Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Noktürn Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 358 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2013, 04:40:44 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Noktürn Film Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Paroksetin hidroklorür hemihidrat
İlaç Marka İsmi:
Noktürn Film Tablet
Bilgi:
Noktürn Film Tablet 10 mg; her film tablet 10 mg Paroksetin’e eşdeğer Paroksetin hidroklorür hemihidrat içerir. Noktürn Film Tablet 20 mg; her film tablet 20 mg Paroksetin’e eşdeğer Paroksetin hidroklorür hemihidrat içerir. Noktürn Film Tablet 30 mg; her film tablet 30 mg Paroksetin’e eşdeğer Paroksetin hidroklorür hemihidrat içerir. Noktürn Film Tablet 40 mg; her film tablet 40 mg Paroksetin’e eşdeğer Paroksetin hidroklorür hemihidrat içerir.
Noktürn ( Paroksetin) Nedir?

Paroksetin selektif serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) grubundan bir antidepresandır. Paroksetin beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya anksiyeteye (endişe, kaygı) sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Paroksetin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

depresyon;

agorafobili* veya agorafobisiz panik bozukluk;

( *agorafobi: sıkıntı ve baş dönmesi eşliğinde kendini gösteren açık alan hastalğı; yabancı ve kalabalık yerlerden, boşluktan, yükseklikten korkma. )

obsesif – kompülsif bozukluk;

( *obsesif – kompülsif bozukluk: Tekrarlanan ve alışkanlığa dönüşmüş hareket ve davranışlar yapma ya da bunlara eğilim gösterme. )

sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi);

anksiyete bozuklukları, genel endişe ve gerginlik hali.

Paroksetin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.
Noktürn (Paroksetin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Paroksetin’i rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri grubuna ait ilaçlarla birlikte almayınız.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe, Paroksetin 18 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.
Noktürn (Paroksetin’i) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Paroksetin’e veya ilacın bileşiminde bulunan maddelerden birine alerjiniz varsa, bu ilacı kullanmayınız.

Paroksetin’i rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri* grubuna ait ilaçlarla birlikte almayınız. Bu ilaçlar Paroksetin ile birlikte alındığında ciddi, bazen de ölümcül sorunlara yol açabilir. Herhangi bir MAO inhibitörü* ilaç kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Paroksetin kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. Paroksetin kullanımını bıraktıktan sonra ise herhangi MAO inhibitörü* ilaç kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz.

{ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer veya böbrek hastalığı;

herhangi bir kanama veya pıhtılaşma bozukluğu;

nöbet geçirmek veya epilepsi;

bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk);

hap bağımlılığı veya intihar düşünceleri öyküsü.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında ya da doz değişimlerinde ağırlaşan depresyon ya da intihar düşünceleriniz oluşuyorsa doktorunuza başvurunuz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Noktürn (Paroksetin’i) Kullanabilir miyim?

Paroksetin doğmamış bebeğe zararlı olabilir. Ancak hamilelik sırasında antidepresan kullanımını bırakmak depresyonu nüksettirebilir. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız veya Paroksetin kullanımı sırasında hamile kaldıysanız doktorunuz ile konuşmadan ilacı kullanmayı bırakmayınız. Böyle bir durumda ne yapmanız gerektiği konusunda derhal doktorunuz ile görüşünüz.

Paroksetin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Noktürn (Paroksetin’i) Kullanabilir miyim?

Paroksetin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.
Noktürn (Paroksetin’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız.

Doktorunuz bu ilaçtan en iyi faydayı sağlayabilmeniz için bazen dozaj değişikliklerine gidebilir.

İlacı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tablet formdaki ilacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 4 hafta sürebilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. 4 hafta içinde şikayetlerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza danışınız.

Paroksetin’i kullanmayı bıraktığınızda telaş, heyecan, baş dönmesi, hissizlik veya belirli bölgelerde yanma hissi, kulaklarda çınlama, bilinç bulanıklığı, ya da davranış bozuklukları gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Doktorunuzla konuşmadan Paroksetin’i kullanmayı bırakmayanız.

Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe, Paroksetin 18 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir; mide bulantısı, kusma, titreme, terleme, idrarda azalma, bulanık görme, hızlı kalp ritmi, bilinç bulanıklığı, saldırganlık, nöbetler, ve koma.
Noktürn (Paroksetin’i) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Paroksetin’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları Paroksetin’in sebep olabileceği uykulu hali daha da artırabilir. Bu ilaçlardan herhangi birini ya da diğer antidepresan ilaçlardan birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz.

Paroksetin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.
Noktürn (Paroksetin’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da

boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

terleme, hızlı veya düzensiz kalp atışları, titremeler;

mide bulantısı, kusma, ishal, iştah kaybı;

başağrısı, güçsüzlük, halsizlik, halüsinasyonlar, nöbetler.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

sinirli hissetme;

uyuklama, baş dönmesi;

uyku problemleri (uykusuzluk);

hafif mide bulantısı, kabızlık;

kilo değişimleri;

seks dürtüsünde azalma, iktidarsızlık, orgazm olma zorluğu;

ağız kuruluğu, esneme.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.
Noktürn (Paroksetin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Ağrı, eklem iltihabı, ateş veya şişlikler ile ilgili bir ilaç almadan önce doktorunuza bildiriniz. Bunlar asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb. ); non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec ,Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb. ] olabilir. Paroksetin ile birlikte bu ilaçların alınması kolay kanamalara ve çürüklere sebep olabilir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Paroksetin’i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect Tablet); selejilin hidroklorür (Moverdin) ];

pimozid (Nörofren);

haloperidol (Norodol, Sedaperidol);

sumatriptan (Imigran);

fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin);

pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin, Orfarin)];

antidepresanlar [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac);fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); milnasipran (Ixel); mirtazapin (Remeron, Mirtaron); reboksetin (Edronax); venlafaksin (Efexor); hiperikum (Felis); amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin);imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin); vb. ];

lityum karbonat (Lithuril);

fenotiazinler [klorpromazin hidroklorür (Largactil); tioridazin (Mellerettes, Melleril); trifluoperazin (Stilizan); vb. ];

klorpromazin hidroklorür (Largactil);

St. John’s wort (St. John’s Wort);

teofilin içeren ilaçlar (Bronkolin 300, Pirasmin, Talotren, Teobag, Teokap SR, Teosel, Xanthium, Carena, Filinsel, Asmafilin, Butofilin SR, vb.).

tramadol hidroklorür (Contramal, Contramal Retard, Ultramex);

kalp rahatsızlıklarında kullanılan ilaçlar [digoksin (Digoxin-Sandoz); meksiletin hidroklorür (Mexitil); propafenon hidroklorür (Rytmonorm); kinidin içeren ilaçlar (Longacor, Natisedine, Quinicardine); vb. ].

Bu liste Paroksetin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Paroksetin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Noktürn (Paroksetin’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Paroksetin’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Noktürn Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Noktürn Film Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Noktürn Film Tablet 'in asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Noktürn Film Tablet 'in sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.144


View Profile
Re: Noktürn Yan Etkileri
« Posted on: Şubat 23, 2020, 08:08:42 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Noktürn Yan Etkileri e-book, Noktürn Yan Etkileri programı, Noktürn Yan Etkileri oyunları, Noktürn Yan Etkileri e-kitap, Noktürn Yan Etkileri download, Noktürn Yan Etkileri hikayeleri, Noktürn Yan Etkileri resimleri, Noktürn Yan Etkileri haberleri, Noktürn Yan Etkileri yükle, Noktürn Yan Etkileri videosu, Noktürn Yan Etkileri şarkı sözleri, Noktürn Yan Etkileri msn, Noktürn Yan Etkileri hileleri, Noktürn Yan Etkileri scripti, Noktürn Yan Etkileri filmi, Noktürn Yan Etkileri ödevleri, Noktürn Yan Etkileri yemek tarifleri, Noktürn Yan Etkileri driverları, Noktürn Yan Etkileri smf, Noktürn Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2598 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 871 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1225 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 817 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 888 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular