Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Nidazol Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 970 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2013, 04:56:36 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Nidazol Film Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Metronidazol
İlaç Marka İsmi:
Nidazol Film Tablet

Metronidazol Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Metronidazol bir antibiyotiktir ve vücuttaki bakteriler ve parazitler ile savaşarak çalışır.

Metronidazol aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyonlar;
solunum yolu enfeksiyonları (zatürre, akciğer absesi gibi);
kemik ve / veya eklem enfeksiyonları;
karın içinde oluşan enfeksiyonlar;
menenjit, beyin absesi;
kalın bağırsak iltihabı (psödomembranöz kolit* gibi) ( *psödomembranöz kolit: Antibiyotik tedavisinin bir sonucu olarak gelişen, kalın barsaktaki hücrelerin yıkımına yol açan bir hastalıktır. );
kanda hastalık yapıcı mikroorganizmaların önemli ölçüde artmasıyla gelişen ağır enfeksiyon durumu ( septisemi );
üreme / boşaltım sistemi enfeksiyonları (trikomoniyaz* gibi) ( *trikomoniyaz: En sık vajinada görülen bir enfeksiyon türüdür. Vajinada kaşınma, yanma, kirli sarı – yeşil renkte köpüklü akıntı gibi belirtiler görülür. Erkeklerde ise bazen idrar kanalı iltihaplanması, prostat iltihabı gibi belirtiler meydana gelebilir. );
birtakım iç organları (karaciğer, böbrek, vb. ) etkileyen enfeksiyonlar (amöbiyaz* gibi) ( *amöbiyaz: İlk önce amipli dizanteriye neden olan, daha sonra ise diğer iç organlara (karaciğer, akciğer, böbrek, dalak, vb. ) atlayan parazit kökenli bir hastalık. );
ince bağırsaklar ile ilgili enfeksiyonlar (Crohn hastalığı¹, giardiazis² gibi). ( ¹Crohn hastalığı: İnce bağırsağın son 10 – 20 cm’lik kısmında meydana gelen ve nedeni bilinmeyen iltihabi bir rahatsızlıktır. Ancak sindirim kanalının herhangi bir yerinde de bulunabilir. Tekrarlayıcı ishal atakları, kramp şeklinde karın ağrıları, kilo kaybı ve birkaç gün ila birkaç ay devam eden ateş hastalığın başlıca belirtilerindendir. ²giardiazis: İnce bağırsaklara yerleşen bir mikroorganizmanın yol açtığı; ishal, hazımsızlık ve bazen de emilim bozukluğu ile birlikte görülen enfeksiyon. )

Metronidazol burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Metronidazol Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile bu ilacı size reçete edilen (doktorunuz tarafından belirtilen) sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşme olabilir. Ancak, enfeksiyonun tamamiyle temizlenmesi için ilacı size belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanmalısınız.

Metronidazol genel soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmeyecektir.

Metronidazol kullanımı sırasında ve kullanımı durdurduktan sonraki en az 3 gün boyunca alkol almayınız. Alkol kullanırsanız hızlı kalp atışları, cilt altında sıcaklık veya kızarıklık, sızlama hissi, mide bulantısı veya kusma gibi kötü yan etkilere maruz kalabilirsiniz.

Metronidazol idrarı kahverengi – kırmızı renge boyayabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız endişelenmeyiniz.

Metronidazol Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Metronidazol'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da hamileliğinizin ilk 3 ayında iseniz bu ilacı kullanmayınız. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalma olasılığınız varsa doktorunuza söylemelisiniz.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Metronidazol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer hastalığı;
herhangi bir mide veya bağırsak hastalığı (Crohn hastalığı* gibi) ( *Crohn hastalığı: İnce bağırsağın son 10 – 20 cm’lik kısmında meydana gelen ve nedeni bilinmeyen iltihabi bir rahatsızlıktır. Ancak sindirim kanalının herhangi bir yerinde de bulunabilir. Tekrarlayıcı ishal atakları, kramp şeklinde karın ağrıları, kilo kaybı ve birkaç gün ila birkaç ay devam eden ateş hastalığın başlıca belirtilerindendir. );
anemi (kırmızı kan hücrelerinin azlığı) veya lökopeni (beyaz kan hücrelerinin azlığı) gibi herhangi bir kan hücresi bozukluğu;
epilepsi (sara) veya diğer ani hastalık nöbeti bozuklukları;
sinirlerde herhangi bir bozukluk.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Metronidazol’ü güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Metronidazol Kullanabilir miyim?

Hamileliğinizin ilk 3 ayında iseniz doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe bu ilacı kullanmayınız. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalma olasılığınız varsa doktorunuza söylemelisiniz. Metronidazol anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Metronidazol Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Metronidazol’ü Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Metronidazol tabletin her dozunu 1 bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Metronidazol’ün süspansiyon (sıvı) olarak hazırlanan formunu ise her dozu ölçmeden önce iyice çalkalayınız. Doğru miktarda dozu aldığınıza emin olmak için, sıvıyı işaretli bir ölçüm kaşığı veya ilaç kabı ile ölçünüz, normal bir yemek kaşığı kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile ilacınızı size reçete edilen (doktorunuz tarafından belirtilen) sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşme olabilir. Ancak, enfeksiyonun tamamiyle temizlenmesi için ilacı size belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanmalısınız.

Metronidazol genel soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmeyecektir.

İlacın zararlı etkilere sebep olmadığından emin olmak için düzenli olarak kan tahlili (kan testleri) yaptırmanız gerekebilir. Karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Bu ilaç belirli tıbbi tahlillerde ve testlerde beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden doktorlara Metronidazol kullandığınızı bildiriniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, denge veya koordinasyon kaybı, hissizlik ve belirli bölgelerde yanma hissi, veya ani hastalık nöbetleri (irade dışı kasılmalar).

Metronidazol Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Metronidazol kullanımı sırasında ve kullanımı durdurduktan sonraki en az 3 gün boyunca alkol almayınız. Alkol kullanırsanız hızlı kalp atışları, cilt altında sıcaklık veya kızarıklık, sızlama hissi, mide bulantısı veya kusma gibi kötü yan etkilere maruz kalabilirsiniz.

Kullandığınız ilaçların veya yiyeceklerin etiketlerini okuyunuz ve alkol içermediğinden emin olunuz.

Antibiyotik ilaçlar ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Eğer sulu veya kanlı ishaliniz varsa doktorunuzu arayınız. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.

Metronidazol’ün Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık yardımı isteyiniz:

ani hastalık nöbetleri (irade dışı kasılmalar, sara gibi);

bilinç bulanıklığı, halüsinasyon;

yüksek ateş, titreme, vücut ağrıları, boğaz ağrısı, grip belirtileri;

ellerde veya ayaklarda hissizlik ya da belirli bölgelerinde yanma hissi;

ağız içinde veya dudakların üstünde beyaz renkli lekeler veya yaralar;

idrar yapımı sırasında ağrı veya yanma;

kanlı veya sulu ishal.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

mide bulantısı, kusma, ishal;
karın krampları, kabızlık;
iştahsızlık;
başağrısı, baş dönmesi, denge kaybı;
kırmızı – kahverengi idrar;
vajinal kaşıntı veya akıntı;
ağız kuruluğu veya ağızda hoş olmayan bir metal tadı;
burun akıntısı veya burun tıkanıklığı;
boğazda şişme ve boğaz ağrısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Metronidazol ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Metronidazol kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz:

astemizol (Almizol, Histamal, Histamizol, Histazol);
terfenadin karboksilat hidroklorür (Feksine, Fexofen, Fexadyne, Fexavil, Telfast, Vivafeks);
vekuronyum bromür (Blok – L, Norcuron);
5 – fluorouracil (5 – Fluorouracil Biosyn, 5 – Fluorouracil Ebewe, 5 – FU İnjection, Fivoflu, Fluorouracil – Koçak);
fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin);
fenobarbital (Paranox, Pirofen, Luminal, Luminaletten);
kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin)];
lityum karbonat (Lithuril);
disülfiram (Antabus).

Bu liste Metronidazol ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Metronidazol ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Bu ilaç belirli tıbbi tahlillerde ve testlerde beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden doktorlara Metronidazol kullandığınızı bildiriniz.

Metronidazol’ü Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Metronidazol’ü oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. Metronidazol’ün süspansiyon (sıvı) formunun şişesinin kapağını sıkıca kapatınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Nidazol Film Tablet oda ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Nidazol Film Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Nidazol Film Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Nidazol Film Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Nidazol Yan Etkileri
« Posted on: Şubat 26, 2020, 12:35:47 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Nidazol Yan Etkileri e-book, Nidazol Yan Etkileri programı, Nidazol Yan Etkileri oyunları, Nidazol Yan Etkileri e-kitap, Nidazol Yan Etkileri download, Nidazol Yan Etkileri hikayeleri, Nidazol Yan Etkileri resimleri, Nidazol Yan Etkileri haberleri, Nidazol Yan Etkileri yükle, Nidazol Yan Etkileri videosu, Nidazol Yan Etkileri şarkı sözleri, Nidazol Yan Etkileri msn, Nidazol Yan Etkileri hileleri, Nidazol Yan Etkileri scripti, Nidazol Yan Etkileri filmi, Nidazol Yan Etkileri ödevleri, Nidazol Yan Etkileri yemek tarifleri, Nidazol Yan Etkileri driverları, Nidazol Yan Etkileri smf, Nidazol Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2598 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 874 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1225 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 817 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 889 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular