Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Nimotop Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 420 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2013, 04:51:59 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Nimotop Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Nimodipin
İlaç Marka İsmi:
Nimotop Tablet
Nimotop (Nimodipin) Nedir?

Nimodipin kalsiyum kanal blokörleri grubu ilaçlardan biridir. Nimodipin kan damarlarını gevşeterek (genişleterek) çalışır. Böylece kan akışını geliştirir.

Nimodipin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

beyin kan damarlarından kaynaklanan yetersiz kanlanma sonucu oluşan sinir harabiyetinin önlenmesi;

beyin kan damarlarında görülen kasılmalara bağlı sinirsel (sinirler ile ilgili) yetersizliklerin önlenmesi ve giderilmesi;

araknoid zarın¹ altındaki bölgede görülen kanama sonrasında.

(¹araknoid zar: Beyin ve omuriliği saran 3 zardan biri.)

Nimodipin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Nimotop (Nimodipin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer yavaş kalp ritmi, konjestif kalp yetmezliği veya kalp krizi gibi geçmişte yaşanmış herhangi bir kalp probleminiz veya karaciğer hastalığı, ağır böbrek yetmezliği, düşük tansiyon ya da hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastalığınız varsa Nimodipin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile öncelikle doktorunuz ile görüşmeden Nimodipin kullanımını durdurmayınız. Eğer ilacın kullanımını durdurursanız durumunuz kötüleşebilir.

Eğer 65 yaşın üstündeyseniz bu ilacın yan etkilerine maruz kalma olasılığınız daha yüksektir. Doktorunuz sizin için daha düşük bir doz reçete edebilir veya tedavi sürecinde dozaj ayarlamalarına gidebilir.

Nimodipin kullanımı sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol tansiyonun (kan basıncının) düşmesine, uyuşukluk hali veya baş dönmesine sebep olabilir.
Nimotop (Nimodipin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Nimodipin’e ve/veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe bu ilacı gebelik döneminizde kullanmayınız.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Nimodipin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer hastalığı;

ağır böbrek yetmezliği;

düşük tansiyon;

hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastalığı;

yavaş kalp ritmi, konjestif kalp yetmezliği veya kalp krizi gibi geçmişte yaşanmış bir kalp problemi.

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Nimodipin kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Nimotop (Nimodipin) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Nimodipin doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Nimodipin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Nimotop (Nimodipin) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Nimotop (Nimodipin) Nasıl Kullanılır?

Nimodipin’i tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Kullanım direktiflerinde anlamadığınız bir nokta olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

İlacınızı yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Nimodipin’in düzenli şekilde kullanılması önemlidir.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile öncelikle doktorunuz ile görüşmeden Nimodipin kullanımını durdurmayınız. Eğer ilacın kullanımını durdurursanız durumunuz kötüleşebilir.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Bu nedenle doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı kaçırmamanız ve ihmal etmemeniz önemlidir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer bir sonraki dozu almanıza 4 saatten az süre kalmışsa unuttuğunuz dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Nimodipin’in doz aşımı belirtilerinden bazıları: Baş dönmesi, güçsüzlük, halsizlik, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bayılma, alışılmadık şekilde hızlı veya yavaş kalp atışları, heceleyerek veya takılarak konuşma, bilinç bulanıklığı veya koma.
Nimotop (Nimodipin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Nimodipin kullanımı sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol tansiyonun (kan basıncının) düşmesine, uyuşukluk hali veya baş dönmesine sebep olabilir.
Nimotop (Nimodipin’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

alışılmadık şekilde hızlı veya yavaş kalp atışları.

Daha hafif yan etkilerin görülmesi daha olasıdır. Eğer aşağıdaki yan etkilerden herhangi birine sahipseniz Nimodipin kullanımını sürdürünüz ve doktorunuz ile görüşünüz:

başağrısı;

mide bulantısı;

halsizlik, sinirlilik;

yüzde kızarma, sıcaklık hissi;

terleme.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Nimotop (Nimodipin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriniz kullanıyorsanız Nimodipin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

antihipertansifler [benazepril ([Cibacen); bosentan (Tracleer); fosinopril (Monopril); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); kaptopril (Apo – Capto, Kapril, Kaptoril); kinapril (Acuitel); klortalidon (Hygroton, Regroton); lisinopril (Zestril, Sinopryl, Rilace, Acerilin); mannitol (%20 Mannitol, %20 Mannitol-Biosel Solüsyonu); metildopa (Alfamet); moeksipril hidroklorür (Univasc); moksonidin (Cynt, Physiotens); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Delix Protect, Blokace, Blokace Plus); rilmenidin (Hyperium); silazapril (İnhibace, İnhibace Plus); spironolakton (Aldacton); sodyum nitroprusid (Nipruss); trandolapril (Gopten); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); vb.];

damar içine enjeksiyon yoluyla uygulanan beta adrenerjik blokörler [metoprolol tartrat (Beloc); sotalol hidroklorür (Talozin); esmolol hidroklorür (Brevibloc); vb.].

Bu liste Nimodipin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Nimodipin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Nimotop (Nimodipin’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Nimotop Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Nimotop Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Nimotop Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Nimotop Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Nimotop Yan Etkileri
« Posted on: Şubat 26, 2020, 12:53:33 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Nimotop Yan Etkileri e-book, Nimotop Yan Etkileri programı, Nimotop Yan Etkileri oyunları, Nimotop Yan Etkileri e-kitap, Nimotop Yan Etkileri download, Nimotop Yan Etkileri hikayeleri, Nimotop Yan Etkileri resimleri, Nimotop Yan Etkileri haberleri, Nimotop Yan Etkileri yükle, Nimotop Yan Etkileri videosu, Nimotop Yan Etkileri şarkı sözleri, Nimotop Yan Etkileri msn, Nimotop Yan Etkileri hileleri, Nimotop Yan Etkileri scripti, Nimotop Yan Etkileri filmi, Nimotop Yan Etkileri ödevleri, Nimotop Yan Etkileri yemek tarifleri, Nimotop Yan Etkileri driverları, Nimotop Yan Etkileri smf, Nimotop Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2598 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 874 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1225 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 817 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 889 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular