Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Nimelid Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 566 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2013, 04:52:51 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Nimelid Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Nimesulid
İlaç Marka İsmi:
Nimelid Tablet
Nimelid (Nimesulid) Nedir?

Nimesulid ağrı kesici ve iltihabi durumlar üzerinde etkili bir ilaçtır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır. Nimesulid vücutta iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltarak çalışır.

Nimesulid non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar kategorisinde yer alır.

Nimesulid aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

aniden şiddetli belirtilerle başlayan ve kısa süren ağrılar;

ağrılı ve zor geçen adet dönemleri;

çeşitli durumlara bağlı olarak eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla karakterize eklem iltihaplanması [osteoartrit (eş. a. osteoartroz)].

Nimesulid burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Nimelid (Nimesulid) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Nimesulid mide ya da bağırsaklar üzerinde kanama veya organ duvarlarının delinmesi de dahil olmak üzere ağır etkiler meydana gelme riskini arttırabilir. Bu gibi durumlar ölümcül olabilir ve mide veya bağırsaklarla ilgili bu tip etkiler Nimesulid kullandığınız herhangi bir zamanda uyarı veya erken belirti vermeden meydana gelebilir. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha yüksektir.

Eğer mide veya bağırsaklarda kanama belirtileri olan; siyah, kanlı veya katranımsı dışkı; kan öksürme; kahve telvesi şeklinde kusma gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz.

Nimesulid kullanımı kadınlarda doğurganlığa zarar verebilir. Gebe kalmayı deneyen, gebe kalma zorluğu yaşayan veya kısırlık tedavisi gören kadınların Nimesulid kullanması tavsiye edilmez.

Hekim veya eczacınıza danışmadan soğuk algınlığı, alerji veya ağrıya karşı olan başka bir ilaç kullanmayınız. Nimesulid’e benzer ilaçlar içeren birçok reçetesiz ilaç [asetilsalisilik asit (Aspirin, Babyprin, Coraspin, Ecopirin); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); ketoprofen (Profenid); vb.] mevcuttur. Eğer bu tip ilaçları birlikte alırsanız, aynı tür ilaçlardan kazara çok fazla kullanmış olabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, naproksen veya ketoprofen içerip içermediğini kontrol ediniz.

Nimesulid kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol Nimesulid’in sebep olabileceği karaciğer hasarı riskini arttırabilir.

Bu ilaç 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
Nimelid (Nimesulid) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Nimesulid’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

alkol ve ilaç bağımlılığı;

ateş ve / veya grip benzeri belirtiler;

mide – bağırsak ülseri;

karaciğer yetmezliği;

şiddetli böbrek fonksiyon bozukluğu.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Nimesulid kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildiriniz :

sigara kullanımı;

geçirmiş olduğunuz mide - bağırsak ülseri veya mide kanaması öyküsü;

karaciğer ve / veya böbrek hastalığı;

kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğu;

yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalığı;

astım;

nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlara* alerji;

asetilsalisilik asit’e** alerji.

( *non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.])

[ **asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.)]

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Nimesulid’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar mide ve bağırsak üzerinde kanama veya delinme gibi ciddi etkilerin oluşma riskini artırabilir. Bu tip durumlar ölümcül olabilir ve mide ve bağırsaklarla ilgili (gastrointestinal) etkiler bu gruba dahil ilaçları herhangi bir kullanışınızda uyarı veya belirti göstermeden meydana gelebilir. Yaşlıların mide ve bağırsaktaktaki ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha fazla olabilir.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Nimelid (Nimesulid) Kullanabilir miyim?

Gebelik kategorisi C. Nimesulid anne karnındaki bebek için zararlı olabilir. Eğer hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Hamileliğin son 3 ayında Nimesulid kullanmak anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe hamilelik döneminde Nimesulid kullanmayınız.

Nimesulid'in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Nimelid (Nimesulid) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Nimelid (Nimesulid) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tablet formdaki ilacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte tok karnına alınız.

Eğer Nimesulid’i uzun bir süre boyunca kullanacaksanız doktorunuz ilacın vücudunuzda zararlı etkilere sebep olmadığından emin olabilmek için düzenli aralıklarla kontroller yapmak isteyebilir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Bu ilaç 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, uyuşukluk hali, uyku hali, siyah veya kanlı dışkı, kan öksürme, solunum bozukluğu veya koma.
Nimelid (Nimesulid) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Hekim veya eczacınıza danışmadan soğuk algınlığı, alerji veya ağrıya karşı olan başka bir ilaç kullanmayınız. Nimesulid’e benzer ilaçlar içeren birçok reçetesiz ilaç [asetilsalisilik asit (Aspirin, Babyprin, Coraspin, Ecopirin); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); ketoprofen (Profenid); vb.] mevcuttur. Eğer bu tip ilaçları birlikte alırsanız, aynı tür ilaçlardan kazara çok fazla kullanmış olabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, naproksen veya ketoprofen içerip içermediğini kontrol ediniz.

Nimesulid kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol Nimesulid’in sebep olabileceği karaciğer hasarı riskini arttırabilir.
Nimelid’in (Nimesulid) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz Nimesulid kullanımını durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

şişlik, ani kilo alma;

normalden az idrar yapma;

şiddetli cilt döküntüsü (ciltte kızarıklık, kabarcık, kaşıntı).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

bulantı, kusma, hazımsızlık, mide ağrısı, şişkinlik, ishal, kabızlık;

baş dönmesi, baş ağrısı;

uyku hali, sersemlik.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Nimelid (Nimesulid) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Nimesulid kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); Nimesulid (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.];

salisilatlar [asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb. ); sülfasalazin (Salazopyrin EN – tab); vb.];

varfarin sodyum (Coumadin);

tiklopidin hidroklorür (Ticlid, Ticlocard);

heparin (Calciparine, Heparine Sodium Panpharma, Liquemine, Nevparin);

pentoksifilin (Pentox SR, Penfixteva, Trental, Trental 400, Trental CR, Trentilin, Vasoplan, vb.);

antihipertansifler [benazepril (Cibacen); bosentan (Tracleer); enalapril maleat (Enalap, Renitec, Enapril, Vasolapril, Konveril); fosinopril (Monopril); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); kaptopril (Apo – Capto, Kapril, Kaptoril); kinapril (Acuitel); klortalidon (Hygroton, Regroton); lisinopril (Zestril, Sinopryl, Rilace, Acerilin); mannitol (%20 Mannitol, %20 Mannitol-Biosel Solüsyonu); metildopa (Alfamet); moeksipril hidroklorür (Univasc); moksonidin (Cynt, Physiotens); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Delix Protect, Blokace, Blokace Plus); rilmenidin (Hyperium); silazapril (İnhibace, İnhibace Plus); spironolakton (Aldacton); sodyum nitroprusid (Nipruss); trandolapril (Gopten); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); vb.];

siklosporin (Sandimmun, Sandimmun Neoral);

lityum karbonat (Lithuril);

metotreksat (Emthexate, Methotrexat, Trexan, Zexat).

Bu liste Nimesulid ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Nimesulid ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Nimelid’i (Nimesulid) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında, nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Nimelid Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Nimelid Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Nimelid Tablet’i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Nimelid Tablet’i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Nimelid Yan Etkileri
« Posted on: Ağustos 23, 2019, 10:25:20 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Nimelid Yan Etkileri e-book, Nimelid Yan Etkileri programı, Nimelid Yan Etkileri oyunları, Nimelid Yan Etkileri e-kitap, Nimelid Yan Etkileri download, Nimelid Yan Etkileri hikayeleri, Nimelid Yan Etkileri resimleri, Nimelid Yan Etkileri haberleri, Nimelid Yan Etkileri yükle, Nimelid Yan Etkileri videosu, Nimelid Yan Etkileri şarkı sözleri, Nimelid Yan Etkileri msn, Nimelid Yan Etkileri hileleri, Nimelid Yan Etkileri scripti, Nimelid Yan Etkileri filmi, Nimelid Yan Etkileri ödevleri, Nimelid Yan Etkileri yemek tarifleri, Nimelid Yan Etkileri driverları, Nimelid Yan Etkileri smf, Nimelid Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2515 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 817 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1185 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 771 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 829 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular