Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Nevakson Yan Etkileri  (Okunma Sayısı: 560 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2013, 07:06:01 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Nevakson Enjektabl Steril Apirojen İ.M.
İlaç Etken Maddesi:
Seftriakson sodyum
İlaç Marka İsmi:
Nevakson Enjektabl Steril Apirojen İ.M.
Bilgi:
Nevakson Enjektabl Steril Apirojen İ.M. 0.5 g; her flakon 500 mg Seftriakson’a eşdeğer Seftriakson sodyum içerir. Nevakson Enjektabl Steril Apirojen İ.M. 1 g; her flakon 1 g Seftriakson’a eşdeğer Seftriakson sodyum içerir.
Nevakson (Enjeksiyonluk Seftriakson) Nedir?

Seftriakson bir antibiyotiktir ve sefalosporin grubu antibiyotikler arasında yer alır. Seftriakson vücuttaki bakteriler ile savaşarak çalışır.

Seftriakson bakterilerin sebep olduğu birçok farklı türdeki enfeksiyonun tedavisinde kullanılır. Buna ağır hatta hayati tehlike yaratabilecek olan menenjit türleri de dahildir.

Seftriakson aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

alt solunum yolu enfeksiyonları;

idrar yolu enfeksiyonları;

kemik ve / veya eklem enfeksiyonları;

karın içinde oluşan enfeksiyonlar;

menenjit;

deri ve yumuşak doku enfeksiyonları;

gonore (bel soğukluğu);

cerrahi operasyon sonrası oluşabilecek enfeksiyonları önleme;

kanda hastalık yapıcı mikroorganizmaların önemli ölçüde artmasıyla gelişen ağır enfeksiyon durumu (septisemi).

Seftriakson burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Nevakson (Enjeksiyonluk Seftriakson) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Seftriakson'a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da sefalosporin grubu diğer antibiyotiklere* alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

(*sefalosporin grubu ilaçlar [sefaklor (Losefar); sefaklor monohidrat (Cec, Ceclor, Cefradur, Cekloteva, Duricef, Kefsid, Sanocef); sefaleksin monohidrat (Maksipor, Sef); sefprozil (Erasef, Prefix, Serozil); sefazolin sodyum (Cefamezin, Cefzin, Cezol, Eqizolin, İespor, Maksiporin, Rebasin, Sefazol); sefepim hidroklorür (Ekipim, Maxipime, Unisef); sefditoren pivoksil (Meiact, Spectracef); sefiksim (Suprax, Zimaks); sefiksim trihidrat (Cephix, Sancefix); sefodizim sodyum (Modivid); sefoperazon sodyum (Cefobid); sefoperazon ve sulbaktam kombinasyonu (Sulperazon); sefotaksim sodyum (Betaksim, İeforan, Sefotak); seftazidim pentahidrat (Brospect, Fortum, İesetum, Zidim); seftizoksim sodyum (Cefizox); seftriakson sodyum (Cefaday, Cephaxon, İesef, Nevakson, Novosef, Rocephin); sefuroksim sodyum (Aksef, Cefaks, Cefurol, Enfexia, Multisef, Sefuroks, Zinnat); sefuroksim aksetil (Cefaks, Enfexia, İnceptum, Oraceftin, Sefaktil, Sefuroks, Zinnat Forte); vb. ])

Bu ilacı kullanmadan önce, eğer herhangi bir ilaca (özellikle de penisiline) alerjiniz varsa doktorunuza söyleyiniz. Ayrıca karaciğer veya böbrek hastalığı, safra kesesi problemleri, herhangi bir mide veya bağırsak rahatsızlığı veya yetersiz beslenme gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Seftriakson kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile bu ilacı size reçete edilen (doktorunuz tarafından belirtilen) sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşme olabilir. Ancak, enfeksiyonun tamamiyle temizlenmesi için ilacı size belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanmalısınız.

Seftriakson genellikle hastalık belirtileri kaybolduktan sonra en az 2 gün kullanılır.

Seftriakson genel soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmeyecektir.

Antibiyotik ilaçlar ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Eğer sulu veya kanlı ishaliniz varsa doktorunuzu arayınız. Doktorunuz size söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.

Doktor tavsiyesi olmadan Seftriakson’u çocuklarda kullanmayınız ve hiçbir zaman çocuklara reçete edilen dozdan daha fazla vermeyiniz.
Nevakson (Enjeksiyonluk Seftriakson) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Seftriakson'a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıda sıralanan sefalosporin grubu diğer antibiyotiklere alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız, bunlar:

sefadroksil monohidrat (Cefradur, Duricef);

sefazolin sodyum (Cefamezin, Cefozin, Cezol, Eqizolin, İespor, Maksiporin, Rebasin, Sefazol);

sefprozil (Erasef, Prefix, Serozil);

sefepim hidroklorür (Ekipim, Maxipime, Unisef);

sefiksim (Suprax, Zimaks);

sefiksim trihidrat (Cephix, Sancefix);

sefotaksim sodyum (Betaksim, İeforan, Sefotak);

seftazidim pentahidrat (Brospect, Fortum, İesetum, Zidim);

seftizoksim sodyum (Cefizox);

sefodizim sodyum (Modivid);

sefoperazon sodyum (Cefobid);

sefoperazon ve sulbaktam kombinasyonu (Sulperazon);

sefditoren pivoksil (Meiact, Spectracef);

sefaleksin monohidrat (Maksipor, Sef);

sefuroksim sodyum (Aksef, Cefaks, Cefurol, Enfexia, Multisef, Sefuroks, Zinnat);

sefuroksim aksetil (Cefaks, Enfexia, İnceptum, Oraceftin, Sefaktil, Sefuroks, Zinnat Forte);

sefdinir (Ceftinex);

sefpodoksim proksetil (İnfex, Sefpotec).

Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer herhangi bir ilaca (özellikle de penisiline) alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Seftriakson kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

böbrek hastalığı (veya diyaliz tedavisi görüyor olmak);

karaciğer hastalığı;

safra kesesi problemleri;

herhangi bir mide veya bağırsak bozukluğu (kolit; kalın barsak iltihabı gibi)

yetersiz beslenme.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Nevakson (Enjeksiyonluk Seftriakson) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B. Seftriakson’un doğmamış bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Seftriakson anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Nevakson (Enjeksiyonluk Seftriakson) Kullanabilir miyim?

Seftriakson’un araç ve makine kullanımı üzerine bilinen bir etkisi yoktur.
Nevakson (Enjeksiyonluk Seftriakson’u) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Enjeksiyonluk Seftriakson kas içine veya toplardamar içine enjekte edilerek ya da toplardamara infüzyon yoluyla uygulanır.

Doktorunuz, hemşireniz veya eczacınız bu enjeksiyonu size uygulayacaktır. Size enjeksiyonu evde nasıl uygulamanız gerektiği öğretilmiş ve direktifler verilmiş olabilir. Eğer enjeksiyonu nasıl uygulayacağınızı ve şırınga, iğne veya kullanılan diğer parçaları nasıl atmanız gerektiğini tamamiyle anlamadıysanız enjeksiyonu kendi kendinize uygulamayınız. İlacın enjeksiyon yoluyla uygulanması büyük dikkat ve deneyim gerektiren bir uygulama şeklidir. Yapılacak ufak bir hata çok ciddi sorunlara yol açabilir; bu nedenle enjeksiyonluk Seftriakson’u kullanırken mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım alınız.

Seftriakson’u kullanmadan önce bir sıvı (seyreltici) ile karıştırmanız gerekecektir. Eğer enjeksiyonları evde kullanıyorsanız ilacı nasıl saklamanız gerektiğini ve nasıl karıştırmanız gerektiğini tam olarak bildiğinizden emin olmalısınız. Anlamadığınız bir konu olursa eczacınıza danışınız. Yalnızca doktorunuz tarafından tavsiye edilen seyrelticiyi kullanınız.

Seftriakson ile birlikte kalsiyum içeren bir seyreltici kullanmayınız.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile bu ilacı size reçete edilen (doktorunuz tarafından belirtilen) sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşme olabilir. Ancak, enfeksiyonun tamamiyle temizlenmesi için ilacı size belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanmalısınız.

Seftriakson genellikle hastalık belirtileri kaybolduktan sonra en az 2 gün kullanılır.

Seftriakson genel soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmeyecektir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servise başvurunuz.
Nevakson (Enjeksiyonluk Seftriakson) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Antibiyotik ilaçlar ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Eğer sulu veya kanlı ishaliniz varsa doktorunuzu arayınız. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
Nevakson (Enjeksiyonluk Seftriakson’un) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz Seftriakson kullanımını durdurunuz ve hemen acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık yardımı alınız:

kanlı veya sulu ishal;

yüksek ateş veya titreme;

cilt döküntüsü (isilik, kabartı vb.), çürük oluşumu (morarma), belirli bölgelerde ağır yanma hissi, hissizlik, ağrı, kaslarda güçsüzlük, halsizlik;

kabartı, ciltte soyulma, ve kırmızı cilt döküntüsü (isilik vb.);

enjeksiyonun uygulandığı bölgede şişme, ağrı veya tahriş.

Daha hafif yan etkilerin görülmesi daha muhtemeldir, bunlar:

mide bulantısı, kusma, ishal;

başağrısı, baş dönmesi;

dilde ağrı veya şişme;

vajinal kaşıntı veya akıntı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Nevakson (Enjeksiyonluk Seftriakson) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız enjeksiyonluk Seftriakson kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz:

kloramfenikol (Kemicetine);

aminoglikozidler [gentamisin (Genta, Genmisin, Gentamed, Genthaver, Gentreks, Getamisin); amikasin (Amiketem, Amikaver, Amikozit, Mikasin); isepamisin (Isepacine); netilmisin (Netromycine) vb. ];

flukonazol (Lumen, Triflucan, Flucan, Fluzole, Fungan, Kandizol, Trizol, Zolax).

Bu liste enjeksiyonluk Seftriakson ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve enjeksiyonluk Seftriakson ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Nevakson (Enjeksiyonluk Seftriakson’u) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak bir ortamda muhafaza ediniz. İlaç sulandırıldıktan sonra bekletilmeden kullanılmalıdır.
Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Nevakson Enjektabl Steril Apirojen İ.M. ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Nevakson Enjektabl Steril Apirojen İ.M. ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Nevakson Enjektabl Steril Apirojen İ.M.'yi asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Nevakson Enjektabl Steril Apirojen İ.M.'yi sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.144


View Profile
Re: Nevakson Yan Etkileri
« Posted on: Şubat 24, 2020, 08:50:38 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Nevakson Yan Etkileri e-book, Nevakson Yan Etkileri programı, Nevakson Yan Etkileri oyunları, Nevakson Yan Etkileri e-kitap, Nevakson Yan Etkileri download, Nevakson Yan Etkileri hikayeleri, Nevakson Yan Etkileri resimleri, Nevakson Yan Etkileri haberleri, Nevakson Yan Etkileri yükle, Nevakson Yan Etkileri videosu, Nevakson Yan Etkileri şarkı sözleri, Nevakson Yan Etkileri msn, Nevakson Yan Etkileri hileleri, Nevakson Yan Etkileri scripti, Nevakson Yan Etkileri filmi, Nevakson Yan Etkileri ödevleri, Nevakson Yan Etkileri yemek tarifleri, Nevakson Yan Etkileri driverları, Nevakson Yan Etkileri smf, Nevakson Yan Etkileri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türk kültürünü Dünya kültürüne etkileri
Türk Kültürü
Sahin07 6 2598 Son Mesaj Nisan 19, 2011, 11:37:02 ÖS
Gönderen : @sen@
Iklimin Etkileri
Dersler
By.TuRuT 0 874 Son Mesaj Eylül 26, 2009, 08:16:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Verginin Etkileri.
Maliye
[B]a[R]a[N] 1 1225 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 02:50:38 ÖS
Gönderen : SheWolf
Sef Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 817 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 06:47:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Pen - Os Yan Etkileri
İlaç Yan Etkileri
Honey_Face 0 888 Son Mesaj Ocak 26, 2013, 10:09:37 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular