Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Nifuryl Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 311 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2013, 04:53:46 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Nifuryl Yan Etkileri
Nifuryl Süspansiyon
İlaç Etken Maddesi:
Nifuroksazid
İlaç Marka İsmi:
Nifuryl Süspansiyon
Nifuryl (Nifuroksazid) Nedir?

Nifuroksazid antibakteriyel* bir ilaçtır. Bağırsak enfeksiyonlarında sık rastlanan mikroorganizmalar üzerinde etkili bir bağırsak antiseptiğidir.

( *antibakteriyel: Bakterileri tahrip eden veya onların büyümesini engelleyen, bakterilere karşı etki gösteren)

Nifuroksazid aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

akut (kısa süre içinde gelişen) ishal;

kronik ishal;

kolit*. ( *kolit: Kalın bağırsak iltihabı)

Nifuroksazid burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Nifuryl (Nifuroksazid) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Nifuroksazid’e veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelere alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Doktorunuz tarafından size verilenden daha yüksek dozda veya daha uzun süre Nifuroksazid’i kullanmayınız. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, Nifuroksazid’i 7 günden daha uzun süre kullanmayınız.

Günde 6 defadan fazla sulu dışkılamayla seyreden veya 24 saatten uzun süren veya kilo kaybına yol açan ishallerde ya da ateş ve kusmanın başlaması halinde, hemen bir doktora başvurunuz.

Genel durum bozukluğu, ateş, enfeksiyon, iltihap ile seyreden; ilerleme, yayılma ve kanama gösteren ishallerde kan dolaşımına geçen antibakteriyel* ilaçlar kullanılmamalıdır. Eğer belirtilerinizde iyileşme görülmezse ya da belirtileriniz kötüleşirse, dışkınızda kan görülürse vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

( *antibakteriyel: Bakterileri tahrip eden veya onların büyümesini engelleyen, bakterilere karşı etki gösteren)

Dehidrasyona (vücutta su kaybı) maruz kalmamak için bu ilacı kullandığınız süre boyunca bol miktarda tuzlu veya şekerli sıvı ya da su içiniz (eğer şeker ya da yüksek tansiyon hastası iseniz ya da tuz diyeti yapıyorsanız, bol bol su içiniz). Uzun süren şiddetli ishal, şiddetli kusma, yemeği reddetme durumunda su kaybının giderilmesi için damar içi uygun sıvıların verilmesi gerekebilir, bu nedenle böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.
Nifuryl (Nifuroksazid) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Nifuroksazid’e veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelere alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Bu ilaç prematürelerde* ve yeni doğan bebeklerde (0 – 1) aylık kullanılmamalıdır.

( *prematüre: 37 haftalık normal doğum süresinden önce dünyaya gelen yeni doğan. )
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Nifuryl (Nifuroksazid’i) Kullanabilir miyim?

Nifuroksazid’in doğmamış bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Nifuroksazid’in anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız mutlaka doktorunuza bildiriniz.
Araç ve Makine Kullanırken Nifuryl (Nifuroksazid’i) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Nifuryl (Nifuroksazid’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Nifuroksazid’i tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, Nifuroksazid’i 7 günden daha uzun süre kullanmayınız.

Kapsül formdaki Nifuroksazid’i bir bardak dolusu su ile birlikte, bütün olarak alınız.

Süspansiyon formdaki Nifuroksazid’i ise her kullanımdan önce iyice çalkalayınız. Süspansiyon formda hazırlanan Nifuroksazid’i doğru dozda aldığınızdan emin olmak için, ilacınızı alırken özel bir doz ölçüm kaşığı ya da ölçüm kabı kullanınız. Yemek kaşığı ya da diğer başka bir araç - gereç kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Dehidrasyona (vücutta su kaybı) maruz kalmamak için bu ilacı kullandığınız süre boyunca bol miktarda tuzlu veya şekerli sıvı ya da su içiniz (eğer şeker ya da yüksek tansiyon hastası iseniz ya da tuz diyeti yapıyorsanız, bol bol su içiniz). Uzun süren şiddetli ishal, şiddetli kusma, yemeği reddetme durumunda su kaybının giderilmesi için damar içi uygun sıvıların verilmesi gerekebilir, bu nedenle böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

Eğer belirtilerinizde iyileşme görülmezse ya da belirtileriniz kötüleşirse doktorunuza başvurunuz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.
Nifuryl (Nifuroksazid) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda aşırı hararetten ve dehidrasyondan (vücutta su kaybı) kaçınınız. İçmeniz gereken içecek miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Antibiyotik ilaçlar ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Eğer sulu veya kanlı ishaliniz varsa doktorunuzu arayınız. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için Nifuroksazid kullanmayınız.
Nifuryl (Nifuroksazid’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Küçük çocuklarda nadiren bulantı ve kusma görülebilir.

Burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.
Nifuryl (Nifuroksazid) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Nifuroksazid’i kullanmadan önce, eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, doktorunuza bildiriniz:

antidepresanlar [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac);fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); milnasipran (Ixel); mirtazapin (Remeron, Mirtaron); reboksetin (Edronax); venlafaksin (Efexor); hiperikum (Felis); amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin);imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin); vb. ];

Nifuroksazid ile etkileşebilecek çeşitli ilaçlar olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Nifuryl (Nifuroksazid’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Nifuroksazid’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.
Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Nifuryl Süspansiyon ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! DiafNifuryl Süspansiyon ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Nifuryl Süspansiyon'u asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Nifuryl Süspansiyon'u sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.144


View Profile
Re: Nifuryl Yan Etkileri
« Posted on: Şubat 24, 2020, 07:58:21 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Nifuryl Yan Etkileri e-book, Nifuryl Yan Etkileri programı, Nifuryl Yan Etkileri oyunları, Nifuryl Yan Etkileri e-kitap, Nifuryl Yan Etkileri download, Nifuryl Yan Etkileri hikayeleri, Nifuryl Yan Etkileri resimleri, Nifuryl Yan Etkileri haberleri, Nifuryl Yan Etkileri yükle, Nifuryl Yan Etkileri videosu, Nifuryl Yan Etkileri şarkı sözleri, Nifuryl Yan Etkileri msn, Nifuryl Yan Etkileri hileleri, Nifuryl Yan Etkileri scripti, Nifuryl Yan Etkileri filmi, Nifuryl Yan Etkileri ödevleri, Nifuryl Yan Etkileri yemek tarifleri, Nifuryl Yan Etkileri driverları, Nifuryl Yan Etkileri smf, Nifuryl Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2598 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 874 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1225 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 817 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 888 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular