Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Nexivol Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 931 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2013, 05:00:56 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Nexivol Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Nebivolol hidroklorür
İlaç Marka İsmi:
Nexivol Tablet
Bilgi:
(Bir tablet 5 mg Nebivolol’e eşdeğer 5.45 mg Nebivolol hidroklorür içerir.)
Nexivol (Nebivolol) Nedir?

Nebivolol beta-blokörler grubu ilaçlardan biridir. Beta-blokörler kalbi ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını) etkileyerek çalışır.

Nebivolol aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

yüksek tansiyon (hipertansiyon);

kronik kalp yetmezliği.

Nebivolol burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Nexivol (Nebivolol) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Öncelikle doktorunuzla konuşmadan Nebivolol kullanımını bırakmayınız veya doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir ya da ağır göğüs ağrısı veya kalp krizi gibi ciddi kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza belirli bir süre önceden Nebivolol kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Nebivolol yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde diyet, ilaç tedavisi, kilo kontrolü ve egzersizleri de içeren komple bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Eğer yüksek tansiyon tedavisi görüyorsanız diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerine sıkı şekilde uyunuz.

Hipertansiyon sıklıkla belirti göstermez, dolayısıyla yüksek tansiyonunuz olsa bile bunu hissedemeyebilirsiniz. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı direktifler doğrultusunda kullanmaya devam ediniz. Hayatınızın geri kalanı boyunca tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Bu ilaç laktoz monohidrat içerir, eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuzla konuşunuz.
Nexivol (Nebivolol) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Nebivolol'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

tansiyonun (kan basıncının) çok düşük olması (büyük tansiyonun 90 mm Hg’nın altında olması);

nabzın çok yavaş atması (dakikada 60 vuruştan daha az);

karaciğer yetmezliği veya karaciğer fonksiyon bozukluğu;

gebelik ve/veya emzirme döneminde olmak;

bronşların spazmlarla kasılması ve nefes darlığı öyküsü;

ani kalp yetmezliği veya kontrol altına alınmayan kalp yetmezliği;

belirli kalp hastalıkları özellikle de atriyoventriküler blok¹ (eğer kalbinizde pil takılı değilse) veya hasta sinüs sendromu;

sinoatrial blok² denilen bir kalp hastalığı;

tedavi edilmemiş feokromasitoma³;

kardiyojenik şok⁴.

(¹atriyoventriküler blok: Kulakçıklarla karıncıklar arasındaki uyarı dalgalarının iletisinde yavaşlama ya da durmayla ortaya çıkan kalp ritm bozuklukları.)

(²sinoatrial blok: Sinüs düğümü ve kulakçıklar arasındaki uyarı dalgalarının blokajından teorik olarak kaynaklandığı düşünülen seyrek kalp ritim bozuklukları.)

(³feokromasitoma: Çoğu kez iyi huylu olan, böbrek üstü bezinin medulla tabakasındaki tümör.)

(⁴kardiyojenik şok: Kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok tablosu. Ciddi bir kalp hastalığına bağlı olarak kalbin birim zamanda pompaladığı kan miktarındaki düşmeden kaynaklanan şok.)

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Nebivolol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer veya böbrek hastalığı;

diyabet (şeker hastalığı);

yakın zamanda geçirilen bir kalp krizi;

astım, bronşit, amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması);

tiroid bozukluğu;

dolaşım problemleri (Raynaud sendromu⁵ gibi).

(⁵Raynaud sendromu: Ellerin ve parmakların soğuğa karşı duyarlı hale gelerek beyaz bir görünüm alması ve hissizleşmesi. Raynaud sendromu genellikle soğuğa maruz kalma sonucunda oluşmakla birlikte ruhsal strese bağlı olarak da gelişebilir.)

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Nebivolol kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Nexivol (Nebivolol) Kullanabilir miyim?

Gebelik kategorisi D. Nebivolol doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Nebivolol’ün anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Nexivol (Nebivolol) Kullanabilir miyim?

Nebivolol düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Nexivol (Nebivolol) Nasıl Kullanılır?

Nebivolol’ü tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Doktorunuz tarafından belirtilenden daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

İlacınızı yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte ve her gün aynı saatte alınız.

Öncelikle doktorunuzla konuşmadan Nebivolol kullanımını bırakmayınız veya doz atlaması yapmayınız. Bu ilacın kullanımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir ya da ağır göğüs ağrısı veya kalp krizi gibi ciddi kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza belirli bir süre önceden Nebivolol kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Nebivolol yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde diyet, ilaç tedavisi, kilo kontrolü ve egzersizleri de içeren komple bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Eğer yüksek tansiyon tedavisi görüyorsanız diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Hipertansiyon sıklıkla belirti göstermez, dolayısıyla yüksek tansiyonunuz olsa bile bunu hissedemeyebilirsiniz. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı direktifler doğrultusunda kullanmaya devam ediniz. Hayatınızın geri kalanı boyunca tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Yavaş kalp ritmi, baş dönmesi, kusma, solunum sorunları, bayılacakmış gibi hissetme.
Nexivol (Nebivolol) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Nebivolol düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.
Nexivol (Nebivolol’ün) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

nefes darlığı hissi;

yavaş veya düzensiz kalp atışları;

kalp yetmezliği;

önceden mevcut kalp yetmezliğinin kötüleşmesi;

bilinç bulanıklığı, kabus görme, halüsinasyonlar;

bileklerde veya ayaklarda şişlik;

ellerde ve ayaklarda soğukluk ya da hissizlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

başağrısı, baş dönmesi;

yorgunluk hissi;

hazımsızlık, mide bulantısı, kusma;

ishal, kabızlık;

depresyon;

iktidarsızlık.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Nexivol (Nebivolol) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Nebivolol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

ağız yoluyla alınan diyabet ilaçları [glibenklamid (Dianorm, Diyaben, Gliben); glibornurid (Glutril); gliklazid (Betanorm, Diamicron, Glumikron, Oramikron); glikidon (Glurenorm); glimepirid (Amaryl, Diameprid, Glimax); glipizid (Glucotrol XL, Minidiab); metformin hidroklorür (Glifor, Glucophage, Gluformin, Glukofen); vb.];

insülin [insülin aspart (Novomix 30); insülin lispro (Humalog); insülin detemir (Levemir); insülin glarjin (Lantus Optipen); izofan insülin (Humulin, Insulatard); bifazik insülin lispro (Humalog); bifazik izofan insülin (Humulin, Mixtard 30 Innolet, Mixtard Penfill)];

trisiklik antidepresanlar [amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin); imipramin hidroklorür (Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin); vb.];

barbitüratlar [fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin); fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum); vb.];

fenotiyazinler [asepromazin maleat (Plegicil); flufenazin dekanoat (Prolixin Decanoate); klorpromazin hidroklorür (Largactil); tioridazin (Mellerettes, Melleril); trifluoperazin (Stilizan); vb.];

fluoksetin hidroklorür (Depreks, Fulsac, Prozac);

paroksetin hidroklorür (Noktürn, Paxera, Paxil, Seroxat, Xetanor);

paroksetin mezilat (Paxotin);

beta adrenerjik blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken); vb.];

antiaritmik ilaçlar [amiodaron hidroklorür (Cordarone); meksiletin hidroklorür (Mexitil); propafenon hidroklorür (Rytmonorm); kinidin içeren ilaçlar (Longacor); lidokain hidroklorür (Aritmal, Lidobag, Lidosel); vb.];

verapamil hidroklorür (İsopamil, İsoptin, Veroptin, Fibrocard L.P.)];

diltiazem hidroklorür (Diltizem, Altizem, Progor);

nifedipin (Adalat Crono, Kardilat, Nidicard, Nidilat);

rezerpin içeren ilaçlar (Regroton, Adelphan);

metildopa (Alfamet);

rilmenidin (Hyperium).

Bu liste Nebivolol ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Nebivolol ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Nexivol (Nebivolol’ü) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Nexivol Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Nexivol Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Nexivol Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Nexivol Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.143


View Profile
Re: Nexivol Yan Etkileri
« Posted on: Şubat 20, 2020, 05:04:05 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Nexivol Yan Etkileri e-book, Nexivol Yan Etkileri programı, Nexivol Yan Etkileri oyunları, Nexivol Yan Etkileri e-kitap, Nexivol Yan Etkileri download, Nexivol Yan Etkileri hikayeleri, Nexivol Yan Etkileri resimleri, Nexivol Yan Etkileri haberleri, Nexivol Yan Etkileri yükle, Nexivol Yan Etkileri videosu, Nexivol Yan Etkileri şarkı sözleri, Nexivol Yan Etkileri msn, Nexivol Yan Etkileri hileleri, Nexivol Yan Etkileri scripti, Nexivol Yan Etkileri filmi, Nexivol Yan Etkileri ödevleri, Nexivol Yan Etkileri yemek tarifleri, Nexivol Yan Etkileri driverları, Nexivol Yan Etkileri smf, Nexivol Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2595 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 870 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1224 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 816 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 885 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular