5 mg Amlodipin’e eşdeğer 6.944 mg Amlodipin besilat içerir. Norlopin Tablet 10 mg; her tablet 10 mg Amlodipin’e eşdeğer 13.889 mg Amlodipin besilat içerir.
Normopres (Amlodipin) Nedir?

Amlodipin kalsiyum kanal blokörü grubu ilaçlardan biridir. Amlodipin, kan damarlarını gevşetir (genişletir) ve kan akışını düzenler.

Amlodipin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

anjina (göğüs ağrısı);

hipertansiyon (yüksek kan basıncı).

Amlodipin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Normopres (Amlodipin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Konjestif kalp yetmezliği veya karaciğer hastalığınız varsa Amlodipin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Amlodipin kullanımı sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da fazla düşürebilir ve Amlodipin’in olası bazı yan etkilerini artırabilir.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Amlodipin kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Amlodipin kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Hayatınızın geri kalanında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Amlodipin diyet, egzersiz, kilo kontrolünü ve diğer ilaçları içeren bütün bir tedavi programın yalnızca bir parçasıdır. Diyetinize, ilaç tedavisine ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Doktorunuza kullanmakta olduğunuz diğer tüm tansiyon ve kalp ilaçlarınızı söyleyiniz.
Normopres (Amlodipin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Amlodipin’e alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer belirli hastalıklarınız varsa bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Amlodipin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

konjestif kalp yetmezliği;

karaciğer hastalığı.

Eğer bunun yanında beta-blokör grubu ilaçlardan [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken); vb. ] herhangi birini de kullanıyorsanız doktorunuz ile konuşmadan beta-blokör kullanımını birden bırakmayınız. İlacı aniden değil, yavaş yavaş azaltarak kullanmayı bırakmanız gerekebilir. Beta-blokör grubundan bir ilacı aniden kesmek Amlodipin tarafından engellenemeyecek ciddi kalp problemlerine yol açabilir.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Normopres (Amlodipin’i) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Amlodipin doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Amlodipin’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Normopres (Amlodipin’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Amlodipin genellikle günde bir defa alınır. Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Amlodipin diyet, egzersiz, kilo kontrolünü ve diğer ilaçları içeren bütün bir tedavi programın yalnızca bir parçasıdır. Diyetinize, ilaç tedavisine ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Amlodipin kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Amlodipin kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez, dolayısıyla tansiyonunuzun nezaman yüksek olduğunu anlayamayabilirsiniz. Hayatınızın geri kalanında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Amlodipin’in doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: sıcaklık veya sızlama hissi, aşırı baş dönmesi, bayılma.
Normopres (Amlodipin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Yatar veya oturur pozisyondan hızlı şekilde doğrulmaktan kaçınınız, bu durum baş dönmesi hissi yaratabilir. Yavaşça ve dikkatli şekilde doğrulup kalkınız.

Amlodipin kullanımı sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da fazla düşürebilir ve Amlodipin’in olası bazı yan etkilerini artırabilir.
Normopres (Amlodipin’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki gibi ciddi yan etkilere maruz kalırsanız hemen doktorunuza başvurunuz:

bayılacakmış gibi hissetme;

göğüs ağrısı;

yavaş, hızlı veya çarpıntılı kalp atışları;

kolay kanama ve çürük oluşumu, alışılmadık güçsüzlük, halsizlik;

sarılık (gözlerde veya ciltte sararma).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

baş ağrısı;

uykulu olma hali, depresyon, sinirlilik hali;

baş dönmesi;

mide bulantısı, kusma;

normalden fazla idrar yapma;

uyku problemleri (uykusuzluk);

garip rüyalar görme;

hafif cilt döküntüsü veya kaşıntı;

eklem veya kas ağrısı;

ağız kuruluğu, susuzluk, terleme artışı;

kilo değişimleri.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.
Normopres (Amlodipin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Doktorunuza kullanmakta olduğunuz diğer tüm tansiyon ve kalp ilaçlarını söyleyiniz.

Amlodipin ile etkileşebilecek daha birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Normopres (Amlodipin’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Amlodipin’i oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.
Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Normopres Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Normopres Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Normopres Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Normopres Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.143


View Profile
Re: Normopres Yan Etkileri
« Posted on: Şubat 20, 2020, 04:14:52 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Normopres Yan Etkileri e-book, Normopres Yan Etkileri programı, Normopres Yan Etkileri oyunları, Normopres Yan Etkileri e-kitap, Normopres Yan Etkileri download, Normopres Yan Etkileri hikayeleri, Normopres Yan Etkileri resimleri, Normopres Yan Etkileri haberleri, Normopres Yan Etkileri yükle, Normopres Yan Etkileri videosu, Normopres Yan Etkileri şarkı sözleri, Normopres Yan Etkileri msn, Normopres Yan Etkileri hileleri, Normopres Yan Etkileri scripti, Normopres Yan Etkileri filmi, Normopres Yan Etkileri ödevleri, Normopres Yan Etkileri yemek tarifleri, Normopres Yan Etkileri driverları, Normopres Yan Etkileri smf, Normopres Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2595 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 870 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1224 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 816 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 885 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular